Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Zelenskiy: Avrupa Rus saldırganlığı karşısında bölünmekten kaçınmalı

Zelenskiy: Avrupa Rus saldırganlığı karşısında bölünmekten kaçınmalı

Cuma, 25 Kasım, 2022 - 16:00
Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy (AP)

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Avrupalıları Rusya savaşı karşısında birlik olmaya ve Rus petrolünün fiyatını azami ölçüde düşürmeye çağırdı.

Zelenskiy, Litvanya’daki bir konferansa canlı video bağlantısı aracılığıyla yaptığı konuşmada, “Avrupalılar arasında bölünme yok ve bunu korumak zorundayız. Bu, bu yılki bir numaralı görevimiz. Avrupa kendine yardım ediyor. Ukrayna’nın Rusya’ya karşı durmasına değil, Avrupa’nın Rus saldırganlığına karşı durmasına yardım ediyor” dedi.

Ukrayna’nın büyük bir kısmı, elektrik şebekesini hedef alan şimdiye kadarki en yıkıcı Rus hava saldırılarının ardından ısıtma veya elektrikten mahrum kaldı.

Kiev’de vatandaşlar yeni saldırılara karşı uyarıldı ve su, yiyecek ve kalın giysileri stoklamaları istendi.

Avrupa Birliği (AB) hükümetleri, Moskova’nın savaşı finanse etme kabiliyetini frenlemek için Rus petrol fiyatlarının hangi seviyede tutulacağı konusunda bölünmüş durumda.

Zelenskiy konuşmasında, AB liderlerini en düşük teklif olan 30 dolarda anlaşmaya çağırarak şunları söyledi:

“Fiyatın düşürülmesi çok önemli. Varil başına tavan fiyatının 60 veya 70 dolarak olarak belirlenmesi yönünde önerileri duyuyoruz. Bu tür sözler kulağa daha çok Rusya’ya bir taviz verme gibi geliyor. Baltık ve Polonya’daki mevkidaşlarımıza, fiyatı varil başına 30 dolar olarak belirleme yönündeki mantıklı teklifleri için çok minnettarım. Bu çok daha iyi bir fikir.”

AB ülkeleri, Çarşamba günü deniz yoluyla ihraç edilen Rus petrolünün tavan fiyatını belirleme konusunda bir anlaşmaya varamadı.

G7’nin varil başına 65-70 dolarlık üst sınır önerisi bazıları tarafından çok yüksek ve diğerleri tarafından da çok düşük görüldü.

Polonya, Rusya’nın üretim maliyetlerinin varil başına 20 dolar olarak tahmin edildiğini ve G7 önerisinin Moskova’ya çok fazla kar sağlayacağını savunarak, tavanı 30 dolar olarak belirlemek istiyor.

Litvanya ve Estonya da, Polonya’yı destekliyor.


Editörün Seçimi

Multimedya