Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

NATO, Ukrayna’ya İHA sinyal bozucu tedarik ediyor

NATO, Ukrayna’ya İHA sinyal bozucu tedarik ediyor

Cumartesi, 26 Kasım, 2022 - 13:45
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, NATO üyelerinden Kiev'e bir füze önleme sistemi sağlamasını istedi. (EPA)

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg dün Brüksel’de, NATO’nun Ukrayna’ya Rus insansız hava araçları (İHA) saldırılarına karşı savunma amaçlı sinyal bozucu cihazlar sağladığını duyurdu. Polonya'nın Almanya'dan Patriot hava savunma sistemlerinin Kiev'e kaydırılmasını istemesinin ardından Ukrayna'ya Patriot hava savunma sistemleri verilmesi kararının belirli ülkelerin tutumuna bağlı olduğunu vurguladı. ABD ve diğer ülkeler, Ukrayna'ya NATO’nun doğu bölgesindeki hava savunmasının önemli bir aracı olarak kabul edilen ABD’li Raytheon şirketi tarafından üretilen Patriot sistemini sağlamaktan şimdiye kadar kaçındı. ABD, Polonya'da Patriot savunma füzeleri yerleştirirken Almanya da Slovakya'da konuşlandırdı. Geçtiğimiz hafta Polonya’nın bir köyünde ölümle sonuçlanan ve bunu Ukrayna hava savunma füzesinin gerçekleştirdiği düşünülen bir patlamanın ardından Almanya, Patriot sistemlerinin bir kısmını Polonya'ya konuşlandırmayı teklif etti. Ancak Polonyalı yetkililer Berlin'e sistemin bunun yerine Ukrayna'ya devredilmesini önererek, ülkenin kendisini Rus bombardımanına karşı savunmasına yardım etmesini istedi.

Stoltenberg, Patrior sisteminin kullanımı için uzman yetiştirmeye ihtiyaç duyulması halinde NATO ülkeleri içinde bunun yapılabileceğini dile getirerek NATO personelinin Ukrayna'ya konuşlandırılmasının gerginliği artırabileceği uyarısında bulundu.

Stoltenberg, Ukraynalıların Norveç ve ABD’nin NASAMS sistemi konusunda aldıkları eğitime örnek vererek, Ukrayna'ya hava savunma sistemi verilmesine yönelik her türlü kararın ulusal olduğunu vurguladı. NATO Genel Sekreteri, diğer sistem cihazlarının ise Ukrayna'yı hedef alan İHA saldırılarını savuşturmasına yardımcı olmak için tasarlandığını bildirdi.

Stoltenberg, önümüzdeki hafta  Romanya'nın başkenti Bükreş'te düzenlenecek NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda Ukrayna’ya daha fazla destek çağrısında bulunacağını söyledi. Yetkili, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kazanmasına izin vermeleri halinde, önümüzdeki yıllarda herkesin ağır bir bedel ödeyebileceğini vurguladı..

NATO Genel Sekreteri açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Barışçıl çözüm şansını arttırmanın en iyi yolu Ukrayna’yı desteklemektir. Dolayısıyla NATO Ukrayna’nın yanında durmaya devam edecek. Geri adım atmayacağız.”

Diğer yandan Almanya Savunma Bakanı Christine Lambrecht önceki gün yaptığı açıklamada, Polonya’nın hava savunması için teklif ettikleri Patriot füze savunma sistemlerinin NATO bölgesinin hava savunmasının bir parçası olduğunu söyledi


Editörün Seçimi

Multimedya