Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rusya, Herson’u hedef aldı: 15 kişi hayatını kaybetti... Kiev nüfusunun yarısı elektriksiz

Rusya, Herson’u hedef aldı: 15 kişi hayatını kaybetti... Kiev nüfusunun yarısı elektriksiz

Cumartesi, 26 Kasım, 2022 - 09:15
Rusya’nın Herson’daki bombardımanında yıkılan binalar ve arabalar (AP)

Ukrayna’nın güneyindeki Herson şehrindeki bir yetkilinin belirttiğine göre, dün (Cuma) Rusya tarafından şehre yönelik gerçekleştirilen bombardımanda 15 sivilin hayatını kaybettiği ifade edildi. Diğer yandan, Kiev nüfusunun yaklaşık yarısı dondurucu soğukların gölgesinde elektriksiz kalmaya devam ediyor.

Galina Lugova sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Bugün düşman tarafından düzenlenen bombardıman sonucunda 15 sakin hayatını kaybetti ve biri çocuk 35 kişi yaralandı” dedi.

AFP’ye göre, Lugova bombardımanlar sonucunda ‘birkaç ev ve binanın hasar gördüğünü’ de sözlerine ekledi.

Herson Valisi,  Cuma günü erken saatlerde şehrin hastanelerindeki hastaların ‘devam eden bombardımanlar nedeniyle’ tahliye edildiğini duyurdu.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Cuma günü Ukrayna’da 6 milyondan fazla evin elektrik kesintilerinden etkilendiğini ve Rusya’nın enerji altyapısına yönelik saldırılarından iki gün sonra hala başkent Kiev nüfusunun yaklaşık yarısının, soğuk kış aylarında hayati elektrikten mahrum kaldığını söyledi.

Kiev’in müttefiki olan Batılı ülkeler, Moskova’nın Ekim ayından bu yana devam eden askeri başarısızlıkları sebebiyle enerji tesislerini bombalama stratejisini ‘savaş suçu’ olarak değerlendiriyor. Ukrayna Devlet Başkanı ise Rusya’nın bu tutumunu ‘insanlığa karşı suç’ olarak nitelendiriyor.

Zelenskiy dün Facebook’tan yaptığı paylaşımda “Bu kışa katlanmamız gerekiyor, herkesin hatırlayacağı bir kış olacak” ifadelerine yer verdi.

Kiev Belediye Başkanı Vitali Klitschko “Kiev’deki evlerin üçte birinde ısıtıcı bulunuyor. Uzmanlar başkente elektriği geri getirmek için çalışmaya devam ediyor” açıklamasında bulundu.

Klitschko “Enerji şirketleri gün boyunca dönüşümlü olarak elektriği tüm tüketicilere ulaştırmayı planlıyor” dedi. Cuma günü sıcaklıklar yağmurla birlikte sıfır dereceye ulaştı.

Ulusal Elektrik Şirketi Ukrenergo Yönetim Kurulu Başkanı Vladimir Kudrytskyi, Ukrayna enerji sisteminin hedef alınmasının ardından ‘artık en zor aşamayı geçtiklerini’ belirtti.

Kudrytskyi Facebook’tan yaptığı paylaşımda, bazı bölgelere elektriğin kısmen geri döndüğünü ve ‘elektrik şebekesinin Avrupa Birliği’nin enerji sistemine yeniden bağlandığını’ belirtti.

Yoğun Rus bombardımanı karşısında Ukrayna, Batı’dan uçaksavar savunma sistemleri almış olsa da, Moskova’nın füzelerini ve insansız hava araçlarını etkisiz hale getirmek için daha fazlasına ihtiyaç duyuyor.

İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly dün Ukrayna ziyareti sırasında yeni yardımları duyurdu. Bunlardan en öne çıkanı, ambulanslar ve ‘Rus ordusu tarafından işlenen cinsel şiddet mağdurlarına tıbbi destek sağlanması’ oldu.

Cleverly “Birleşik Krallık, Ukrayna’nın yanındadır” ifadelerini kullandı. Bu açıklama, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak’ın Ukrayna’ya 60 milyon euro (62,5 milyon dolar) değerinde askeri destek sözü verdiği Kiev ziyaretinden bir hafta sonra yapıldı.

Fransa Başbakanı Elisabeth Borne Berlin’de, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile birlikte iki ülkenin ‘bu savaşın sonuna kadar Ukrayna’yı destekleyeceğini’ söyledi.

Scholz, “Rusya bu savaşa bir an önce son vermeli ve kuvvetlerini geri çekmeli” ifadelerini kullandı. Almanya Başbakanı ayrıca, ülkesinin ve Fransa’nın Ukrayna’nın ‘enerji altyapısını yeniden inşa etmesine’ yardımcı olmak için çalıştıklarını belirtti.

Kiev’deki AFP muhabirleri dün, benzin istasyonlarının önünde uzun kuyruklar oluştuğunu ve başkentin bazı bölgelerinde cep telefonu şebekelerinin hala çalışmadığını aktardı.

Rusya ise elektrik kesintilerinden Ukrayna hava savunmasını sorumlu tutarak, yalnızca askeri altyapıyı hedef aldığını iddia ediyor. Kremlin, Ukrayna’nın Rusya’nın taleplerini kabul ederek halkının ıstırabına son verebileceğini öne sürüyor.


Editörün Seçimi

Multimedya