BAE'nin en önemli ulusal etkinliği: 2071 yılına uzanan vizyon pusulası

BAE'nin en önemli ulusal etkinliği: 2071 yılına uzanan vizyon pusulası
TT

BAE'nin en önemli ulusal etkinliği: 2071 yılına uzanan vizyon pusulası

BAE'nin en önemli ulusal etkinliği: 2071 yılına uzanan vizyon pusulası

2017'de ilk oturumunun başlatılmasından bu yana, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) hükümetinin yıllık toplantıları, 2071 yılına uzanan gelişimsel bir vizyon geliştirmek için pusula haline gelmiş durumda.
Masadaki dosyaların niteliği, kurucu liderlik tarafından kurulan bir gelenek ve tüm federal ve yerel makamların birlikte ilerlemesi BAE'nin geleceği için önem taşıyor.
BAE'nin tüm karar mekanizmalarının katılımıyla gerçekleşen bu yıllık ulusal meclisin, verdiği kararlar bir beyin fırtınasının yanında, uygulamaya yönelik tavsiyeler de içeriyor.
Bu toplantılar, öne çıkan ulusal etkinlik olmasının yanı sıra, her biri kendi uzmanlık alanında başta gençler olmak üzere liderler için sadece yerel gerçekliği değil, aynı zamanda küresel jeopolitik gerçekliği de düşünme, analiz etme ve tanıma yollarına yakından bakma açısından bulunmaz bir fırsat olarak kabul ediliyor.
23 Kasım Çarşamba günü sona eren yeni oturumda, BAE hükümetinin, başta eğitimin geleceği, millileştirme dosyası, ekonomi ve BAE'nin dijital dünyadaki hedefleri olmak üzere, önümüzdeki elli yılı kapsayan planlar ele alındı.
Ayrıca toplantıda, 28'inci Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı'na (COP28) BAE'nin ev sahipliği yapmaya hazır oluşu da ele alındı.
BAE'nin yıllık geleneği haline gelen bu toplantıların nihai hedefi, federal ve yerel sektörlerin tamamlayıcı performansı, karar alıcıları, planlamacıları ve yöneticileri belirli dosyaları tartışmak ve uygulanabilir vizyonlar ortaya koymak için tek bir çatı altında buluşturmak. 
BAE liderliği, hükümetin eylemi için bir yol haritası çizmek üzere entegre bir sisteme ulaşmak ve BAE'nin üniter deneyiminin benzersizliğini bir kez daha kanıtlamak için bu toplantıları düzenlemeye önem gösteriyor.
Bu toplantılarda federal hükümet veya yerel yönetimler düzeyinde, sonunda devletin stratejik vizyonuna hizmet etmek için fikirler çarpıştırılıyor.
Toplantıların başlangıcından beri onlarca girişim, plan, program ve strateji ortaya konuldu.
Gelecekteki zorluklar için proaktif bir şekilde vizyonlar ve çözümler geliştirilip, ülkenin rekabet gücü ve liderliği pekiştirildi. Bununla birlikte dünyada lider konumlara ulaşıldı. 
Bu toplantılar, devletin liderliği ve rekabet gücü olan tek bir hedefte birleşen çerçeveler ve belirleyicilere göre çalışan bir hükümet çalışma ekibi olarak toplantı ve diyalog platformu haline geldi. 
BAE hükümeti 2022 toplantıları çalışmalarının sonunda, bilge liderliğin ülke ve vatandaş için refah ve istikrar sağlama, fırsatları, zorlukları ve değişkenleri ile çocuklarının yaşam kalitesini yükseltme ve nesillerin geleceğe hazır olmalarını sağlamaya yönelik sağlam yaklaşımı vurgulandı.
Bu yıllık ulusal toplantılar, BAE toplumuna hizmet etmeyi ve bir sonraki aşamanın gereksinimlerinin farkında olan ulusal kadroları hazırlamayı amaçlayan entegre bir hükümet sistemi haline gelmeyi başardı.
Independent TürkçeHacılar Teşrik günlerinin ilk gününde Cemarat'ı taşlamaya başladı

TT

Hacılar Teşrik günlerinin ilk gününde Cemarat'ı taşlamaya başladı

Hacılar Teşrik günlerinin ilk gününde Cemarat'ı taşlamaya başladı

Kâbe’ye giden hacılar, Kurban Bayramı'nın ilk günü olan pazar günü (dün) Akabe cemresini taşladıktan sonra, pazartesi sabahı (bugün) erken saatlerde, Teşrik günlerinin ilk gününde Mina'daki üç Cemarat'a taş atmaya başladı. Hacılar önce en küçük cemreyi, sonra orta cemreyi, daha sonra da en büyük cemreyi taşladılar.

Üç Teşrik gününün ilki Zilhicce'nin on birine denk gelir ve Zilhicce'nin on üçünde gün batımında teşrik günleri sona erer. Hacılar kurbanlık hayvanların etlerini bu günlerde parça parça kesip kuruttukları için bu günlere ‘Teşrik günleri’ adı verilmiştir. Teşrik kelimesi lügatte eti iyileştirmek anlamına gelmektedir.

sdfvgh
Cemaratta hacıların ritüellerini yerine getirmelerine yardımcı olmak için hem kurumsal hem de insani olmak üzere çoklu güvenlik önlemleri alındı. (Fotoğraf: Adnan Mehdeli)

Hacılar, gerekli tüm hazırlıkları tamamlayan Suudi Arabistan İslami İşler, Davet ve İrşat Bakanlığı tarafından sağlanan entegre bir hizmet sistemi çerçevesinde Mina'daki Hayf Mescidi'nde ilk günkü namazlarını kıldılar.

Mina'daki Cemarat Köprüsü, hacıların emniyet, güvenlik ve konforunu sağlamak için planlar, prosedürler ve sistematik kalabalık yönetim mekanizmaları ile belirlenen yollardan gelen hacıların sorunsuz hareketine tanık oldu.

zxscdfr
Teşrik günlerinin ilk gününde Mina'da üç cemrenin taşlanması sırasında hacılar (SPA)

Hacıların kutsal mekânlar arasındaki hareketleri, Rahman’ın misafirlerinin Cemarat’a hareket planlarına göre düzenlenmesi için araç yollarını ve yaya yollarını çevreleyen çeşitli güvenlik kurumları mensuplarının doğrudan takibi altında, Hac ibadetini gerçekleştirirken tam bir pürüzsüzlüğe tanık oldu.

Rahman’ın misafirleri dün, 1,8 milyon hacının şahitlik ettiği Arafat'ta vakfeye durarak bu yılki Hac ibadetinin en önemli aşamasını tamamladı. Ardından, Kurban Bayramı’nın ilk gününde Mina'da Akabe cemresini taşladılar.

csdfvbgn
Hacıların şeytan taşlama ritüelini gerçekleştirmelerine yardımcı olmak için tüm güvenlik önlemleri alındı. (Fotoğraf: Adnan Mehdeli)

Teşrik günlerinin ilkine ‘Kâr Günü’ denir. O güne bu adın verilmesinin nedeni, hacıların o gün Mina'da kalmalarıdır. Yani Hacılar, Cemarat'ı taşlamak, tıraş olmak, kurban kesmek ve ziyaret tavafı yapmak gibi Kurban Bayramı’nın ritüellerini yerine getirdikten sonra biraz dinlenmek için yerleşerek orada dururlar.

xdcfvgthy
Hacı konvoyları, belirlenmiş giriş ve çıkış yolları üzerinden Cemerata intikal ediyor. (SPA)

Kâr Günü, büyük bir statüye ve fazilete sahip olan günlerden biridir. Allah’ın misafirleri, Hz. Peygamber (sav) sünnetini izleyip, en küçük cemreden başlayarak, orta cemre ve sonra da Akabe cemresine taş atarlar. Hacılar her atışta ‘Allahu Ekber’ diyerek yedi taş atarlar.