Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Husiler, İran’ın ajandasın hizmet için barışı reddetmekle suçlandı

Husiler, İran’ın ajandasın hizmet için barışı reddetmekle suçlandı

Cumartesi, 26 Kasım, 2022 - 12:15
Yemen Genelkurmay Başkanı Aziz, Suudi mevkidaşı Ruveyli bir araya geldi. (SABA)

İran destekli Husiler, Yemen Yüksek Siyasi Konseyi Başkanı Mehdi el-Meşat’ınkardeşi Musleh el Meşat’ın önceki çatışmalarda aldığı yara nedeniyle öldüğünü doğruladığı bir dönemde açıklamalarda bulunan Yemen Genelkurmay Başkanı Sağir bin Aziz, darbecilerin İran'ın yıkıcı ajandasını uygulaması nedeniyle barışa yanaşmadıklarını vurguladı.

Aziz’in bu açıklamaları, Suudi mevkidaşı Feyyaz bin Hamid er-Ruveyli ve Arap Koalisyonu Ortak Kuvvetler Komutanı ve Suudi Arabistan Genelkurmay Başkan Yardımcısı Mutlak bin Salim el-Eziyma ile Riyad'da yaptığı görüşme sırasında geldi.

Yemenli resmi kaynaklar, toplantıda ortak kaygı duyulan konuların yanı sıra Suudi Arabistan ile Yemen silahlı kuvvetleri arasındaki ilişkiyi güçlendirmenin yollarının ele alındığını aktardı.

SABA haber ajansına göre Yemen Genelkurmay Başkanı, Suudi mevkidaşı ile Eziyma'ya sahadaki tüm gelişmeler ile Husi milislerin petrol limanlarını hedef alan son saldırıları hakkında bilgi verirken, ayrıca süresi dolan Birleşmiş Milletler ateşkesi sırasında yaşanan ihlallere atıfta bulundu.

Aziz, İran destekli darbeci Husi milislerinin, İran'ın Yemen ve Arap bölgesindeki yıkıcı gündeminin uygulanmasında uzlaşmazlığını, barışı reddetme ve savaşı uzatma konusundaki ısrarını sürdürdüğünü vurgularken, deniz seyrüseferine yönelik tehditleri ele aldı. Yemen Genelkurmay Başkanı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Husi milisler, en başta inanmadığı barış çağrılarına boyun eğmeyecek. Çünkü Arap kimliğine yabancı mezhep projesini kaos ve yıkım ışığı dışında hayata geçiremeyecek.”

Aziz ayrıca Suudi Arabistan liderliğindeki Arap Koalisyonu’nun Yemen silahlı kuvvetlerini çeşitli yönlerden desteklemedeki rolüne büyük önem verdiklerini belirterek tüm Arap meselelerini desteklemekten çekinmeyen Suudi Arabistan’ın desteğine övgüde bulundu.

SABA’da yer alan haberde de Suudi Arabistan Genelkurmay Başkanı er-Ruveyli ile Arap Koalisyonu Ortak Kuvvetler Komutanı Eziyma'nın bin Aziz ile görüşmesinde yapılan açıklamada "Suudi Arabistan, Husi milislerinin Yemen'deki darbesini sona erdirmek için meşru hükûmeti ve Yemen silahlı kuvvetlerini desteklemeye devam edecek" ifadesine yer verildi.

Husiler, BM Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg'in süresi dolan ateşkesi yenileme ve genişletme önerilerini reddetmeye devam ederken terör saldırılarını tekrarlamakla tehdit etti.

Yemen Başkanlık Konseyi, İran rejimini Hadramevt ve Şebve vilayetlerindeki petrol ihracat limanlarına yönelik son saldırılara karışmakla suçlarken, salldırılarda kullanılan insansız hava araçlarının (İHA') enkazının Tahran tarafından üretilen uçakların teknik özelliklerine uygun olduğunu vurguladı.

Husilerin geçtiğimiz oazartesi günü Hadramevt ilinin idari merkezi Mukella kentinde bulunan Dabbe Petrol Limanı’na düzenleidği son saldırı kargo platformuna zarar verdi. Yerel makamlar, limandaki ticari trafiğin durdurulmasıyla sorunları gidermek için bir aya ihtiyaçları olduğunu bildirdi.

Diğer yandan, milis medyasının aktardığına göre Husiler önceki gün Musleh el Meşat’ın savaş cephelerinden birinde yaralanması sonucu öldüğünü doğruladı. Meşat, Yemen Yüksek Siyasi Konseyi Başkanı Mehdi el-Meşat’ın kardeşiydi.


Editörün Seçimi

Multimedya