Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

SOHR: Haseke kırsalındaki bir Amerikan üssüne düzenlenen saldırının arkasında İran bağlantılı milisler var

SOHR: Haseke kırsalındaki bir Amerikan üssüne düzenlenen saldırının arkasında İran bağlantılı milisler var

Cumartesi, 26 Kasım, 2022 - 10:30
Doğu Suriye'de Suriye Demokratik Güçleri ile ortak tatbikatlar sırasında bir ABD askeri aracı (EPA)

ABD ordusu Cuma günü, Suriye'nin kuzeydoğusundaki bir ABD üssüne iki füze düştüğünü, ancak füzelerin herhangi bir yaralanma veya üste hasara yol açmadığını duyurdu.

ABD ordusu yaptığı açıklamada, ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) iki füzenin geldiği bölgede inceleme yürüttüğünü ve bölgede ateşlenmemiş üçüncü bir füze bulduğunu açıkladı.

Üs, Suriye'nin Haseke vilayetine bağlı Eş- Şeddadi şehrinde bulunuyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) bugün  yaptığı açıklamada, Suriye Demokratik Güçleri'nin etki alanları içinde bulunan İran'a bağlı milislerin, dün akşam Eş- Şeddadi'deki Uluslararası Koalisyon üssüne düzenlenen füze saldırısının arkasında olduğunu bildirdi.

Gözlemevi, "İran, Fırat'ın doğusundaki Özerk Yönetim'in etki alanlarında yüzlerce kişiyi silah altına aldı" açıklamasında bulundu.

ABD ordusu saldırının arkasında kimin olduğunu açıklamazken, ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) sözcüsü Albay Joe Buccino, benzer saldırıların 'koalisyon güçlerini ve sivil halkı riske attığını ve Suriye ve bölgede elde edilmesi zor olan istikrar ve güvenliği baltaladığını' söyledi.

Bu, bir hafta içinde üçüncü kez Suriye'nin kuzeydoğusundaki ABD güçlerinin bulunduğu bir üssün hedef alınması oldu.

CENTCOM medya ofisinin Çarşamba günü yaptığı açıklamaya göre, Salı günü bir Türk İHA'sı ile Haseke Valiliği'ndeki Koalisyon Güçleri ve Suriye Demokratik Güçlerinin ortak üssü hedef alındı.

Geçen hafta, Suriye'nin doğusundaki El-Ömer petrol sahasındaki bir ABD üssü füzeler tarafından hedef alındı. ABD ordusu olayı araştırdığını söylerken, Gözlemevi füzelerin yakınlardaki Al-Mayadin şehrinde İran yanlısı grupların bulunduğu bir bölgeden fırlatıldığını bildirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya