Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail, Cenin yakınlarında ölen bir gencin cesedini iade ettikleri için Abbas'a ve yetkililere teşekkür etti

×

Warning message

  • The subscription service is currently unavailable. Please try again later.
  • The subscription service is currently unavailable. Please try again later.
  • The subscription service is currently unavailable. Please try again later.

İsrail, Cenin yakınlarında ölen bir gencin cesedini iade ettikleri için Abbas'a ve yetkililere teşekkür etti

Perşembe, 24 Kasım, 2022 - 15:30
Cenin kampına girişlerden biri (EPA)

İsrail ordusuna göre Arap asıllı İsrailli bir gencin cesedi, Cenin kampında Filistinli gruplar tarafından kaçırılmasının ardından yoğun müzakerelerin ardından bu sabah ailesine teslim edildi. İsrail Başbakanı Yair Lapid dün, cesedi verilmemesi halinde ‘kaçıranların ağır bedel ödeyeceği’ konusunda uyarıda bulunmuştu.

17 yaşındaki Dürzi Tiran Ferro’nun ailesi, oğullarının geçirdiği trafik kazasının ardından kaldırıldığı Cenin’deki bir hastanede Filistinli silahlı kişilerce kaçırıldığını bildirdi.

İsrail ordusu günün erken saatlerinde yaptığı açıklamada, Cenin'de trafik kazasında yaşamını yitiren bir İsraillinin cenazesinin güvenlik güçlerinin çabaları ve Filistin makamlarıyla koordineli olarak İsrail'deki ailesine teslim edildiğini bildirdi.

Henüz hiçbir taraf sorumluluğu üstlenmedi ancak Filistinli savaşçılar cesedi Hamas, İslami Cihad ve El Fetih üyelerinin konuşlandığı Cenin kampında ele geçirdi. Askeri bir yetkili düzenlediği basın toplantısında yabancı basına, “Bizim bakış açımıza göre, cesedi kurtarmanın iki yolu vardı; Ya Filistin Yönetimi aracılığıyla ya da şehirde, kampta, çok ama çok şiddetli olması muhtemel silahlı bir operasyonla” şeklinde konuştu. Yetkili, Mahmud Abbas başkanlığındaki Filistin Yönetimi’nin, şiddetli çatışmalardan ve Batı Şeria'nın ekonomisine yönelik sonuçlardan kaçınmak için savaşçıları cesedi geri vermeye ikna etmek için yoğun müzakereler yürüttüğünü söyledi.

İsrail askeri yetkilisi, “İsrailli gencin cesedinin iadesi karşılığında hiçbir şey teklif etmedik. Başlangıçta Filistinli savaşçılar onun bir asker ya da gizli ajan ya da tatile giden bir asker olduğunu düşündüler ve bir noktada bunun doğru olmadığını anladılar. Belki de durumu değiştiren buydu” dedi.

Ferro'nun cenazesi iade edildikten sonra Lapid, eğer yaşasaydı bugün 18. doğum gününü kutlayacak olan Tiran'ın trajik ölümü nedeniyle ailesine ve Dürzi topluluğuna başsağlığı diledi. İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz ise Filistinli yetkililere ‘sefil ve insanlık dışı bir adımın ardından gelen bu insani jest’ için teşekkür etti.


Editörün Seçimi

Multimedya