Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rus askerlerin anne ve eşlerinden Kremlin’e tepki

Rus askerlerin anne ve eşlerinden Kremlin’e tepki

Perşembe, 24 Kasım, 2022 - 15:30
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yedek askerler için bir askeri eğitim merkezine yaptığı ziyarette bir askerle konuşuyor (AP)

Kremlin, yakın zamanda Ukrayna’da savaşmak için silah altına alınan Rus askerlerin anne ve eşlerinin öfkesiyle karşı karşıya kaldı.

Bu kadınlar, yetkilileri çocukları ve eşlerini ‘günah keçisi’ olarak ‘ön saflara sürmek’ için kullanmakla suçluyor.

Bloomberg’in haberine göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 21 Eylül’de Ukrayna’daki savaşa katılmak üzere 300 bin yedeğin çağrılması emrini vermesinin ardından yetersiz eğitim aldıkları ve savaşa hazırlıklarının eksik olması konusunda endişeli olan eşler ve anneler öfkelendi.

Çok sayıda Rus askeri yolsuzluktan, kötü muameleden ve orduda yasadışı gözaltından şikayet etti ve aileleri Putin’den müdahale etmesini istedi.

Yakın zamanda harekete geçen bir grup anne ve asker eşleri, en az 15 bölgede protesto gösterisi düzenledi.

Bu protestoları haber yapan az sayıdaki bağımsız haber kaynağından biri olan Verstka’nın topladığı verilere göre, en büyük seferberlikler Ukrayna sınırına yakın yerlerde gerçekleşti.

Protestolarda kadınların talepleri genellikle politik değil ve askerlerin yeterli eğitim ve donanıma sahip olmalarını ve iyi muamele görmelerini sağlamaya odaklanıyor.

Rusya devlet televizyonu, sosyal medyada geniş çapta dolaşan fotoğraf ve videolarının yer aldığı protestolara çok az ilgi gösterdi.

Verstka’nın 9 Kasım’da yayınladığı bir videoda, seferber edilen askerlerden birinin eşi konuşarak, “Bölük komutanı, Ukrayna’nın doğusundaki Luhansk’da ateş altında kaldıktan sonra 200 kişiden yalnızca 30’unun güvenli bir yere vardığını açıkladı” dedi.

Protestolara tanık olan bölgelerin yöneticileri bir dizi kadınla görüşerek, onlara eşleri ve çocuklarına yardım sözü verdi.

Rusya Devlet Başkanı da, seferberlik konusundaki endişelerini gidermek için bu hafta onlarla özel bir toplantı yapmayı planlıyor.

Siyaset bilimci ve Berlin’deki Robert Bosch Akademisi üyesi Ekaterina Schulmann, “Bu insanlar savaşı durdurmak istemiyor, askerlerin koşullarını iyileştirmek istiyorlar. Bu nedenle yetkililerin onları görmezden gelmesi veya bu protestoları gerçekleştirmek için ‘yabancılardan para aldıkları’ yönünde suçlamaları daha zor” dedi.

Kamuoyu yoklamaları, Rusya’nın savaş alanında verdiği kayıplar ve savaşın ilk aylarında kontrol ettiği geniş toprakları terk etmesinden sonra Rus vatandaşlarının savaşa desteğinin son zamanlarda azaldığını gösteriyor.

Yarım milyon kadar Rus’un ülkeden göç etmesini tetikleyen seferberliğin duyurulması ülkede kaygıyı artırdı.


Editörün Seçimi

Multimedya