Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BM’den İran’a: Göstericilere karşı orantısız güç kullanmaktan vazgeçin

BM’den İran’a: Göstericilere karşı orantısız güç kullanmaktan vazgeçin

Perşembe, 24 Kasım, 2022 - 14:00
İranlı göstericiler İran'ın batısındaki Piranşehr'de yürüyüş yapıyor ve sloganlar atıyor (AFP)

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, İnsan Hakları Konseyi'nin bugün yaptığı acil toplantıda İran'ı göstericilere karşı ‘gereksiz orantısız’ güç kullanımına son vermeye çağırdı.

Türk açıklamasında, protestolar bağlamında şimdiye kadar aralarında çocukların da bulunduğu yaklaşık 14 kişinin gözaltına alındığına değinerek, bunun şok edici bir rakam olduğunu söyledi. Gereksiz ve orantısız güç kullanımına son verilmesi gerektiğini söyleyen Türk, iktidarı elinde bulunduranların eski usulleri ve cezalandırma zihniyelerinin işe yaramadığını bunun sadece durumu daha da kötüleştirdiğine dikkati çekti.

İran'daki Oslo merkezli İnsan Hakları Örgütü'ne göre, gösterilerin bastırılması sonucunda 51'i çocuk olmak üzere en az 416 kişi hayatını kaybetti. İran’daki gösteriler zamanla, 1979'dan bu yana benzeri görülmemiş boyut ve nitelikteki rejime karşı protestolara dönüştü.

BM insan hakları uzmanlarına göre aralarında çok sayıda kadın ve çocuk, avukat, aktivist ve gazetecinin de bulunduğu binlerce barışçıl gösterici tutuklandı. Yargı şimdiye kadar gösterilerle bağlantılı olarak altı kişiye idam cezası verdi.


Editörün Seçimi

Multimedya