Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır: Yeni Süveyş Kanalı, nakliye geçidi gelirini ikiye katladı

Mısır: Yeni Süveyş Kanalı, nakliye geçidi gelirini ikiye katladı

Cuma, 25 Kasım, 2022 - 09:45
Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, SCA Başkanı ile görüştü (Mısır Cumhurbaşkanlığı)

Süveyş Kanalı Otoritesi (SCA) Başkanı Usame Rebii, 2015 yılında açılan yeni Süveyş kanalının yıllık gelirini iki katına çıkararak 7 milyar doları aştığını belirterek, günde yaklaşık 70 gemi geçen kanal sayesinde ülke ekonomisine döviz kazandırma çabalarına katkı sağladığını söyledi.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi SCA faaliyetlerini takip etmek adına Rebii’yi makamında kabul etti. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Rebii’den alıntıladığı açıklamasında, yeni Süveyş Kanalı’nın, transit gemilerden kaynaklanan karbon emisyonlarının 53 milyon ton azaltılmasına katkıda bulunduğunu, kanalın kapasitesinin artırılması ve gemilerin yolculuk sürelerinin kısalması nedeniyle 2030 yılına kadar yeşil bir kanal olma yolunda ilerlediğini bildirdi.

Bu bağlamda Sisi, SCA’nın kalkınma çabalarına katkıda bulunduğu Sina el Berdevil girişimi kapsamında Berdevil Gölü’nün gelişim uygulamasının başlatılmasına yöneldi. Berdevil Gölü’nün meşhur lüks balıklardan üretimini yıllık 4 bin tondan Belçikalı bir firma ile yapılan iş birliğiyle 11 bin tona çıkarmak hedefleniyor. Asıl hedef ise bölün gelişmesi ve gölü Akdeniz’ bağlayan su yollarını derinleştirip genişletilmesiyle orta vadede 50 bin ton balık üretimine ulaşmak. 15 bin kilometrekarelik bir alana sahip Sina’da tarım arazilerinin ıslahına, bitki örtüsünün ve ağaçlandırmanın arttırılmasına katkıda bulunmanın yanı sıra, göl tortularını arıtma gibi yöntemler kullanılıyor.

Rebii, yıl başından bu yana kanaldan geçen gemi sayısı ile yük ve konteyner hacmi dahil olmak üzere rekor seviyelere ulaşan seyrüsefer faaliyetlerin göstergelerini gözden geçirirken, yıl sonuna kadar yaklaşık 7,8 milyar dolara ulaşması beklenen gemi sayısı ve transit halindeki mal hacmi ile gelirlerdeki artışa odaklandı.


Editörün Seçimi

Multimedya