Suudi Arabistan, Yemen’de eğitimi geliştirmek için anlaşma imzaladı

İmzalanan anlaşma ile Yemen’de eğitimin geliştirilmesi hedefleniyor. (Suudi Arabistan’ın Yemen Kalkınma ve Yeniden Yapılandırma Programı SDRPY)
İmzalanan anlaşma ile Yemen’de eğitimin geliştirilmesi hedefleniyor. (Suudi Arabistan’ın Yemen Kalkınma ve Yeniden Yapılandırma Programı SDRPY)
TT

Suudi Arabistan, Yemen’de eğitimi geliştirmek için anlaşma imzaladı

İmzalanan anlaşma ile Yemen’de eğitimin geliştirilmesi hedefleniyor. (Suudi Arabistan’ın Yemen Kalkınma ve Yeniden Yapılandırma Programı SDRPY)
İmzalanan anlaşma ile Yemen’de eğitimin geliştirilmesi hedefleniyor. (Suudi Arabistan’ın Yemen Kalkınma ve Yeniden Yapılandırma Programı SDRPY)

Suudi Arabistan’ın Yemen Kalkınma ve Yeniden Yapılandırma Programı (SDRPY), Öğretimde Uluslararası Profesyonel Sertifikalar Projesi’ni (IPTC) uzaktan uygulamak için Kral Abdullah Araştırma ve Danışmanlık Çalışmaları Enstitüsü tarafından temsil edilen Kral Suud Üniversitesi ile bir anlaşma imzaladı. Program, Yemen’deki öğretmenlerin mesleki yeterliliğini geliştirmek için çabalarını birleştirmeyi ve projenin uygulanmasını kolaylaştırmayı hedefliyor.
Proje, çeşitli disiplinlerden ve eğitim düzeylerden öğretmenlerin, Yemen Cumhuriyeti Eğitim Bakanlığı’nın eğitim hedeflerine ulaşmak için insan kaynakları alanında IPTC sertifikasını almalarını sağlayacak.
Üniversitelerin akademik ve meslek edindirici bilimsel yönlerinin ele alındığı projeye İslam Dünyası Eğitim, Kültür ve Bilim Teşkilatı (ISESCO) ve Kral Suud Üniversitesi de dahil olmak üzere birçok kurum katkıda bulunuyor. Uygun bulunanlara ve şartlarını yerine getirenlere sertifika verilecek olan program Suudi Arabistan sponsorluğunda yürütülecek. Program, Yemen Cumhuriyeti Eğitim Bakanlığı ile koordineli olarak denetlenecek.
IPTC ile eğitim müfredatını uygulayanlara, geliştirenlere, uzmanlara ve eğitimcilere yönelik yeni bir model sağlanması amaçlanıyor. Bu, eğitim alanında kalıplaşmış formüllerden ziyade modern, gelişmiş ve profesyonel bir eğilim niteliğinde. Ayrıca gelişimin sürekliliğinin sağlanabileceği mesleki gelişim programlarını kapsıyor.
Suudi Arabistan’ın Yemen Kalkınma ve Yeniden Yapılandırma Programı (SDRPY) Genel Danışmanı Büyükelçi Muhammed bin Said Al Cabir, projenin öğretmenlerin mesleki gelişimlerinin sürekliliğini amaçladığını ve eğitim rollerini yerine getirerek kendilerinden verimlilik elde etmeye olanak tanıdığını belirtti. Ayrıca öğretmenlerin, halk eğitim sistemlerinin en önemli hedeflerinden olan donanımlı öğrenci yetiştirme hedefine de katkı sunması amaçlanıyor.
SDRPY’nın eğitim sektöründeki proje ve girişimleri, tüm öğrencilere eğitim fırsatları sağlamayı hedefliyor. 41 kalkınma projesi ve 11 kalkınma girişimi de dahil olmak üzere toplam 52 proje ve girişimden oluşuyor. Bunlar arasında 27 adet üstün yetenekliler okulu ve merkezi kurulması, üniversitelerin yapım ve rehabilitasyonu, okul ve üniversitelerin donanımı, ders kitaplarının basım ve dağıtımı ve güvenli bir şekilde okula ulaşım projeleri de yer alıyor.
Programın projeleri, Yemen’in çeşitli yerlerinde on binlerce kız ve erkek öğrenciye eğitim ve öğretim olanakları sağlanmasına, eğitim sektöründe çalışanlar için fırsatlar yaratılmasına ve çok sayıda kaliteli projeyle örnek bir eğitim ortamı yaratılmasına katkıda bulunuyor.
Programla kurulan model okullarda derslikler, idari ofisler, öğretim personeli odaları, kimya laboratuarları, bilgisayar odaları, basketbol ve voleybol sahaları bulunuyor. Erkek ve kız öğrencilere iyi bir eğitim ortamı sağlayan, yenilikçiliğe ve yaratıcılığa teşvik eden müfredat dışı etkinlikleri de destekleyen program, Suudi Arabistan’da uygulanan ve özellikleri tamamen aynı olan en yüksek özelliklerle donatılmış tesisleri barındırıyor.
Program ayrıca Yemen’in çeşitli bölgelerinde öğrencilerin evlerine ulaşmalarını kolaylaştırmak amacıyla ulaşım da sağlıyor.
Model okullardaki bilimsel olanaklar ve modern teknolojiler, öğrencilerin bilgilerini, eğitim süreçlerini ve eğitim düzeylerini geliştirmeye katkı sunuyor.
Suudi Arabistan programı sağlık, su, enerji, ulaşım, tarım, balıkçılık, devlet kurumlarını geliştirme ve kalkındırma programları gibi yedi temel sektörde 224 kalkınma projesini içeriyor.Hacılar Teşrik günlerinin ilk gününde Cemarat'ı taşlamaya başladı

TT

Hacılar Teşrik günlerinin ilk gününde Cemarat'ı taşlamaya başladı

Hacılar Teşrik günlerinin ilk gününde Cemarat'ı taşlamaya başladı

Kâbe’ye giden hacılar, Kurban Bayramı'nın ilk günü olan pazar günü (dün) Akabe cemresini taşladıktan sonra, pazartesi sabahı (bugün) erken saatlerde, Teşrik günlerinin ilk gününde Mina'daki üç Cemarat'a taş atmaya başladı. Hacılar önce en küçük cemreyi, sonra orta cemreyi, daha sonra da en büyük cemreyi taşladılar.

Üç Teşrik gününün ilki Zilhicce'nin on birine denk gelir ve Zilhicce'nin on üçünde gün batımında teşrik günleri sona erer. Hacılar kurbanlık hayvanların etlerini bu günlerde parça parça kesip kuruttukları için bu günlere ‘Teşrik günleri’ adı verilmiştir. Teşrik kelimesi lügatte eti iyileştirmek anlamına gelmektedir.

sdfvgh
Cemaratta hacıların ritüellerini yerine getirmelerine yardımcı olmak için hem kurumsal hem de insani olmak üzere çoklu güvenlik önlemleri alındı. (Fotoğraf: Adnan Mehdeli)

Hacılar, gerekli tüm hazırlıkları tamamlayan Suudi Arabistan İslami İşler, Davet ve İrşat Bakanlığı tarafından sağlanan entegre bir hizmet sistemi çerçevesinde Mina'daki Hayf Mescidi'nde ilk günkü namazlarını kıldılar.

Mina'daki Cemarat Köprüsü, hacıların emniyet, güvenlik ve konforunu sağlamak için planlar, prosedürler ve sistematik kalabalık yönetim mekanizmaları ile belirlenen yollardan gelen hacıların sorunsuz hareketine tanık oldu.

zxscdfr
Teşrik günlerinin ilk gününde Mina'da üç cemrenin taşlanması sırasında hacılar (SPA)

Hacıların kutsal mekânlar arasındaki hareketleri, Rahman’ın misafirlerinin Cemarat’a hareket planlarına göre düzenlenmesi için araç yollarını ve yaya yollarını çevreleyen çeşitli güvenlik kurumları mensuplarının doğrudan takibi altında, Hac ibadetini gerçekleştirirken tam bir pürüzsüzlüğe tanık oldu.

Rahman’ın misafirleri dün, 1,8 milyon hacının şahitlik ettiği Arafat'ta vakfeye durarak bu yılki Hac ibadetinin en önemli aşamasını tamamladı. Ardından, Kurban Bayramı’nın ilk gününde Mina'da Akabe cemresini taşladılar.

csdfvbgn
Hacıların şeytan taşlama ritüelini gerçekleştirmelerine yardımcı olmak için tüm güvenlik önlemleri alındı. (Fotoğraf: Adnan Mehdeli)

Teşrik günlerinin ilkine ‘Kâr Günü’ denir. O güne bu adın verilmesinin nedeni, hacıların o gün Mina'da kalmalarıdır. Yani Hacılar, Cemarat'ı taşlamak, tıraş olmak, kurban kesmek ve ziyaret tavafı yapmak gibi Kurban Bayramı’nın ritüellerini yerine getirdikten sonra biraz dinlenmek için yerleşerek orada dururlar.

xdcfvgthy
Hacı konvoyları, belirlenmiş giriş ve çıkış yolları üzerinden Cemerata intikal ediyor. (SPA)

Kâr Günü, büyük bir statüye ve fazilete sahip olan günlerden biridir. Allah’ın misafirleri, Hz. Peygamber (sav) sünnetini izleyip, en küçük cemreden başlayarak, orta cemre ve sonra da Akabe cemresine taş atarlar. Hacılar her atışta ‘Allahu Ekber’ diyerek yedi taş atarlar.