Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD’den protestoları engellemeye çalışan İranlı yetkililere karşı yaptırım kararı

ABD’den protestoları engellemeye çalışan İranlı yetkililere karşı yaptırım kararı

Blinken, protestoculara yönelik düşmanca yürütülen kampanya konusunda son derece endişeli.
Perşembe, 24 Kasım, 2022 - 10:15

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İran rejiminin Kürdistan Eyaleti ve çevresindeki bölgelerde barışçıl göstericilere karşı yürüttüğü saldırgan girişimlerinin giderek artırmasından "ciddi endişe" duyduğunu ifade ederken, ABD Hazine Bakanlığı, İran'daki insan hakları ihlalleri nedeniyle 3 güvenlik görevlisine karşı ek yaptırımlar uygulanacağını duyurdu.

Hazine Bakanlığı'na bağlı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC), 3 güvenlik görevlisi hakkında yaptırım uyguladığını duyurdu. Batı Azerbaycan vilayetindeki Devrim Muhafızları Kara Kuvvetleri Birliği’nin komutanı Muhammed Taki Osanloo, gösteriler sırasında göstericilerin toplu olarak tutuklanması emrini verdiği bildirilen Sanandaj kentindeki Kolluk Kuvvetleri komutanı Ali Rıza Muradi ve Devrim Muhafızları'nın eski komutanı Sanandaj valisi Hasan Asgari yaptırım listesine alınan kişiler oldu.

OFAC, İran rejiminin, birçoğu kadın ve kız çocuklarından oluşan barış yanlısı protestoculara yönelik düşmanca eylemlerini yoğunlaştırdığını açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken yaptığı açıklamada, ABD'nin İranlı yetkililerin barışçıl göstericilere karşı şiddeti tırmandırdığı ve İran güvenlik güçleri dahil olmak üzere, İran'ın Kürdistan eyaletinde ve çevre bölgelerde hükümet karşıtı barışçıl protestolara karşı şiddet politikasını yoğunlaştırdığını belirtti. Blinken, ülkesinin ulusal düzeyde protestolar düzenleyen İran halkını desteklemeye devam ettiğini sözlerine ekleyerek İran hükümetinin halkına karşı işlediği insan hakları ihlallerinin sonuçsuz kalmaması gerektiğini vurguladı.

Terörizm ve Mali İstihbarattan Sorumlu Hazine Müsteşarı Brian Nelson da, İran'da daha iyi bir gelecek talep etmek için sokağa çıkan göstericilere karşı işlenen suçların; Mahabad da dahil, durması gerektiğini ifade etti.

Hazine Bakanlığı, Eylül 2022'de Mahsa Amini'nin "ahlak polisi" tarafından öldürülmesinin ardından İran genelinde protestoların patlak vermesinden bu yana, özellikle İran'ın kuzeybatısındaki Sanandaj ve Mahabad gibi Kürt şehirlerinin yoğun bir güvenlik sorunu ile karşı karşıya kaldığını belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya