Twitter'ın en büyük reklam verenlerin üçte biri sitede pazarlama yapmayı durdurdu

Şirketler, milyarderin içerik denetlemeden sorumlu kişileri kovmasının ardından yaşanan "marka güvenliği" olaylarına atıfta bulunuyor

Reuters
Reuters
TT

Twitter'ın en büyük reklam verenlerin üçte biri sitede pazarlama yapmayı durdurdu

Reuters
Reuters

Elon Musk'ın devralmasından bu yana Twitter'ın en büyük reklam verenlerinin üçte birinden fazlasının sitede pazarlama yapmayı durdurduğu yeni bir raporda belirtildi.
Yeni bulgular, Musk'ın siteyi tartışmalı bir şekilde satın almasının sonucu, şirketin ciddi sorunlar yaşayabileceğini gösteriyor.
The Independent'ta yer alan habere göre, şirketin yeni başkanı, kendisinin sahipliğindeki siteyi zayıflatmak amacıyla aktivistlerin, siteden uzak durmaları yönünde reklam verenlere baskı yaptığını öne sürüyor.
Ancak şirketler sorunun bundan değil, muhtemelen zayıflayan içerik denetimi nedeniyle ortaya çıkan "marka güvenliğiyle" ilgili endişelerden kaynaklandığını söylüyor. Twitter personelinin yarısından fazlasını işten çıkaran Musk'ın kovduğu kişilerin çoğu, hem reklam satmak hem de bu reklamların sorunlu gönderilerle beraber görünmemesini sağlamak için çalışıyordu.
Mars şirketi, analitik markası Pathmatichs'in verilerini ilk haberleştiren The Washington Post'a yaptığı açıklamada, "Markamızı etkileyen önemli marka güvenliği ve uygunluk sorunlarını öğrenince, Mars eylül sonlarında Twitter'daki reklam faaliyetlerini askıya almaya başladı" diye belirtti.
The Washington Post'un analizine göre, Twitter'a reklam vermeyi kesecek diğer büyük şirketler arasında Kellogg, Verizon ve ilaç şirketi Merck de bulunuyor.
Haberde, toplamda sitenin ilk 100 reklam vereninin üçte birinden fazlasının son iki haftadır sosyal ağda reklam vermediği belirtildi. Musk'ın şirketi devralmasından bu yana ilk 50'nin de 14'ü reklam vermedi.
Reklamla ilgili sıkıntılar sadece Musk'ın şirketi devralmasından kaynaklanmayabilir. ABD'deki ekonomik durumla ilgili endişelerin artması, birçok reklam verenin pazar paylarını genişletmek için pazarlamaya harcama yapmaya daha az istekli olabileceği anlamına geliyor.
Ancak her iki şekilde de bu sıkıntılar Musk'a sorun yaratabilir. Twitter geçen yıl gelirinin neredeyse yüzde 90'ını lisanslamadan elde etmişti.
Şirketin yeni yöneticisi, bunun yerine aboneliklere ve üyeliklere ağırlık vereceğini belirtiyor. Musk kullanıcıların adlarının yanına mavi tik gelmesi gibi avantajlar içerecek 8 dolarlık yeni bir "Twitter Blue" hizmetini defalarca zorlasa da yaygın taklit hesaplar nedeniyle bu özelliğin piyasaya sürülmesini sürekli ertelemek durumunda kaldı.Tommy Hilfiger, kadınlara asla yakıştıramadığı kıyafeti açıkladı: "Korkunç duruyor"

Tommy Hilfiger, adını taşıyan markayı 1985'te kurmuştu (Reuters)
Tommy Hilfiger, adını taşıyan markayı 1985'te kurmuştu (Reuters)
TT

Tommy Hilfiger, kadınlara asla yakıştıramadığı kıyafeti açıkladı: "Korkunç duruyor"

Tommy Hilfiger, adını taşıyan markayı 1985'te kurmuştu (Reuters)
Tommy Hilfiger, adını taşıyan markayı 1985'te kurmuştu (Reuters)

Dünyaca ünlü moda tasarımcısı Tommy Hilfiger, kadınlara hangi pantolonu yakıştıramadığını açıkladı. 

ABD'nin tanınmış tabloid gazetelerinden New York Post'a ait magazin sitesi Page Six'e konuşan Hilfiger, bol kesim pantolonların kadınlarda çok kötü durduğunu söyledi. 

72 yaşındaki tasarımcı, dün yayımlanan açıklamalarında "Bence böyle pantolonlar kadınlarda korkunç görünüyor" dedi.

Hilfiger, pantolonlarda kadınsı kesimleri daha çok beğendiğini belirterek, "Kadın bedenine oturan bir şeyler görmek istiyorum. Daha fit ve kadınsı olmalı ya da kalça kesimleri biraz daha sıkı olmalı" ifadelerini kullandı.  

Tasarımcı, eşi Dee Ocleppo Hilfiger'la Florida eyaletindeki Miami şehrinde yer alan Palm Beach Aile Hizmetleri adlı sivil toplum kuruluşunun 21 Şubat'ta düzenlenen bağış yemeğine de katıldı. 

Tommy Hilfiger markasının kurucusu olan tasarımcı, New York'takine kıyasla Miami'deki renkli giyim tarzını daha çok sevdiğini söyledi.

Hilfiger, "New York'ta siyah giymeyi seviyoruz. Fakat kıyafetlerim aslında Florida, Kaliforniya, Teksas gibi yerlerde daha çok satıyor" dedi.

Independent Türkçe, Page Six


Basit bir analiz kronik böbrek hastalığının gelişimini ortaya koyuyor

Diyalize giren bir hasta (Reuters)
Diyalize giren bir hasta (Reuters)
TT

Basit bir analiz kronik böbrek hastalığının gelişimini ortaya koyuyor

Diyalize giren bir hasta (Reuters)
Diyalize giren bir hasta (Reuters)

Danimarka'daki araştırmacılar, kronik böbrek hastalığının hızla gelişme riski taşıyan bireyleri tespit etmenin basit bir yolunu keşfetti. Araştırmacılar, idrardaki albümin proteininin ölçülmesine dayanan bu yöntemin, hastalığın önlenmesi ve etkili tedavisi yolunda önemli bir adım olabileceğini açıkladı ve sonuçlar geçtiğimiz Pazartesi günü Nephrology Dialysis Transplantation dergisinde yayınlandı.

Kronik böbrek hastalığı, böbreklerde hasara neden olan ve zamanla işlevlerinde kademeli ve kalıcı bir düşüşe yol açan bir durum ve tıbbi olarak kronik böbrek yetmezliği olarak adlandırılıyor.

Hastalık, atıkları ve fazla sıvıları "filtreleyerek" kanın temizlenmesinden ve idrarla atılmasından sorumlu olan böbrek fonksiyonlarının kademeli olarak durmasına yol açıyor ve sonuçta diyaliz veya böbrek nakli gerektirebiliyor.

Ekip, Danimarka sağlık kayıtlarından elde edilen verilere dayanarak hastalığın hızlı ilerleyişinin göstergelerini izlemek için kapsamlı bir çalışma yürüttü.

Çalışma, hafif ve orta şiddette kronik böbrek hastalığı tanısı yeni konan hastaların 3 yıl içinde hastalığın hızla ilerleme riskinin yüzde 15 olduğunu gösterdi.

Ancak şaşırtıcı bir şekilde, çalışma idrardaki protein albümininin basit bir ölçümünün hastalığın ilerleme seyrinin güçlü bir göstergesi olduğunu da gösterdi. Bu da hastalığın hızla kötüleşmesi açısından yüksek risk altındaki hastaların belirlenmesini mümkün kılmakta ve komplikasyonların önlenmesini iyileştirebilmekte.

Böbrekler normalde kanı süzer ve proteinleri yeniden emer, ancak hasar görürlerse albümin de dahil olmak üzere bazı proteinler idrara sızarak anormal derecede yüksek seviyelere neden olabilir.

Danimarka Rheus Üniversitesi'nden çalışmanın baş araştırmacısı Profesör Christian Finnbo Christiansen ise Şarku’l Avsat'a yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Genel olarak, yeni tanı konulan hafif ve orta dereceli kronik böbrek hastalığı olan hastaların tanı konulduktan sonra hızlı ilerleme, hastaneye yatış ve ölüm riskinin yüksek olduğunu, ancak böbrek yetmezliği riskinin düşük olduğunu gördük. Teşhisten sonraki 3 yıl içinde hastalığın yüzde 15'inde hızlı ilerleme meydana geldi, yüzde 53'ü hastaneye yatırıldı ve yüzde 18'i öldü, sadece yüzde 0,3'ünde diyaliz veya böbrek nakli gerektiren böbrek yetmezliği gelişti."

Ancak daha da önemlisi Christiansen, ekibin rutin klinik bakımda kolayca yapılabilen albümin proteini ölçümünün, hastalığın 3 yıl içinde hızla ilerleme riski taşıyan bireylerin belirlenmesine yardımcı olabileceğini ve bunun öncelikle beyindeki yüksek albümin seviyeleriyle arttığını tespit ettiğini söyledi. Genellikle erkeklerde kadınlardan daha yüksek olan hastalık, özellikle diyabet, yüksek tansiyon ve kardiyovasküler hastalıktan muzdarip olanlarda görünüyor.

Ayrıca Profesör Christian Finnbo Christiansen, risk altındaki hastaları tespit etmek için kronik böbrek hastalığı tanısı yeni konan hastalarda idrar albümin düzeylerinin rutin olarak ölçülmesini de tavsiye etti.


Dune 2'nin yıldızı, Austin Butler'ın "dehşete düşüren" rolüne verdiği beklenmedik tepkiyi anlattı

(Warner Bros)
(Warner Bros)
TT

Dune 2'nin yıldızı, Austin Butler'ın "dehşete düşüren" rolüne verdiği beklenmedik tepkiyi anlattı

(Warner Bros)
(Warner Bros)

Dune: Çöl Gezegeni Bölüm İki'nin (Dune: Part Two) yıldızı Stellan Skarsgård, Austin Butler'ın "dehşete düşüren" kötü adam Feyd-Rautha'yı canlandırmasına verdiği beklenmedik tepkiyi paylaştı.

İsveçli aktör, Dennis Villeneuve'ün yönettiği Dune'un yeni devam filminde, acımasız kötü karakter Baron Vladimir Harkonnen rolüyle geri dönüyor.

Elvis'le tanınan oyuncunun, zalim varisi ve küçük yeğeni Feyd-Rautha rolünde sergilediği ve filmi daha önce izleyenlerin "dehşete düşüren" diye nitelendirdiği performansına ilk tepkisi sorulduğunda Skarsgård "güldüğünü" söyledi.

25 Şubat Pazar günü filmin New York prömiyerinde Variety'ye verdiği röportajda 72 yaşındaki oyuncu "Kötü olmaktan gerçekten keyif aldığı o kadar belliydi ki çok fena güldüm" diye espri yaptı.

Skarsgård röportajda rol arkadaşını överek şöyle dedi:

O çok iyi bir oyuncu ama hepsinden önemlisi onun yanında olmak çok hoş ve eğlenceli.

Filmdeki sesini Skarsgård'ın Baron'una benzeten Butler, Los Angeles Times'a "Kendi sesimi kullanmayı düşündüğüm bir dönem vardı ama bununla ilgili bir şey bana fazla çağdaş geldi" demişti.

Sonra bir gece Feyd'in Baron'u güç timsali olarak görerek büyüdüğü kafama dank etti ve içimde bir şeyler kıvılcımlandı.

Sonuçtan etkilenen Skarsgård, Butler'ın sesini dinlemenin "bir yankıyı duymak gibi" olduğunu söyleyerek sesi "çok isabetli" diye nitelendirdi.

The Independent'taki 5 yıldızlı incelemesinde film eleştirmeni Clarisse Loughrey, Butler'ın Feyd-Rautha'yı "Elvis'in ağır ağır konuşmasından eser kalmadan ama aynı zamanda Skarsgård'ın oğulları Alexander, Gustaf, Bill ve Valter'in, yerlerine başkasının geçmek üzere olmasından endişelenmesini gerektirecek kadar tekinsiz bir Skarsgård taklidiyle oynadığını" söylüyor.

Austin Butler (solda) ve Lea Seydoux (sağda) filmden bir sahnede (AP)
Austin Butler (solda) ve Lea Seydoux (sağda) filmden bir sahnede (AP)

Frank Herbert'ın bilimkurgu romanından uyarlanan film her kesimden büyük ölçüde övgü dolu eleştiriler alırken Loughrey şöyle devam ediyor:

Butler sadece metal iç çamaşırlı Sting'e (David Lynch'in 1984 yapımı kötü şöhretli filmi) dair tüm anıları zihinlerden silmekle kalmıyor, kel kafasından mürekkep lekeli dişlerine kadar vücudunun her hücresini, hırlayıp ve katlederek evren boyunca ilerlemeye adıyor.

Villeneuve, Bölüm İki'yi "epik bir savaş filmi" ve birinciden "çok daha yoğun" diye tanımlamıştı.

Kısa süre önce filmin süresini savunan yönetmen The Times'a, filmin dağıtıcısı Warner Bros Pictures'ın sürenin kısaltılmasını istemediğini söyleyerek "Neredeyse tam tersi oldu" diye eklemişti.

Filmin resmi kısa tanıtım yazısında Dune: Çöl Gezegeni Bölüm İki'nin, "Paul Atreides'in, ailesini yok eden komploculara karşı küplere binmiş halde intikam almaya giderken Chani ve Fremen'le bir araya geldiği efsanevi yolculuğu" anlattığı belirtiliyor.

Dune: Çöl Gezegeni Bölüm İki, 1 Mart'ta sinemalarda vizyona giriyor.

Independent Türkçe


ABD'li fast food devinin "dinamik fiyatlandırma" planı tartışma yarattı

Wendy's'in dinamik fiyatlandırma sistemi, fast food sektörünün geleceğinde belirleyici olabilir (Unsplash)
Wendy's'in dinamik fiyatlandırma sistemi, fast food sektörünün geleceğinde belirleyici olabilir (Unsplash)
TT

ABD'li fast food devinin "dinamik fiyatlandırma" planı tartışma yarattı

Wendy's'in dinamik fiyatlandırma sistemi, fast food sektörünün geleceğinde belirleyici olabilir (Unsplash)
Wendy's'in dinamik fiyatlandırma sistemi, fast food sektörünün geleceğinde belirleyici olabilir (Unsplash)

ABD'li fast food devi Wendy's ürün satışında dalgalı fiyat uygulamasına geçmeyi planlıyor. 

Ülkenin önde gelen medya kuruluşlarından CNN'in dünkü haberinde, Wendy's'in 2025 itibarıyla "dinamik fiyatlandırma" sistemini denemeye başlayacağı aktarıldı. 

Bu kapsamda restorandaki ürün ve menülerin fiyatları yoğun saatlerde artarken, müşterilerin şubelere daha az uğradığı zamanlarda düşecek.

Proje kapsamında 20 milyon dolar yatırım yapılacağı ve dinamik fiyatlandırma sistemine uygun elektronik menüler geliştirileceği bildirildi. Bu dijital menülerde fiyatlar söz konusu sisteme göre gerçek zamanlı şekilde değişecek.

Wendy's CEO'su Kirk Tanner, menülerin yapay zeka destekli bir teknolojiyle çalışacağını söylerken, fiyatların ne ölçüde değişeceğine dair bilgi vermedi.

Firmadan yapılan açıklamada, "Dinamik fiyatlandırma, Wendy's'in rekabet ve esneklik kapasitesini artıracak" dendi. 

Değişikliklerin Wendy's'in cep telefonu uygulamasına yansıtılacağı da aktarıldı. Firmanın uygulamayı dinamik fiyatlandırma sistemine göre güncellemek için yaklaşık 15 milyon dolar harcaması öngörülüyor.

Fast food devi McDonald's da benzer bir uygulamaya gitmişti. Fakat fiyatların fazla artması müşterilerden tepki toplamıştı. McDonald's CEO'su Chris Kempczinski, 6 Şubat'taki açıklamasında "Evde yemek daha ucuza geliyor" diyerek fiyatlarda ayarlamaya gidileceğini söylemişti.

Öte yandan uzmanlar, fast food sektöründeki dinamik fiyatlandırma projelerine farklı açılardan yaklaştı. 

Gıda sektörüyle ilgili haberler yayımlayan Restaurant Business dergisinin genel yayın yönetmeni Jonathan Maze, dinamik fiyatlandırmayı "dönüm noktası" diye niteledi. Maze, Wendy's'in sisteminin rağbet görmesi durumunda bu sistemin diğer firmalar tarafından da deneneceğini söyledi.

ABD merkezli varlık yönetim şirketi oXYGen Financial'ın CEO'su Ted Jenkin ise "Bu Taylor Swift konseri bileti mi?" diyerek uygulamaya tepki gösterdi. Jenkins şunları söyledi: 

Halihazırda artan fiyatlarla ilgili endişeler varken, günün saatine göre bir hamburger ve patates kızartmasının size ne kadara mal olacağını düşünmek zorunda kalmak, yapmak isteyeceğiniz son şey.

Independent Türkçe, CNN, New York Post, CBS


Prens Harry, İngiltere'deyken polis korumasının kaldırılması kararına karşı açtığı davayı kaybetti

 Prens William ve eşi Kate Middleton (Reuters)
Prens William ve eşi Kate Middleton (Reuters)
TT

Prens Harry, İngiltere'deyken polis korumasının kaldırılması kararına karşı açtığı davayı kaybetti

 Prens William ve eşi Kate Middleton (Reuters)
Prens William ve eşi Kate Middleton (Reuters)

İngiltere Kralı 3. Charles'ın ABD'de yaşayan oğlu Sussex Dükü Prens Harry, İngiltere'de bulunduğu sırada polis korumasının kaldırılması kararına karşı açtığı davayı kaybetti.

Yüksek Mahkeme, İngiliz hükümetinin Prens Harry'nin polis korumasının elinden alınması kararını verirken hukuka aykırı davranmadığına hükmetti.

Mahkeme sürecinin büyük bir kısmı, güvenlik önlemleri nedeniyle kamuoyu ya da basının katılımı olmadan özel gerçekleştirildi.

Polis korumasından mahrum bırakılmıştı

Prens Harry ve eşi Megan Markle, 2020'de Kraliyet'teki resmi görevlerinden istifa ederek ABD'ye yerleşmelerinin ardından İngiltere'de Kraliyet ailesi mensuplarına tanınan polis korumasından mahrum bırakılmıştı.

İngiltere İçişleri Bakanlığı, Şubat 2020'de, masrafları kendisi karşılasa bile Prens Harry'nin İngiltere'deyken kişisel polis koruması almasına son verilmesi kararı almıştı.

Bakanlığın avukatları, varlıklı kişilerin polisten "güvenlik satın almalarına" izin verilmesine karşı çıkmıştı.

Medyanın aşırı ilgi ve takibinden şikayetini belirtmişti

Prens Harry'nin annesi Prenses Diana da 1997'de Fransa'nın başkenti Paris'te paparazziler tarafından kovalanırken geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybetmişti.

Harry de Ocak 2020'de Kraliyet'teki görevlerinden çekilerek daha bağımsız bir hayat yaşamak için eşi Meghan'la California'ya yerleşmesiyle ilgili süreçte, medyanın aşırı ilgi ve takibinden şikayetini dile getirmişti.

Prens Harry, Şubat 2021'de verdiği mülakatta, "zehirli" diye nitelediği İngiliz basınının, akıl sağlığını mahvettiğini, annesi Diana gibi eşine gösterilen yoğun ilgi nedeniyle "tarihin tekerrür etmesinden" korktuğunu belirtmişti.


Sürpriz sonlu filmleriyle ünlü yönetmenin kızı da korkuya el attı

The Watchers'ın fragmanı, ürkütücü atmosferi, sade ama etkileyici çekim kompozisyonlarıyla eleştirmenlerin ilgisini çekmeyi başardı (Warner Bros)
The Watchers'ın fragmanı, ürkütücü atmosferi, sade ama etkileyici çekim kompozisyonlarıyla eleştirmenlerin ilgisini çekmeyi başardı (Warner Bros)
TT

Sürpriz sonlu filmleriyle ünlü yönetmenin kızı da korkuya el attı

The Watchers'ın fragmanı, ürkütücü atmosferi, sade ama etkileyici çekim kompozisyonlarıyla eleştirmenlerin ilgisini çekmeyi başardı (Warner Bros)
The Watchers'ın fragmanı, ürkütücü atmosferi, sade ama etkileyici çekim kompozisyonlarıyla eleştirmenlerin ilgisini çekmeyi başardı (Warner Bros)

Siz onları göremezsiniz ama onlar her şeyi görür.

Warner Bros. gerilim ve korku sinemasının usta ismi M. Night Shyamalan'ın kızı Ishana Shyamalan'ın hem yazıp hem yönettiği The Watchers'ın fragmanını yayımladı. 

A.H. Shine'ın gotik korku romanından uyarlanan filmin başrolünde Dakota Fanning yer alıyor. Filmin 7 Haziran'da Kuzey Amerika'da gösterime girmesi planlanıyor.

İrlanda'nın el değmemiş ormanlarında geçen bir korku hikayesi

The Watchers 28 yaşında bir sanatçı olan Mina'nın, İrlanda'nın batısındaki geniş, el değmemiş bir ormanda mahsur kalmasını konu alıyor. 

Bir sığınak bulan Mina, her gece gizemli yaratıklar tarafından izlenen ve takip edilen üç yabancıyla birlikte kapana kısılıyor.

Ürkütücü fragmanda Mina, tamamen camdan yapılmış bir duvara bakıyor. Ona bunun aslında tek yönlü bir pencere olduğu söyleniyor. Grup her gece tekinsiz bir izleyici kitlesi tarafından izleniyor ve pencerenin diğer tarafından gelen alkış seslerini duyabiliyor ama onu kimin izlediğini göremiyor.

Korku filminin diğer oyuncuları arasında Georgina Campbell, Oliver Finnegan ve Olwen Fouéré yer alıyor. 

30 yaşındaki Fanning, en son Adalet 3'te (The Equalizer 3), Campbell ise korku filmi Barbarian'da rol almıştı.

Yapımcılığı M. Night Shyamalan üstleniyor

22 yaşındaki Ishana'nın Altıncı His (The Sixth Sense), İşaretler (Signs) ve Ölümsüz (Unbreakable) gibi korku filmlerinin arkasındaki babası M. Night Shyamalan, The Watchers'ın yapımcılığını üstleniyor.

Sürpriz sonlu ve gerilimli filmleriyle meşhur M. Night Shyamalan ve kızı Ishana, ilk kez bir projede birlikte çalışmıyor. 

Genç sinemacı, babasının Apple TV+ dizisi The Servant'ın 10 bölümünü yazıp 6 bölümünü yönetmiş, Zamanda Tutsak (Old) ve Kulübeye Tıklat (Knock at the Cabin) filmlerinin de yardımcı yönetmenliğini yapmıştı.
 

Independent Türkçe, Forbes, Variety


Reacher'ın yıldızı ciddiyetsizliği yüzünden kaybettiği büyük rolü açıkladı

Reacher, kendini kirli polisler ve entrikacı siyasetçilerle dolu ölümcül bir komplonun ortasında bulan emekli askeri polis Jack Reacher'ı merkeze alıyor (Amazon Prime)
Reacher, kendini kirli polisler ve entrikacı siyasetçilerle dolu ölümcül bir komplonun ortasında bulan emekli askeri polis Jack Reacher'ı merkeze alıyor (Amazon Prime)
TT

Reacher'ın yıldızı ciddiyetsizliği yüzünden kaybettiği büyük rolü açıkladı

Reacher, kendini kirli polisler ve entrikacı siyasetçilerle dolu ölümcül bir komplonun ortasında bulan emekli askeri polis Jack Reacher'ı merkeze alıyor (Amazon Prime)
Reacher, kendini kirli polisler ve entrikacı siyasetçilerle dolu ölümcül bir komplonun ortasında bulan emekli askeri polis Jack Reacher'ı merkeze alıyor (Amazon Prime)

Alan Ritchson, Amazon Prime Video'nun popüler dizisi Reacher'da başrol oynamadan önce Marvel'ın Thor'u da dahil olmak üzere birçok önemli süper kahraman ve aksiyon kahramanı için seçmelere katılmış. 

Men's Health'in yeni kapak haberinde Ritchson, çekiç kullanan gök gürültüsü tanrısı Thor için seçmelere katıldığını ve görünüşü nedeniyle 2011 yapımı Marvel filminde başrolü kapabileceğini düşündüğünü açıkladı.

"Kimse oyunculuğu umursamıyor sanmıştım"

41 yaşındaki Ritchson, dergiye verdiği röportajda "Ciddiye almadım" dediği seçmelerle ilgili şunları söyledi: 

Şöyle düşünüyordum: 'Eğer o adama benzersem rolü bana verirler; kimse oyunculuğu gerçekten umursamıyor.

Ancak oyuncu seçme ekibi Ritchson'ın temsilcilerine aktörün gerekli hünerlere sahip olduğunu göstermediğini söyledi ve rol nihayetinde Chris Hemsworth'e gitti.

"Bir hafta sonunda 50 teklif aldım"

Kariyerinin o döneminde Ritchson, yetenek yarışması American Idol'a katılmış, Superman'in gençliğini anlatan Smallville'in birkaç bölümünde Aquaman'i canlandırmış ve sitcom Blue Mountain State'te Thad Castle rolüyle komedide çıkış yapmıştı. 

Thor'un başarısızlıkla sonuçlanan seçmelerinden sonra Ritchson, oyunculuğu daha ciddiye almaya başlayarak derslere kaydoldu ve Black Mirror, New Girl, Brooklyn Nine-Nine gibi dizilerde küçük roller aldı. 

Ardından 2019'dan 2021'e kadar Titans'ta rol aldı ve bu projeler, Ritchson'ın Reacher'daki başarısına giden yolu açtı.

Amerikalı aktör, "Reacher'ın ilk sezonu gösterime girdikten sonraki hafta sonu yaklaşık 50 teklif aldım" diyerek ekledi: 

Hayatımın değiştiğini biliyordum.

Independent Türkçe, Men's Health, Variety, MovieWeb


İzleyiciler "Yeni Game of Thrones" diyor: Disney+ dizisi fırtına gibi

Shogun'ın başrollerinde Hiroyuki Sanada, Cosmo Jarvis, Anna Sawai ve Takehiro Hira uer alıyor (AP)
Shogun'ın başrollerinde Hiroyuki Sanada, Cosmo Jarvis, Anna Sawai ve Takehiro Hira uer alıyor (AP)
TT

İzleyiciler "Yeni Game of Thrones" diyor: Disney+ dizisi fırtına gibi

Shogun'ın başrollerinde Hiroyuki Sanada, Cosmo Jarvis, Anna Sawai ve Takehiro Hira uer alıyor (AP)
Shogun'ın başrollerinde Hiroyuki Sanada, Cosmo Jarvis, Anna Sawai ve Takehiro Hira uer alıyor (AP)

Disney+, izleyicilerin "yeni Game of Thrones" diye nitelendirdiği yeni dizisi Shogun'u gösterime soktu.

Merakla beklenen bol kanlı aksiyon-drama, 17. yüzyıl feodal Japonya'sının vahşetini gözler önüne seriyor.

Disney+, 18 yaşından küçükler için uygun olmadığını belirttiği dizinin konusunu kısaca şöyle özetliyor:

Japonya'da 1600 yılında geçen hikayede Lord Yoshii Toranaga, yakınlardaki bir balıkçı köyünde gizemli bir Avrupa gemisi karaya oturduğunda, Naipler Konseyi'ndeki düşmanları ona karşı birleştiği için hayatı uğruna savaşmaktadır.

James Clavell'in 1975 tarihli romanından uyarlanan Shogun'da vahşet dozu son derece yüksek sahneler yer alıyor. 

Kafa kesmelerin ve acımasızca diri diri kaynatılan insanların görüldüğü dizinin hayranları, bu durumdan son derece memnun.

İzleyiciler, ilk iki bölümünü izledikleri diziyi şimdiden yılın en kana susamış hitlerinden biri olarak niteliyor.

10 bölümden oluşan dizinin ilk bölümlerinin gösterime girmesinin ardından fantastik destan, dünya çapında hem izleyicilerden hem de eleştirmenlerden övgü dolu yorumlar aldı.

Keyifli bir izleyici, dizinin açılışından büyülendiğini belirterek şu tweet'i attı: 

Vay canına beni diziye başlatmak için ne kadar harika bir yol! Tam anlamıyla üç yıldır sabırla bekliyordum ve sonunda istediğimi alıyorum.

"Televizyondaki en iyi şey"

Bir diğeriyse kanlı aksiyonu popüler HBO dizisi Game of Thrones'la karşılaştırdı ve ekledi: 

Shogun aklımı başımdan aldı. Oyunculuk, vahşet... Aman Tanrım vahşet! Dürüst olmak gerekirse, Game of Thrones'a benziyor, sadece daha iyi. Şu anda televizyondaki en iyi şey.

Başka bir izleyici kendinden son derece emindi:

Vay canına, bu dizinin inanılmaz olacağını biliyordum!

1975 tarihli kitabın bir hayranıysa şunları ekledi: 

Kesinlikle evet! Kitap, dönemin harika bir tasviri, ekranda gerekeni yaptığı için çok mutluyum.

Senarist Justin Marks, diziyle ilgili şöyle dedi:

Bu gerçekten de her an aklınızı kaybedebileceğiniz çok kaotik bir dünyada, kendi kaderlerinin yolunu çizmeye çalışan karakterler hakkında bir hikaye oldu.

Marks, James Clavell'in 1975 tarihli romanını eline ilk aldığında, kitabı okumakta isteksiz olduğunu itiraf etti.

"2024'e uyarlanamayacağını düşünmüştüm"

Senarist, 1300 sayfadan uzun olan kitapla ilgili şöyle dedi:

Ebeveynlerimizin başucunda duran bir kitaptı. Ayrıca kulağa kültürel olarak da çağ dışı geliyordu. Kitabın 2024'e uyarlanamayacağını düşünmüştüm.

Ancak Marks, romancı eşi Rachel Kondo'nun ısrarıyla sonunda kitabı eline aldıktan hemen sonra Clavell'in romanının neden bu kadar ünlü olduğunu anlamış:

Kitabı açıp incelediğinizde, son derece modern bir hikaye olduğunu görüyorsunuz. 

Shogun'ın kitabı, yayımlandığında milyonlarca satmış ve Richard Chamberlain'le Toshiro Mifune'nin başrollerini paylaştığı 1980 tarihli mini diziye uyarlanmıştı. 

ABD'deki her üç haneden birinin izlediği dizi, üç Emmy ve üç Altın Küre kazanmıştı. 

Hem dizi hem de kitap, oyuncaklardan video oyunlarına ve Tom Cruise'un başrolde olduğu Edward Zwick filmi Son Samuray'a (The Last Samurai) feodal Japonya'ya yönelik bir ilgi dalgasını tetiklemişti.

Independent Türkçe, Daily Mail, ScreenRant, CinemaBlend


Rusya'daki internette tuhaf gelişmeler

AFP
AFP
TT

Rusya'daki internette tuhaf gelişmeler

AFP
AFP

Rusya'da internet, uygulamaların beklenmedik şekilde çöküp geri gelmesinin ardından tuhaf değişikliklere sahne oldu.

Ülkenin en popüler mesajlaşma uygulaması Telegram, YouTube ve sosyal medya sitesi Vkontakte gibi diğer platformlarla birlikte salı günü çöktü.

Aynı zamanda Instagram ve Facebook kullanıcıları da iki yıl sonra ilk kez bu sitelere girebildiklerini gördüler.

Rusya'nın kamu iletişim ağı izleme merkezi salı günü yaptığı açıklamada, uzmanlarının Telegram'da "devasa bir arıza" kaydettiğini ancak nedeninin hemen belli olmadığını söyledi. Telegram yorum talebine yanıt vermedi.

Rusya Dijital Bakanlığı yaptığı açıklamada, "Telegram mesajlaşma uygulaması ve Rusya'daki bir dizi diğer hizmetin çalışması halihazırda yenileniyor" dedi ve uygulamanın Rusya dışında da hata verdiğini ekledi.

Olayın nedenini tespit etmek için çalışıyoruz. Rus telekom operatörlerine gelince, ağları normal çalışıyor.

Moskova'daki Reuters muhabirleri Telegram, YouTube ve Vkontakte'de yaklaşık 90 dakika boyunca kesinti yaşandığını kaydetti.

Moskova'daki Reuters muhabirlerine göre, kesintiden kısa bir süre sonra, Instagram ve Facebook da dahil daha önce engellenen birkaç sosyal medya uygulaması salı günü Rusya'da aniden kullanıma açıldı.

Reuters muhabirleri, Rusya'nın Şubat 2022'de Ukrayna'ya on binlerce asker göndermesinden kısa süre sonra getirilen engellemelerden bu yana ilk kez sanal özel ağa (VPN) ihtiyaç duymadan Instagram'da gezinebildi.

İletişim düzenleyicisi Roskomnadzor, Meta Platforms'un Facebook ve Instagram'ı da dahil bazı yabancı teknoloji şirketlerini engellemek için harekete geçti.

Moskova uzun zamandır yerel internet altyapısını, yani Runet'i geliştirmeye çalışıyor, hatta testler için kendisini küresel internetten ayırıyor.

Duma parlamentosunun bilgi politikaları komitesi başkan yardımcısı Anton Gorelkin, Telegram kesintilerine neyin yol açtığının belli olmadığını ancak hemen Rus devletini suçlamanın bir hata olduğunu söyledi ve Rusya'nın  marttaki başkanlık seçimleri öncesinde yabancı kaynakları engellemeye çalıştığına dair "komplo teorilerine" dikkat çekti.

"İnsan hatasından hacker saldırısına kadar çeşitli nedenlerle bu tür olaylar olmuştur ve olacaktır" dedi.

Çok daha önemli, arızanın giderilmesinin ne kadar sürdüğü; Rus ekonomisine verilecek zararın boyutu buna bağlı.

Ajanslardan da yararlanılmıştır

Independent Türkçe


Hemoglobin seviyesini doğal olarak artıran 6 meyve!

Hemoglobin seviyesini doğal olarak artıran 6 meyve!
TT

Hemoglobin seviyesini doğal olarak artıran 6 meyve!

Hemoglobin seviyesini doğal olarak artıran 6 meyve!

Hemoglobin, kırmızı kan hücrelerinde bulunan ve akciğerlerden vücuttaki bütün dokulara oksijen taşıyan bir proteindir.

Düşük hemoglobin seviyeleri yorgunluğa, halsizliğe ve hatta anemiye yol açabilir.

Demir takviyeleri genellikle düşük hemoglobin ile mücadele etmek için reçete edilirken, ‘onlymyhealth’ adlı bir tıp sitesi tarafından yayınlanan bir rapora göre demir açısından zengin meyveleri beslenme rutininize dahil etmek doğal yollardan hemoglobin seviyenizi yükseltmeye yardımcı olabilir.

İşte sadece demir açısından zengin olmakla kalmayıp aynı zamanda genel sağlığı destekleyici temel vitaminler ve antioksidanlar içeren bazı meyveler:

1- Kayısı

Kayısı sadece tatlı olmakla kalmıyor aynı zamanda harika bir demir kaynağı teşkil ediyor. Buna ilaveten demirin vücutta emilimini artıran C vitamini açısından da zengin bir besin olarak öne çıkıyor.

Bir bardak kayısı dilimi, tavsiye edilen günlük demir miktarının yaklaşık yüzde 13’ünü karşılar.

Taze veya kurutulmuş kayısıları beslenme rutininize dahil etmek, tatlı isteğinizi bastırırken hemoglobin seviyenizi yükseltmenize yardımcı olabilir.

2- Erik

Taze veya kuru erik, hemoglobin seviyelerini arttırmak için mükemmel bir meyvedir. Bir bardağı yaklaşık 3 mg demir içerir. Ayrıca kuru erik, kardiyovasküler sistemi korumak için gerekli olan lif, potasyum ve K vitamini içerir.

Beslenme düzeninize kuru erik eklemek, hemoglobin seviyenizi düzenlemenize ve genel olarak kalp sağlığınızı artırmaya yardımcı olabilir.

3- Nar

Narlar sadece lezzetli bir meyve değil, aynı zamanda inanılmaz derecede besleyicidir. Demir açısından zenginliği ile öne çıkarak 100 gramı yaklaşık 1,5 mg demir içerir. Ayrıca narlar antioksidanlarla, özellikle de oksidatif strese ve iltihaplanmaya karşı koruma sağladığı kanıtlanan punikalaginler ve antosiyaninlerle doludur.

Nar suyu içmek veya salatalara taze nar taneleri serpiştirmek, hemoglobin seviyenizi yükseltmenin ve vücudunuzun antioksidan savunmasını güçlendirmenin lezzetli bir yolu olabilir.

4- İncir

İncir, hemoglobin seviyenizi yükseltmeye yardımcı olabilecek tatlı ve besleyici bir meyvedir. Mükemmel bir demir kaynağıdır. Büyük bir incir yaklaşık 1 mg demir içerir. Ayrıca incir, kan basıncını ve kemik yoğunluğunu korumak için gerekli olan büyük miktarda lif, potasyum ve kalsiyum içerir.

Kahvaltılık gevreklerinize veya yoğurdunuza taze veya kuru incir eklemek, demir alımınızı artırmanın ve genel sağlığınızı desteklemenin basit ve etkili bir yolu olabilir.

5. Hurma

Hurma, tatlı olmasının yanı sıra inanılmaz derecede de besleyicidir. Bir hurma yaklaşık 1 mg demir içerir. Ayrıca hurma, kronik hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olan lif, potasyum ve flavonoidler ve karotenoidler gibi antioksidanlar açısından da zengindir.

Hurma atıştırmak veya mutfak tariflerinizde hurmayı doğal tatlandırıcı olarak kullanmak, hemoglobin seviyenizi yükseltmenize ve hızlı bir şekilde enerji almanıza yardımcı olabilir.

6. Kırmızı orman meyveleri

Sağlığa birçok faydası bulunmasıyla nedeniyle popülerlik kazanan kırmızı orman meyveleri mükemmel bir demir kaynağıdırlar ve bir bardağı yaklaşık 2,6 mg demire denk gelmektedir. Ayrıca, demir emilimini artıran C vitamininin yanı sıra antiinflamatuar özelliklere sahip güçlü bir antioksidan olan resveratrol açısından da zengindir.

Smoothielere veya yulaf ezmesine eklenen taze kırmızı orman meyveleri, hemoglobin seviyenizi yükseltmenin ve genel sağlığınızı desteklemenin lezzetli bir yolu olabilir.

Demir açısından zengin kırmızı orman meyvelerini beslenmenize dahil etmek, doğal bir şekilde hemoglobin seviyenizi yükseltmenize ve genel sağlığınızı korumanıza yardımcı olabilir.