Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Dibeybe’nin Trablus’u güvence altın alma planı tehlikeye girdi

Dibeybe’nin Trablus’u güvence altın alma planı tehlikeye girdi

Cumartesi, 26 Kasım, 2022 - 09:30
Dibeybe, İçişleri Bakanlığı'nın eylem planının uygulanmasını yakından takip ediyor. (İçişleri Bakanlığı)

Libya’da Abdulhamid Dibeybe başkanlığındaki Ulusal Birlik Hükümeti'nin (UBH) başkent Trablus’u güvence altına almak için açıkladığı plan, hükümete sadık silahlı milisler arasında çıkan çatışmaların ardından tehlikeye girdi.

Batı dağlarındaki Bi’rul Ganam bölgesi ile Trablus’u birbirine bağlayan yol UBH İçişleri Bakanı Imad Trabelsi başkanlığındaki Genel Güvenlik Birimi üyeleri ile silahlı kişiler arasında dün şafak vakti yaşanan çatışmalardan saatler sonra açıldı.

Yerel medya, yaşananları kişisel anlaşmazlık sebebiyle ortaya çıkan çatışmalar olarak tanımlarken, Trablus'un güneybatısındaki el Necile bölgesinde kimliği belirsiz kişiler genç bir adamı öldürdü.

Gözlemcilere göre Trabelsi tarafından birkaç saat önce Dibeybe ve kıdemli yardımcılarının huzurunda başlatılan planın sahadaki başarısızlığının arka planında başkent Trablus sokaklarında meydana gelen son çatışmalar hakkında Dibeybe veya güvenlik ve askeri aygıtından henüz bir açıklama yapılmadı.

Diğer yandan Libya Genelkurmay Başkanı Muhammed el Haddad dün akşam Trablus’ta Libya'da görevli Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) subaylarından eğitim alan piyade, topçu ve zırhlı okuldan mezun olanların mezuniyet töreninde TSK Libya Görev Grubu Komutanı Tümgeneral Osman Aytaç ile bir araya geldi.

Haddad, askeri teşkilatın gücünü artırmak için iki piyade tugayı ve bir topçu alayı kurma ve inşa etme niyetini açıkladı.

Dibeybe dün akşam Libyalı Öğrenciler Genel Birliği ile yaptığı görüşmede, genç öğrencilerin Libya'nın inşasındaki önemli rolünü, istikrarını ve Libyalıların gerçek hedefi olan seçimlere verdiği desteğini vurgulayarak, sendikaların öğrencilerin haklarını talep etmenin yanı sıra tüm üniversitelerde spor ve kültürel faaliyetlerin geri dönüşünde rol oynaması gerektiğine dikkat çekti.

Dibeybe ayrıca önümüzdeki ayın mevcut sözleşmeler için son ay olduğunu dikkate alarak bakanlıklar ve kamu makamlarından ihale platformu prosedürlerine uymalarını talep etti.

Libya Başkanlık Konseyi de Musa el-Koni’nin ani bir sağlık sorunu yaşaması sonucu başkent Trablus'ta bir hastaneye kaldırılarak bazı test ve tahlillerden geçirildiğini duyurdu. Başkanlık Konseyi Sözcüsü Necla Vahibe, sağlık personelinin Koni’nin durumunun stabil olduğunu ve endişe edilecek bir durum olmadığını söylediğini aktardı.

Libya haber ajansına göre, Koni dün akşam kalp kateterizasyonu ameliyatı geçirdi. Tıbbi bir kaynak onun yavaş yavaş iyileştiğini ve sağlık durumunun stabil olduğunu söyledi.

Koni, Tunus'ta düzenlenen ‘Libya ve Sahel Ülkeleri Arasında Sınır İşbirliği’ konferansına katılmasının ardından geçtiğimiz mart ayında İspanya'ya tıbbi bir gezi yaptığını belirterek rahatsızlandı.

Diğer yandan Başkanlık Konseyi Başkan Yardımcısı Abdullah el-Lafi, UBH’den bir heyet eşliğinde Afrika sanayileşmesi ve ekonomik çeşitlendirme konulu bir zirveye katılmak üzere Nijer'in başkenti Niamey'e gitti.

Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih dün akşam El-Kubba şehrinde Katar'ın Trablus Büyükelçisi Halid bin Muhammed Zabin ed-Duseri ile iki ülke arasındaki ikili ilişkileri, Libya'daki duruma ilişkin gelişmeleri ve çözüm yollarını görüştüğünü duyurdu.

Duseri, ülkesinin mevcut krizin üstesinden gelmek ve Libya topraklarının birliğini korumak için Libya'ya verdiği desteği ve Libyalılar arasında mutabakata dayalı anayasal temelde özgür ve adil seçimler yapılmasına verdiği desteği teyit ettiğini aktardı.


Editörün Seçimi

Multimedya