Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İdlib’deki muhalif gruplar, rejim güçleriyle temas hatları boyunca alarm duruma geçti

İdlib’deki muhalif gruplar, rejim güçleriyle temas hatları boyunca alarm duruma geçti

Cumartesi, 26 Kasım, 2022 - 13:45
İdlib kırsalında yerinden edilmişler için kurulan kamptaki çocuklar zorlu koşullarda yaşıyor. (AFP)

Suriyeli muhalif gruplar, savaşçılarını Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib ve Halep vilayetlerinde rejim güçleriyle temas hatları boyunca seferber etti. Rejim güçlerinin Türkiye’nin Suriye’nin kuzey ve kuzeydoğusundaki Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) karşı, Suriyeli muhalif gruplarla ortaklaşa şekilde yürütülen harekâttan yararlanarak askeri harekat başlatacağı korkusuyla gelişmiş askeri araçlarla mevzilerini takviye etti. İdlib’deki aktivistler, Heyetu Tahriru’ş Şam (HTŞ) başkanlığındaki ‘Fethu’l Mubin’ operasyon odası gruplarının, Lazkiye’nin doğu kırsalındaki Türkmen Dağı ve el-Kabinah bölgelerindeki, İdlib vilayetinin güneyi ve doğusu ve Halep’in batı kırsalındaki askeri mevzilerini çok sayıda askeri araç ve eğitilmiş savaşçılarla güçlendirmeye devam ettiğini aktardı. Eş zamanlı olarak sahaları güçlendirme ve kamufle etme çalışmalarının yürütüldüğüne, ayrıca Suriye’nin kuzeybatısında iki taraf arasındaki temas hatları boyunca rejim güçlerinin ve İranlı milislerin hareketlerinin de takip edildiğine dikkat çekildi.

İdlib’deki muhalif grupların bir lideri, Şarku’l Avsat’a şu açıklamada bulundu:

“Türkiye’nin Suriye ve Irak’ta SDG’ye karşı Pençe- Kılıç Hava Harekâtı’nı başlattığı günden bu yana Suriye’nin kuzey ve kuzeybatısındaki tüm saha ve askeri gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Bu gelişmelere ve Türkiye’nin SDG’ye karşı karadan askeri operasyon başlatma olasılığına dayalı olarak, muhalefetin İdlib vilayeti ve Suriye’nin kuzeybatısında bulunan diğer bölgelerdeki askeri operasyon odası, Suriye rejim güçleriyle temas hatları boyunca tüm askeri bölgelerdeki savaşçılarının maksimum alarm durumuna geçtiğini duyurdu. Rejim güçlerinin ve İranlı milislerin Türkiye’nin SDG’ye yönelik harekâtından yararlanacağından ve aynı zamanda İdlib vilayetine ve Suriye’nin kuzeybatısındaki kurtarılmış bölgelere doğru ilerlemeye çalışacağından endişe ediliyor. Muhalif gruplar, Lazkiye’nin doğusundaki Türkmen Dağı ve el-Kabinah bölgelerinden başlayarak ve İdlib’in güney ve doğusu ile Halep’in batı kırsalından geçerek tanklar, roketatarlar ve savaşçılarla temas hatlarındaki ileri mevzilerini güçlendirdi. Fethu’l Mubin operasyon odası, rejim güçlerinin İdlib ile Lazkiye ve Halep kırsalına sızması veya buralarda ilerlemesine tanık olması muhtemel eksenlere grupların savunma görevlerini dağıtmaya çalıştı.”

Halep’in kuzey kırsalındaki Tadif bölgesinin cephe hatları, bir yanda Suriye Millî Ordusu grupları ile diğer yanda da Suriye rejim güçleri arasında muhalif mevzilere sızma girişiminin ardından şiddetli çatışmalara sahne oldu. Eş zamanlı olarak eş-Şahba bölgesinde ve Halep kırsalındaki Tel Rıfat’ta onlarca SDG askeri noktası Türk topçular tarafından hedef alındı. Suriye Millî Ordusu grupları, temas hatlarında askeri hazırlıklarını tamamlamaya devam ederken, Türk kuvvetleriyle iş birliği dahilinde SDG’ye karşı askeri operasyon başlatma hazırlığı yapıyor.

Halep kırsalından muhalif aktivist Muhsin el-Halabi, Suriye Milli Ordusu ile Türk kuvvetlerinin SDG’ye karşı yürüttüğü ortak askeri operasyona destek amacıyla Halep’in kuzeyindeki Babusselam Sınır Kapısı yakınındaki Sacu bölgesinde yüzlerce Suriyelinin katıldığı bir halk gösterisinin düzenlendiğine dikkat çekti.


Editörün Seçimi

Multimedya