Kanye West, Trump'a 2024'te kendisinin başkan yardımcısı adayı olmasını önerdiğini söyledi

Rapçi Kanye West (Reuters)
Rapçi Kanye West (Reuters)
TT

Kanye West, Trump'a 2024'te kendisinin başkan yardımcısı adayı olmasını önerdiğini söyledi

Rapçi Kanye West (Reuters)
Rapçi Kanye West (Reuters)

Kanye West, eski ABD Başkanı Donald Trump'tan 2024 başkanlık seçimlerinde kendisinin "başkan yardımcısı adayı" olmasını istediğini açıkladı.
Çarşamba günü (23 Kasım) paylaştığı bir tweette 45 yaşındaki rapçi, Trump'ın Mar-a-Lago malikanesini ilk kez ziyaret ettiğini söyledi.
Yasal olarak adını Ye olarak değiştiren West, "İlk kez Mar-a-Lago'dayım" diye yazdı.

"Yağmur ve trafik. Başkan Trump'ı beklettiğime inanamıyorum. Ve üzerimde kot pantolon vardı."

2020'de başkanlığa aday olan Ye, "2024'te başkan yardımcısı adayım olmasını istediğimde sizce ne tepki verdi?" diye ekledi.
ABD tarihinde iki kez azledilen ilk başkan olan Trump, geçen haftalarda üçüncü kez başkanlığa aday olacağını ilan etmişti.

Ye de önceki günlerde 2024'te de başkanlığa adaylığını koymayı planladığını açıklamıştı.
Pazar günü (20 Kasım) X17 YouTube kanalında yayımlanan bir videoda Ye, birlikte göründüğü radikal sağcı yorumcu Milo Yiannopoulos'tan kampanya yöneticisi olarak bahsetti.
Reuters o zamanlar, Ye'nin 2020 kampanyasının, ABD Başkanı Joe Biden'a oy vermiş olabilecek bazı siyahi seçmenleri kazanabileceği iddiaları arasında öngörülemezliğiyle tanındığını belirtmişti.
Ye o dönemde adaylıktan çekilmiş olsa da bir seçim haritasının önünde "WELP Kanye 2024" yazılı bir fotoğrafını paylaşarak çabucak yeni bir adaylık beklentisi yaratmıştı.
Bu ay başındaki bir radyo röportajında Trump, daha önce "Trump hakkında iyi şeyler" söylemeseydi Yahudi düşmanı açıklamalar yaptıktan sonra Ye'ye böyle davranılmayacağını öne sürmüştü.
Trump, sağcı radyo sunucusu Chris Stigall'a "Çok onur duydum, çünkü onu çok iyi tanımıyordum ama ondan hoşlandım, tabii ki onunla çok iyi anlaştım ve bir anlamda onur duydum çünkü Tucker Carlson'da benim hakkımda harika şeyler söyledi" demişti.
Eski ABD Başkanı, "Yahudiler hakkında bazı sert açıklamalar yaptı, bunları duydunuz ve iyi biliyorsunuz ve nedeninin bu olduğunu söylüyorlar, o zaman Trump hakkında tüm o iyi şeyleri söylemeseydi aynı olur muydu diye sormalısınız, bunu bilmiyorsunuz" diye eklemişti.Ünlü maceraperest Bear Grylls: Sosyal medyada ne kadar vakit geçireceğini çocuğunuz belirlesin

Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA
TT

Ünlü maceraperest Bear Grylls: Sosyal medyada ne kadar vakit geçireceğini çocuğunuz belirlesin

Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA

Ünlü maceraperest ve baş izci Bear Grylls, çocukların kendilerini "denetlemeyi" ve sosyal medyada geçirdikleri zamanı yönetmeyi öğrenmesi gerektiğini söyledi.

Galler'de her yıl düzenlenen edebiyat etkinliği Hay Festivali'nde sahneye çıkan Grylls, çocukların interneti ne kadar ve nasıl kullandığını kendi kendilerine kontrol etmeyi öğrenmesi gerektiğini belirtti.

Dinleyiciler arasındaki bir çocuğun sosyal medyanın gücü hakkındaki düşüncelerini sorması üzerine Grylls bu yorumu yaptı.

The Times'ın aktardığına göre Grylls, "Sosyal medya harika olabilir, gerçekten olabilir" dedi.

Sosyal medyanın harika olan tarafı, bizi birbirimize bağlaması ve çok hızlı bir şekilde bir şeyler öğrenebilmemizi, eğlenebilmemizi ve harika vakit geçirebilmemizi sağlaması.

Grylls "Ancak işin sırrı, bunun sizi kontrol etmesine izin vermemek. Onu siz kontrol ediyorsunuz. Bu yüzden yetki sizde olsun" diye devam etti.

Dinleyicileri uyaran ünlü maceraperest, sosyal medyanın "onları yıpratmasına" izin vermemelerini söyledi.

Grylls, "Eğer bütün gün sosyal medyada zaman geçirirseniz, bu kalbinizi biraz yıpratacaktır" dedi.

Maceraperest, üç oğullarının (19 yaşındaki Jesse, 17 yaşındaki Marmaduke ve 14 yaşındaki Huckleberry) sosyal medyada geçirdikleri süreye dair, ne kendisi ne de eşi Shara Grylls'in kural koyduğunu da sözlerine ekledi.

"Ben 'Kendi kurallarınızı belirleyin' diyorum" diye konuşan Grylls şöyle ekledi:

Sorumluluk sizde çünkü okulu bitirdikten sonra kimse sizin yerinize bunu denetlemeyecek. Kendi hayatınızı kontrol etmek zorundasınız. Bu sağlıklı beslenmek, spora gitmek ya da bir ilişkide biri size kötü davranırsa, bazı sınırlar koyup 'Hayır buna izin vermeyeceğim' demek olabilir. Kendinizi sosyal medyada da denetlemelisiniz.

İnsan Doğaya Karşı'nın (Man Vs Wild) yıldızı, çocukların bazen akıllı telefonlarının dünyasında "kaybolmasından" endişe duyduğunu sözlerine ekledi ve ebeveynleri, hayatlarının ilerleyen dönemlerinde donanımlı olabilsinler diye çocuklarına "pratik beceriler" öğretmeye teşvik etti.

Grylls, "Bana 'Bu basit düğümü nasıl atacağımı gerçekten öğrenmek istiyorum, portbagajı düzgün bağlayamadığım için kendimi biraz yetersiz hissediyorum' diyen birçok iri yarı adamla karşılaşıyorum" diye açıkladı.


Tüm kelebeklerin kökeni belirlendi

Araştırmacılar, 11 nadir kelebek fosilini de inceledi (Florida Müzesi)
Araştırmacılar, 11 nadir kelebek fosilini de inceledi (Florida Müzesi)
TT

Tüm kelebeklerin kökeni belirlendi

Araştırmacılar, 11 nadir kelebek fosilini de inceledi (Florida Müzesi)
Araştırmacılar, 11 nadir kelebek fosilini de inceledi (Florida Müzesi)

Bilim insanları kelebeklerin şimdiye kadarki en büyük evrim ağacını çıkardı.

Çalışmada ilk kelebeklerin 100 milyon yıl önce Orta ve Kuzey Amerika'da evrimleştiği keşfedildi.

Bu sırada, süper kıta Pangea'nın parçalanma sürecinde olduğu biliniyor.

Araştırmacılara göre Kuzey Amerika, doğu ve batıyı ayıran bir denizle ikiye bölünmüştü. Kelebeklerse bu kıta parçasının batı tarafında ortaya çıktı.

Bugün dünya genelinde 20 bin kelebek türünün yaşadığı tahmin ediliyor. Kelebeklere Antarktika haricinde tüm kıtalarda rastlamak mümkün.

Florida Doğa Tarihi Müzesi'nde lepidoptera (kelebekler ve güveler) küratörü Akito Kawahara liderliğindeki araştırma ekibi, 90 ülkeden yaklaşık 2 bin 300 kelebek türüne ait 391 geni sıraladı.

Tanımlanan türlerin yüzde 92'sinin temsil edildiği bu yaşam ağacındaki ilk kelebeklerin baklagil ailesinden bitkilerle beslendiği de tespit edildi.

Kawahara, "Bu, şimdiye kadar parçası olduğum en zor çalışma" diye konuştu:

Dünyanın her yerinden araştırmacının büyük çaba sarf etmesini gerektirdi.

Hakemli bilimsel dergi Nature Ecology & Evolution'da bu ay yayımlanan bulgular, kelebeklerin yaklaşık 101 milyon yıl önce gece otçul güvelerin atalarından geldiğini ortaya koydu.

Bu da ilk kelebekleri Orta Kretase dönemine yerleştiriyor ve dinozorların çağdaşı kılıyor.

Kelebeklerin evrim geçirdikten sonra bugünkü Güney Amerika'ya yayıldığı düşünülüyor. Buna göre bazıları da o zamanlar çok daha sıcak olan ve halen Avustralya'yla bağlantısı olan Antarktika'ya göç etti. 

75-60 milyon yıl önce bugünkü Rusya'ya ulaşan kelebeklerin, daha sonra da Güneydoğu Asya, Ortadoğu ve Afrika Boynuzu'na yayıldığı ifade ediliyor.Hatta o zamanlar ada durumdaki bugünkü Hint yarımadasına da yaklaşık 60 milyon yıl önce ulaştıkları anlaşılıyor.

Araştırmacılara göre kelebeklerin yayılımı, bilinmeyen bir nedenle, milyonlarca yıl önce Ortadoğu'da durdu. Nihayetinde yaklaşık 45-30 milyon yıl önce Avrupa'ya da yayıldılar.

Kawahara, bu duraklama nedeniyle bugün Avrupa'daki kelebek türlerinin dünyanın diğer bölgelerine kıyasla az olduğunu vurguluyor.

Florida Müzesi'nden küratör ve çalışmanın ortak yazarı Pamela Soltis de şu ifadeleri kullanıyor:

Kelebeklerin ve çiçekli bitkilerin evrimi, kaçınılmaz bir şekilde iç içe geçmiş. Aralarındaki yakın ilişki, her iki soyda da dikkate değer bir çeşitlilik sağlamış.

Independent Türkçe, Livescience, EurekAlert

 


Epstein, şantaj ve Rusya: "Bill Gates'in sevgilisiyle Kızıl Ajan'ın fotoğrafı ortaya çıktı"

Modellik de yapan Chapman, 2012'de Antalya'da düzenlenen defilede podyuma çıkmıştı (AP)
Modellik de yapan Chapman, 2012'de Antalya'da düzenlenen defilede podyuma çıkmıştı (AP)
TT

Epstein, şantaj ve Rusya: "Bill Gates'in sevgilisiyle Kızıl Ajan'ın fotoğrafı ortaya çıktı"

Modellik de yapan Chapman, 2012'de Antalya'da düzenlenen defilede podyuma çıkmıştı (AP)
Modellik de yapan Chapman, 2012'de Antalya'da düzenlenen defilede podyuma çıkmıştı (AP)

Bill Gates'in ilişki yaşadığı iddia edilen Rus briççi Mila Antonova'nın, ünlü Rus casusu Anna Vasilyevna Chapman'la bağlantılı olduğu öne sürüldü.

Birleşik Krallık'ın (BK) önde gelen tabloid gazetelerinden Daily Mail, Chapman ve Antonova'nın birlikte göründüğü bir fotoğraf paylaşarak, iki kadının birbirini tanıdığını iddia etti.

Gazete, New York şehrinde çekildiğini savunduğu fotoğrafı nasıl bulduğunu ya da karenin ne zaman çekildiğini yazmadı. 

BK'nin tanınmış gazetelerinden Telegraph da fotoğrafın kaynağının tespit edilemediğini aktardı.

"Kızıl ajan" lakabıyla da tanınan ve asıl adı Anna Vasilyevna Kuşçenko olan 41 yaşındaki Chapman, FBI'ın yürüttüğü operasyonla 2010'da yakalanmış, aynı yıl ABD - Rusya arasındaki mahkum değişimi programı kapsamında ülkesine gönderilmişti. Chapman, Rusya'nın Dış İstihbarat Servisi (SVR) için çalışıyordu.

ABD'nin önde gelen gazetelerinden Wall Street Journal (WSJ) geçen hafta yayımladığı haberinde, fuhuş ağı kurmaktan hüküm giyen Jeffrey Epstein'in Antonova'yla ilişkisini öğrenince Gates'e şantaj yaptığını ileri sürmüştü. 

WSJ'ye konuşan ve kimlikleri açıklanmayan kaynaklar, Gates'in Antonova'yla 2010'da tanıştığını iddia etti. YouTube'da aynı yıl yayımlanan bir videoda Antonova'nın, o dönem Melinda French Gates'le evli olan Microsoft'un kurucusuyla oynadığı briç maçını anlattığı da görüldü.

67 yaşındaki Gates'le 39 yaşındaki briççinin ilişkisinin ne kadar sürdüğü ve ne zaman sonlandığı tam olarak bilinmiyor. Gates, eşi Melinda'dan 2021'de ayrılmıştı.

WSJ'nin haberine göre Antonova, internetten briç eğitimi verdiği Bridge Planet projesine fon bulmaya çalışırken Gates'in danışmanı Boris Nikolic aracılığıyla Epstein'le tanıştı. Antonova ve Nikolic, Epstein'le ABD'nin New York kentindeki evinde Kasım 2013'te buluştu. Fakat Epstein, buradaki görüşmede Antonova'nın yatırım talebini reddetti. 

Antonova, projeyi sürdüremeyince yazılımcı olmak için eğitim almaya karar verdi ve aralarında Epstein'in de olduğu birkaç kişiden para istedi. 
 

SVR ajanı olduğunun tespit edilmesiyle Chapman'ın (solda) Birleşik Krallık vatandaşlığı da iptal edilmişti (Daily Mail)
SVR ajanı olduğunun tespit edilmesiyle Chapman'ın (solda) Birleşik Krallık vatandaşlığı da iptal edilmişti (Daily Mail)

Antonova, WSJ'ye San Francisco'daki Hack Reactor okulunda eğitim almak için para istediğini, Epstein'in de talebi kabul ederek doğrudan okula para yatırdığını söyledi. Briççi ayrıca 2014'te Epstein'in kendisine New York şehrinde sağladığı bir dairede kaldığını da ifade etti.  

WSJ'nin haberinde, Epstein'in bu dönemde ABD merkezli yatırım bankası JP Morgan Chase'le ortak bir yardım fonu kurmaya çalıştığı belirtildi. Gazetenin incelediği belgelerde fonun kurulmasının Gates'in desteğine bağlı olduğu görüldü. Ayrıca Epstein'in fon için görüştüğü JP Morgan Chase'in yöneticilerine attığı e-postalarda kendisini Gates'in yakın danışmanı olarak tanıttığı da ortaya çıktı.

Mila Antonova videoda Bill Gates'le briç tutkuları sayesinde bir araya geldiklerini söylemişti (YouTube)
Mila Antonova videoda Bill Gates'le briç tutkuları sayesinde bir araya geldiklerini söylemişti (YouTube)

Haberde, Epstein'in 2017'de Gates'e e-posta göndererek, Antonova'nın yazılım eğitimi için ödediği parayı kendisinden istediği belirtildi. Gazeteye konuşan kaynaklar, Epstein'in ilişkiyi bildiğini ve Gates'e şantaj yapmaya çalıştığını ileri sürdü. Gates'in sözcüsüyse teknoloji milyarderinin Epstein'e hiçbir ödeme yapmadığını savundu.

2008'de reşit olmayan bir çocuğa fuhuş yaptırma suçuyla ilk hapis cezasını alan ve toplamda 13 ay hapis yatan Epstein, bu olayın ardından "pedofil milyarder" diye anılmaya başlamıştı. 

Epstein, 2019'da hakkındaki suçlamalar nedeniyle yeniden girdiği hapishanede ölü bulunmuştu. Ölüm nedeni intihar olarak açıklanmıştı.

Independent Türkçe, Daily Mail, Telegraph, Guardian, Wall Street Journal


Yapımcılar duyurdu: John Wick 5 geliyor

John Wick 4, dünya çapında yaklaşık 430 milyon dolar hasılata ulaştı (Lionsgate)
John Wick 4, dünya çapında yaklaşık 430 milyon dolar hasılata ulaştı (Lionsgate)
TT

Yapımcılar duyurdu: John Wick 5 geliyor

John Wick 4, dünya çapında yaklaşık 430 milyon dolar hasılata ulaştı (Lionsgate)
John Wick 4, dünya çapında yaklaşık 430 milyon dolar hasılata ulaştı (Lionsgate)

Lionsgate film stüdyosu, John Wick serisinin devam edip etmeyeceğine dair tartışmalara nokta koydu. Lionsgate Sinema Grubu Başkanı Joe Drake, perşembe yatırımcılarla yaptığı toplantıda John Wick 5 için çalışmalara başlandığını söyledi.

John Wick evrenine dair "Bir dünya inşa ediyoruz" diyen Drake, 5. filmin haricinde Ballerina adlı spin-off'un ve The Continental adlı dizinin hazırlıklarının devam ettiğini belirtti. Lionsgate yöneticisi, John Wick evreninde geçen bir video oyunu geliştirildiğini de duyurdu.

John Wick 4'ün (John Wick: Chapter 4) sonunda John Wick'in (Keanu Reeves) cenaze töreninin yapılması, bir devam filmini zorlaştırıyor. Fakat seyirciler Wick'in cansız bedenini hiç görmüyor. 5. filmin senaryosunun da buradaki açıklıktan faydalanarak yazılabileceği düşünülüyor. 

Serinin yönetmeni Chad Stahelski de 31 Mart'ta katıldığı podcastte yeni filme kapılarının açık olduğunu ifade etmişti:

Seyircilerin gelip 'Daha fazlasını istiyoruz' demesi çok gurur verici. Bunun para kazanmakla alakası yok. Seyircinin daha fazlasını istemesi doğal. Sanırım hepimizin 'Vay canına, sırada ne var görelim' demek için biraz zamana ihtiyacı var.

Ünlü yönetmen, serinin başrol oyuncusu Reeves'le "Evet, bir film daha yapmayacağız" deyip daha sonra fikirlerini değiştirebileceklerini kaydetmişti.

John Wick serisinin ilk spin-off'u olan Ballerina, John Wick 3 ve 4'teki olaylar arasında geçiyor. Ana de Armas'ın başrolünü üstleneceği filmin 7 Haziran 2024'te vizyona girmesi hedefleniyor.

1970'lerde geçen The Continental'daysa Mel Gibson ve Colin Woodell gibi isimler yer alıyor. Dizinin Eylül 2023'te seyirciyle buluşması planlanıyor.

 

Independent Türkçe, Screen Rant, Verge


Hakkari'de yeni örümcek türü keşfedildi

AA
AA
TT

Hakkari'de yeni örümcek türü keşfedildi

AA
AA

Hakkari Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Melek Erdek, yeni bir böğü (Sarıkız örümceği) türü keşfetti.

Üniversitedenn yapılan açıklamaya göre, böğüye bulunduğu Cennet Cehennem Vadisi'ndeki Mergan Yaylasına atfen "Gylippus Merganus" ismi verildi.

"Zoology in the Middle East" dergisinde yayınlanan yeni türe ait tip materyalleri, Biyolojik Çeşitlilik Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesindeki Zooloji Müzesi'nde muhafaza ediliyor.

Böğülerin zehirsiz ve zararsız tür olduğunu belirten Erdek, gylippus cinsine ait türlerin, mikrohabitatları tercih eden ve birçoğu yüksek dağ endemiği olan türler olduğu bilgisini verdi.

Bu türlerin geniş yayılım göstermediklerini ifade eden Erdek, kentin, dağlık ve izole alanlara sahip olmasından dolayı çok sayıda farklı ve keşfedilmemiş türe ev sahipliği yaptığını bildirdi.

Halk arasında "sarıkız" olarak bilinen, örümcekgiller arasında farklı bir ırk olan böğüler, daha çok akşam saatlerinde görülüyor.


Hindistan'da selfie çekerken telefonunu suya düşüren yetkili baraj boşalttırdı

Telefon bulunsa da su geçirdiği ve bozulduğu görüldü (Twitter)
Telefon bulunsa da su geçirdiği ve bozulduğu görüldü (Twitter)
TT

Hindistan'da selfie çekerken telefonunu suya düşüren yetkili baraj boşalttırdı

Telefon bulunsa da su geçirdiği ve bozulduğu görüldü (Twitter)
Telefon bulunsa da su geçirdiği ve bozulduğu görüldü (Twitter)

Hindistan'da bir memur, selfie çekerken telefonunu suya düşürünce barajı boşalttırdı. Çatisgar eyaletine bağlı Kanker'de gıda denetçisi olan Raceş Vishwas bu sebeple açığa alındı.

Vishwas, 21 Mayıs'ta arkadaşlarıyla Kherkatta Barajı'na piknik yapmaya gitti. Fotoğraf çekerken 95 bin rupi değerindeki (yaklaşık 23 bin TL) telefonunu suya düşüren 32 yaşındaki adam, pompa kiralayıp barajdaki suyu boşalttırdı. Barajdan iki günde yaklaşık 2 milyon litre su çıkarıldı. Bu su, 600 hektarlık tarım arazisini sulamaya yetiyor.

Gelen şikayetin ardından harekete geçen su kaynakları departmanı, Vishwas'ı durdurdu. 

Kanker yetkililerinden Priyanka Şukla, "Vishwas, soruşturma sonuçlanana kadar açığa alındı. Su çok önemli bir kaynak ve bu şekilde israf edilemez" dedi.

Vishwas ise Indian Express'e yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

Yüzme bilen bazı köylüler telefonumu bulmak için suya daldı. İki gün boyunca telefonu aradılar. Salıya kadar telefonu bulamayan köylüler barajı boşaltmayı önerdi. Telefonun şimdiye kadar zarar görmüş olabileceğini söyledim. Yerel halkın benimle arası iyi ve ısrar edip telefonu bulacaklarını belirttiler.

Vishwas, su kaynakları departmanındaki bir yetkiliden sözlü izin aldığını ve boşaltılan suyun sulama gibi amaçlarla kullanılmadığını öne sürdü. Vishwas, bölgeye gelen kişilerin suyla sadece yıkandığını iddia etti. Şukla ise suyun aşırı sıcaklarda köylülerin ve hayvanların işine yarayabileceğini vurguladı.

Yetkililer, suyun bedelini Vishwas'ın ödemesini istiyor. Vishwas, telefonun devlete ait hassas bilgiler içerdiğini ve kurtarılması gerektiğini iddia etse de konumunu kötüye kullanmakla suçlanıyor.

 

Independent Türkçe, BBC, Indian Express


Tedavisi olmayan hastalığa yakalanan Celine Dion, dünya turnesini iptal etti

AP
AP
TT

Tedavisi olmayan hastalığa yakalanan Celine Dion, dünya turnesini iptal etti

AP
AP

Celine Dion, tedavi edilemez bir nörolojik hastalığa yakalanmasını takiben performans sergileyecek kadar güçlü olmadığını hayranlarına söyledi ve dünya turnesinin kalan konserlerini iptal etti.

Kanadalı şarkıcı, 26 Mayıs Cuma günü hayranlarına, "onları yüz üstü bıraktığı" için "fena halde hayal kırıklığı yaşadığını" söyledi.

The Independent'ın haberine göre, 55 yaşındaki Dion, yaptığı açıklamada, "Gücümü geri kazanmak için gerçekten çok çalışıyorum ancak yüzde 100'e ulaştığınızda bile turne yapmak çok zor olabiliyor" dedi.

Dion şöyle ekledi:

Hepinizi bir kez daha hayal kırıklığına uğrattığım için çok üzgünüm. Konserleri erteleyip durmak size ayıp ve bu kalbimi kırsa da tekrar sahneye çıkmaya gerçekten hazır olana kadar her şeyi iptal etmemiz en iyisi. Pes etmeyeceğimi hepinizin bilmesini istiyorum... ve sizi tekrar görmek için sabırsızlanıyorum!

Dion, bu duyuruyu yapmadan önce geçen yıl aralıkta katı kişi sendromuna yakalandığını açıkladığı ve bunun "günlük hayatımın her yönünü" etkilediğini söylediği bir video yayımlamıştı.

Bu rahatsızlık, "spazmlar" nedeniyle normal aktivitelerini gerçekleştirmesinin yanı sıra Dion'un sahne alma ve şarkı söyleme kabiliyetini de etkiliyor.

Dion, "Ne yazık ki bu spazmlar günlük hayatımın her alanını etkiliyor, bazen yürümekte zorlanmama neden oluyor ve ses tellerimi alıştığım şekilde şarkı söylemek için kullanmama izin vermiyor" demişti.

Dion, iyileşmesini sağlamak için çok çalışan "harika bir doktor ekibi" bulunduğunu söyledi ancak bunun bir "mücadele" olduğunu da itiraf etti.

Bildiğim tek şey şarkı söylemek. Hayatım boyunca yaptığım ve en çok yapmayı sevdiğim şey bu.

Dion'un Courage (Cesaret) Dünya Turnesi'nde sahne alacağı 42 konser kalmıştı ancak biletler, orijinal satış noktası aracılığıyla iade edilecek.

Bilet sahiplerinin iade talep etmek için orijinal satın alma noktalarına başvurmaları öneriliyor.

Bu, 2016'da ölen kocası ve menajeri Rene Angelil'in yokluğunda Dion'un ilk dünya turnesi olacaktı.


Tyson Fury profesyonel kariyerinde ilk yenilgisini alan boksörü teselli etti

TT

Tyson Fury profesyonel kariyerinde ilk yenilgisini alan boksörü teselli etti

Tyson Fury, bu hafta ilk profesyonel mağlubiyetini yaşayan Avustralyalı bir boksörü teselli ederken görüntülendi. Britanyalı boksör, Campbell Somerville'e "Suratım birçok kez böyle oldu" dedi.

Somerville, 24 Mayıs Çarşamba günü Isaias Sette'yle yaptığı maça 3-0 önde başlasa da kanlar ve morluklar içinde kalan 26 yaşındaki boksör, antrenörünün havlu atmasıyla Melbourne'da 4. rauntta teknik nakavtla mağlup edildi.

Takım arkadaşı Joseph Parker'ı desteklemek için orada olan Dünya Boks Konseyi (World Boxing Council/WBC) ağırsıklet şampiyonu Fury, daha sonra Margaret Court Arena'nın soyunma odasında Somerville'i teselli etti.

34 yaşındaki Fury, "Bu dövüş oyunu dostum" dedi.

Boksta bazen kazanırsın, [bazen] kaybedersin.

Namağlup Britanyalı, "Kazansan bile bazen bozguna uğrarsın" diye ekledi. Suratım birçok kez böyle oldu. Sadece geri dönüp yapmamız gereken neyse ona devam ediyoruz. Hadi birlikte bir fotoğraf çektirelim, tamam mı?

Yeni Zelandalı ağırsıklet boksörü Parker, çarşamba günü daha iyi bir performans sergileyerek Faiga Opelu'yu ana müsabakanın ilk raundunda mağlup etti.

Öte yandan Fury'nin bir sonraki dövüşü henüz kesinleşmedi. Ancak Demsey McKean'in menajeri bu hafta, namağlup ağırsıkletler arasındaki karşılaşma için yapılan görüşmelerin devam ettiğini açıkladı.

En son aralıkta boks maçına çıkan Fury, Londra'da Derek Chisora'yı yenerek 39 yaşındaki Britanyalı rakibine karşı üçüncü galibiyetini almış ve WBC unvanını korumuştu.


İnsanların kış uykusuna yatmasını sağlayabilecek yeni bir teknoloji geliştirildi

Fotoğraf: Reuters
Fotoğraf: Reuters
TT

İnsanların kış uykusuna yatmasını sağlayabilecek yeni bir teknoloji geliştirildi

Fotoğraf: Reuters
Fotoğraf: Reuters

Bilim insanları anında "kış uykusuna" yol açabilen yeni bir ultrason teknolojisi geliştirdiklerini söylüyor.

Bu sistem kafaya doğrultularak kış uykusuna benzer bir durum olan "uyuşukluğu" başlatabiliyor. Kış uykusunda memeliler metabolizmalarını baskılar, vücut sıcaklıklarını düşürür ve diğer süreçleri yavaşlatır.

Yeni sistemi geliştiren araştırmacılar, ultrason darbelerini hayvanların kafasına doğrulttuktan sonra bu uyuşukluğu farelerde ve sıçanlarda başarıyla tetikledi.

Araştırmacılar bu sistemin insanlarda da işe yarayabileceğini ve uzun mesafeli uzay uçuşlarında ya da tıpta önemli uygulama alanları olabileceğini ifade ediyor.

Bunun insanlarda nasıl çalışabileceğini anlamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulsa da araştırmacılar, örneğin akut acil durumlar veya ciddi hastalıklar yaşandığında bunun kullanılabileceğini belirtiyor. Örneğin araba kazası geçiren biri, organları nakil için kullanılıncaya kadar soğutulabilir.

Uzaydaki uzun yolculuklarda da faydalı olabilecek bu sistem Mars'a ya da diğer uzak yerlere seyahat edenlerin hayatta kalabilmesi için gereken kaynak miktarının azaltılmasını sağlayabilir.

Memeliler ve kuşlar vücut sıcaklıklarını yüksek tutar ve çok fazla enerji yakar. Bu özellik birçok açıdan faydalı olsa da gıda ve diğer kaynaklara neredeyse çok fazla ihtiyaç duymalarına da yol açıyor.

Bazı hayvanlar bu durumun dezavantajlarını, bu süreçlerin çoğunu azaltan uyuşukluğu tetikleyerek sınırlayabiliyor. Bu da daha az enerji kullandıkları fakat vücutlarına zarar vermeden normal yaşamlarına geri dönebildikleri anlamına geliyor.

İnsanlar bunu yapamaz. Ancak yapabilselerdi inanılmaz derecede faydalı olacağından bu durumu tetiklemenin cerrahi müdahale gerektirmeyen, emniyetli ve güvenilir bir yolu aranmaya başlandı.

Bilim insanları, farelerin kafasına yaklaşık 10 saniye boyunca ultrason darbeleri doğrultmanın, uyuşuklukla aynı koşulları ortaya çıkararak kalp atış hızının yavaşlaması, vücut sıcaklığının düşmesi ve metabolizmanın yavaşlamasına yol açtığını buldu.

Ayrıca araştırmacılar bu vücut ısısını ölçerek fare normale dönüyor gibi göründüğünde bu darbelerden daha çok gönderebilen özel bir sistem kurdu.

Öte yandan bu sistem olmasa, fareler tekrar uyanacak, normal metabolizmaya ve vücut sıcaklığına geri dönecekti.

Yine de pek çok tehlike var. Deneyler, hayvanları bu derin "uyuşuk" durumlarından geri getirmenin tehlikeli olduğunu ve bu canlıların iyileşemeyebileceğini gösteriyor.

Örneğin soğuk ortamlardaki fareler kendiliğinden uyanmadı. Ve insanlar üzerinde yapılacak bütün deneyler, bu güvenlik sorunlarının insanlarda da tekrarlanması riskini taşıyacak.

Çalışma, Nature'da yayımlanan "Induction of a torpor-like hypothermic and hypometabolic state in rodents by ultrasound" (Kemirgenlerde uyuşukluk benzeri hipotermik ve hipometabolik durumun ultrasonla başlatılması) başlıklı yeni bir makalede anlatıldı.


"Dünyanın en büyük tişörtü" rekoru Romanya'da kırıldı

Tişörtün tamamen açılması bir gün sürdü (Guinness Dünya Rekorları)
Tişörtün tamamen açılması bir gün sürdü (Guinness Dünya Rekorları)
TT

"Dünyanın en büyük tişörtü" rekoru Romanya'da kırıldı

Tişörtün tamamen açılması bir gün sürdü (Guinness Dünya Rekorları)
Tişörtün tamamen açılması bir gün sürdü (Guinness Dünya Rekorları)

Dünyanın en büyük tişörtü rekoru Romanya'da kırıldı. Guinness Dünya Rekorları, Romanya bayrağı renklerindeki tişörtün 108,96 metre uzunluğunda ve 73,48 metre genişliğinde olduğunu bildirdi.

Asociatia 11even adlı sivil toplum kuruluşu, Kaufland Romania marketleri ve Romanya Ragbi Federasyonu'nun girişimleriyle yapılan tişört, 27 Mart'ta başkent Bükreş'teki Arcul de Triumf Ulusal Ragbi Stadyumu'nda açıldı.

Guinness tişörtün geri dönüşüme teşvik amacı taşıdığını bildirdi. Zira tişört geri dönüştürülmüş 500 bin plastikten yapıldı.

Şişelerin toplanmasının üç haftadan fazla sürdüğü duyuruldu. Tişörtün yapım süresi de bir ayı aştı.

Tişörtün açılmasında ragbi kulüplerinden gelen 120'den fazla gönüllü görev yaptı. Kolların sabitlenmesinde mühendis ekibinden yardım alındı.

Asociatia 11even, sürdürülebilirliğe dikkat çekmek için tişörtten elde edilecek normal bedendeki 12 bin tişörtün dağıtılacağını bildirdi.

Dünyanın en büyük tişörtü rekoru bundan önce Hindistan'da 2018'de kırılmıştı. Yine geri dönüştürülmüş plastik şişelerden elde edilen tişörtün uzunluğu 96,86 metre, genişliği 69,77 metreydi.

 

Independent Türkçe, Guinness Dünya Rekorları, NDTV