Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail Başbakanı, Batı Kudüs’teki saldırıların “son yıllarda gördüklerinden farklı” olduğunu söyledi

İsrail Başbakanı, Batı Kudüs’teki saldırıların “son yıllarda gördüklerinden farklı” olduğunu söyledi

Perşembe, 24 Kasım, 2022 - 06:00
Batı Kudüs'teki iki ayrı patlamada 1 kişi öldü, 14 kişi yaralandı (AA)

İsrail Başbakanı Yair Lapid, bugün Batı Kudüs'te yaşanan bombalı saldırıların “son yıllarda gördüklerinden farklı” olduğunu ifade etti.

Lapid, bu sabah Batı Kudüs’te iki otobüs durağında düzenlenen ve 1 İsraillinin hayatını kaybettiği bombalı saldırıların ardından İsrailli güvenlik yetkilileriyle değerlendirme toplantısı yaptı.

İsrail Başbakanlığının toplantının ardından yayımladığı görüntülü mesajında Lapid, saldırılara ilişkin, “Bu olay son yıllarda gördüğümüzden farklı.” ifadelerini kullandı.

Saldırının sorumluları, arkasındakileri ve onlara silah sağlayanları bulmayı sağlayacak “kapsamlı bir istihbarat çalışması yürütüldüğünü” vurgulayan Lapid, "Onları bulacağız. Kaçabilirler, saklanabilirler. Ama bu onlara yardımcı olmayacak. Güvenlik güçleri onlara ulaşacak.” dedi.

İsrail Başbakanı, güvenlik durum değerlendirmesi sonucunda, gelecek günlerde Kudüs’te güvenlik güçlerinin takviye edilmesi ve ilgili tüm alanlarda aramaların yoğunlaştırılması talimatı verdiğini belirtti.

İsrail polisi bu sabah, Batı Kudüs’ün Givat Shaul ve Ramot kavşaklarında ayrı noktalardaki iki otobüs durağında yarım saat arayla bombalı saldırılar düzenlendiğini ve 1 İsraillinin hayatını kaybettiğini, 4’ü ağır toplam 14 kişinin yaralandığını kaydetmişti.

Saldırıların sorumluluğunu henüz üstlenen olmadı.

İsrail’de zaman zaman saldırılar düzenlense de bugün meydana gelen bombalı saldırının benzeri uzun yıllardır yaşanmıyor.

İsrail içinde ve işgal altındaki Filistin topraklarında zaman zaman İsraillilere karşı silahlı, bıçaklı ve araçla ezme girişimi gibi saldırılara tanık olunurken, bu saldırılarda genellikle failler olay yerinde öldürülüyor.


Editörün Seçimi

Multimedya