Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Ukrayna, Rusya'yı gazı ‘şantaj aracı’ olarak kullanmakla suçladı

Ukrayna, Rusya'yı gazı ‘şantaj aracı’ olarak kullanmakla suçladı

Çarşamba, 23 Kasım, 2022 - 17:15
Gazprom (Reuters)

Ukrayna Enerji Bakanı Herman Galushchenko bugün, Rus enerji şirketi Gazprom'un 28 Kasım'dan itibaren Ukrayna üzerinden Moldova'ya ulaşan gaz arzını azaltmaya başlayabileceğini açıklamasının ardından Moskova'yı gazı bir şantaj aracı olarak kullanmakla suçladı.

Gazprom'un tehdidi, Ukrayna'nın Moldova'ya geçmesi gereken gazı kesmekle suçlanmasının ardından geldi.

Galushenko Reuters'e yaptığı yazılı açıklamada, “Gazı bir şantaj aracı olarak kullanmak, Kremlin'in jeopolitik amaçlar için kullanmaya devam ettiği köklü bir Rus uygulaması” ifadelerini kullandı.

Galushenko, “Ukrayna Silahlı Kuvvetleri tarafından savaş meydanlarında mağlup edilen Rusya, Ukrayna'nın uluslararası itibarını bir kez daha itibarsızlaştırmak için gazla ilgili kirli yalanları kullanıyor” şeklinde konuştu.

Gazprom'un Ukrayna'ya yönelik suçlamalarının asılsız olduğunu vurgulayan Galushenko, şirketin Moldova üzerindeki siyasi baskıyı artırmak istediğini söyledi.

Ukraynalı bakan, “Ukrayna'nın kitlesel işgalinden sonra Rusya, Avrupa gaz pazarını hızla kaybetmeye başladı. Kremlin'in kabul edemediği şey bu. Bu nedenle etkisini geri kazanmak için yeni yollar icat eder” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya