Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Fas, Lübnan’a desteğini yineledi

Fas, Lübnan’a desteğini yineledi

Fas Dışişleri Bakanı, Lübnan'ın istikrarı ve egemenliğine desteğini teyit etti
Perşembe, 24 Kasım, 2022 - 11:00
Fas Dışişleri Bakanı Nasır Burita (Şarku’l Avsat)

Fas Dışişleri Bakanı Nasır Burita, Lübnan hükümetinin bölgedeki siyasi ve askeri çatışmalardan uzak durma çabalarını takdir ederek, ülkesinin Lübnan'ın istikrarı ve egemenliğine verdiği desteği yineledi.

Burita, Birleşmiş Milletler (BM) Medeniyetler İttifakı Girişimi'nin 9. Küresel Forumu sırasında Lübnanlı mevkidaşı Abdullah Buhabib ile yaptığı görüşmenin ardından yaptıkları ortak açıklamada, ülkesinin ikili ilişkileri harekete geçirmeyi, Yüksek Ortak Komite'nin ikinci oturumunu ilk fırsatta gerçekleştirmeyi ve hızlı küresel değişimlere yanıt vermek için yasal çerçeveyi modernleştirmeyi umduğunu dile getirdi.

Lübnan Dışişleri Bakanı'nı Lübnan'daki son genel seçimlerin başarısından dolayı tebrik eden Burita, Fas'ın tüm Lübnan unsurlarının bir an önce anlaşmaya varmasını ve kardeş Lübnan halkına fayda sağlayan ekonomik ve sosyal bir sistem kurmak için hükümetin başlattığı reformların ilerletilmesi arzuladığını ifade etti.

Şarku’l Avsat’ın yerel basından aktardığı habere göre Faslı bakan, ülkesinin ABD arabuluculuğu ve BM himayesinde güney deniz sınırlarının çizilmesine yönelik bir anlaşmanın imzalanmasını memnuniyetle karşıladığını söyledi.

Öte yandan Buhabib, Lübnan'ın Fas'ın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne verdiği desteği ve ülkesinin devletlerin birliğini ve bütünlüğünü tehdit eden tüm ayrılıkçı oluşumları reddettiğini teyit etti.

Ortak açıklamada, Lübnanlı bakan iki ülke arasındaki kardeşlik ilişkilerine ve Lübnan'ın temel meselelerinde Fas'a verilen desteğe övgüde bulunduğu belirtildi. Fas Kralı 6. Muhammed önderliğindeki Fas’ın ekonomik zorluklar ve koronavrüs salgınının yansımalarına ek olarak her zaman ülkesinin yanında yer aldığına atıfta bulunan Buhabib, 4 Ağustos 2020’de Beyrut Limanı’nda meydana gelen patlamanın ardından haklı davalarını desteklediklerini aktardı.

Açıklamasında Suriyelilerin Lübnan’a göç ettirilmesine de işaret eden Buhabib, Lübnan'ın mevcut ekonomik, mali ve sosyal kriz nedeniyle topraklarında varlığını sürdürememesi ışığında, uluslararası toplumun Suriyeli mültecilerin evlerine güvenli ve onurlu bir şekilde geri dönmesi için bir yol haritasına sahip olması ihtiyacına değinerek, Aralık 2012’de Marakeş’te kabul edilen Birleşmiş Milletler Göç Şartı’n hatırlattı.


Editörün Seçimi

Multimedya