Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İngiltere: Rusya, İran’ın silah stoklarını neredeyse tüketti

İngiltere: Rusya, İran’ın silah stoklarını neredeyse tüketti

Çarşamba, 23 Kasım, 2022 - 13:00
Harkov’da düşürülen ve Ukrayna’nın İran SİHA’sı olarak tanımladığı drone (Reuters)

İngiltere Savunma Bakanlığı’nın Rusya Ukrayna savaşına ilişkin istihbarat raporunda, Rusya’nın mevcut İran yapımı silah stokunun neredeyse tamamını tükettiği ve daha fazlasını elde etmeye çalışacağı bilgisi yer aldı.

Bakanlık Twitter’da yaptığı günlük istihbarat güncellemesinde, “Rusya Eylül ayından bu yana Ukrayna’ya karşı muhtemelen yüzlerce İran yapımı silahlı hava aracı (SİHA) kullandı. Rusya bu silahları büyük ölçüde taktiksel askeri hedeflere ve Ukrayna elektrik şebekesine karşı kullandı” denildi.

Rusya, Ukrayna ile savaşta yüzlerce Şahid 136 SİHA kullanmıştı.

Moskova kamikaze İHA’lar olarak bilinen bu droneları kullandığını reddederken, İran bu ayın başlarında Rusya’ya bunları sağladığını kabul etti.

Rus ordusu, Ukrayna’nın enerji altyapısına saldırılar düzenlemek için SİHA’ları kullanıyor.

Washington Post’ta Pazar günü yer alan haberde, İran’ın Rusya topraklarında yüzlerce SİHA üretme konusunda anlaşmaya vardığı iddia edildi.

ABD ve diğer Batılı güvenlik kurumlarının istihbaratlarına dayandırılan haberde, Tahran’ın şu anda üretime başlamak için anahtar tasarımları ve temel bileşenleri Moskova’ya teslim ettiği öne sürüldü.


Editörün Seçimi

Multimedya