Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Polonya, Almanya’dan Ukrayna’ya Patriot füzeleri göndermesini talep etti

Polonya, Almanya’dan Ukrayna’ya Patriot füzeleri göndermesini talep etti

Perşembe, 24 Kasım, 2022 - 11:15
Patriot uçaksavar füzesi bataryaları (Reuters)

Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, Almanya’dan Polonya’ya önerilen Patriot füze rampalarının Ukrayna’ya gönderilmesini istedi.

Blaszczak bugün Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Rusya’nın müteakip füze saldırılarından sonra, Almanya’dan Polonya’ya önerilen Patriot bataryalarını Ukrayna’ya nakletmesini ve batı sınırına konuşlandırmasını istedim. Bu, Ukrayna’yı daha fazla kayıp ve elektrik kesintisinden koruyacak ve doğu sınırımızdaki güvenliği artıracak” ifadelerini kullandı.

Almanya, geçtiğimiz Salı günü Ukrayna sınırına yaklaşık 6 kilometre uzaklıktaki bir köyü vurarak iki sivilin ölümüne neden olan füze saldırısının ardından bu sistemleri Varşova’ya teklif etti.

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) dahil olmak üzere Batılı güçler, köye düşen füzenin Rus ordusunun saldırılarına karşı savunmak için kullanılan bir Ukrayna uçaksavar füzesi olduğuna inanıyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, bunun bir Rus füzesi olduğunu iddia etse de, ne olduğunu yüzde 100 kesin olarak bilmediğini itiraf etti.

Polonya Savunma Bakanı Blaszczak ve Alman mevkidaşı Christine Lambrech, Berlin’in Alman Eurofighter uçakları ve Patriot hava savunma sistemleri teklif etmesi nedeniyle geçtiğimiz Pazartesi günü Polonya hava sahasının güvenliğini sağlamak için işbirliği yapma konusunda anlaştı. 

Polonya başlangıçta, Patriot sistemlerini Polonya’nın Ukrayna sınırına yakın yerlere yerleştirmeyi teklif edeceğini bildirmişti.


Editörün Seçimi

Multimedya