Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

SOHR: Türkiye’ye ait SİHA’ların Haseke’deki saldırısı sonucu 4 kişi öldü, 13 kişi yaralandı

SOHR: Türkiye’ye ait SİHA’ların Haseke’deki saldırısı sonucu 4 kişi öldü, 13 kişi yaralandı

Perşembe, 24 Kasım, 2022 - 12:15
Suriye’nin kuzeydoğusundaki Haseke’de Kahtaniya kasabası yakınlarında bir Türk SİHA’sının saldırısı sonucu dumanlar yükseliyor (AFP)

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Türkiye’nin Pençe-Kılıç Harekatı kapsamında Haseke’nin kuzeybatısındaki Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ve Suriye rejim güçlerinin kontrolündeki bölgeleri son 24 saat içinde hedef alması sonucu 4 kişinin öldüğünü, 13 kişinin yaralandığını iddia etti.

Londra merkezli SOHR tarafından bugün yapılan açıklamada, yaralılardan bazılarının durumunun ağır olması nedeniyle ölü sayısının artabileceği ifade edildi.

Açıklamada, Türkiye’ye ait silahlı insansız hava araçlarının (SİHA) altyapı, petrol ve gaz tesisleri, askeri bölge ve noktalar ile araçlara yönelik 18 saldırı gerçekleştirdiği, bunlardan 17’sinin Haseke’de 1’inin ise Ayn el-Arab’ta olduğu ileri sürüldü.

SOHR’a göre, Türk kuvvetleri bu sabah Haseke’nin kuzeybatısındaki Ebu Raseyn (Zerkan) kırsalında SDG ve rejim güçlerinin kontrol ettiği Tel Verd, Dada Abdal, Rabiat ve Hırbe Şair köylerindeki bölgeleri hedef almaya devam etti.

SOHR, söz konusu hava saldırıları sonucu bu bölgelerde şimdiye kadar can kayıpları hakkında bilgi verilmediğini de ekledi.


Editörün Seçimi

Multimedya