Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Seçimlerin ardından Tayvan lideri Tsai Ing-wen partisinden istifa etti

Seçimlerin ardından Tayvan lideri Tsai Ing-wen partisinden istifa etti

Cumartesi, 26 Kasım, 2022 - 17:30
Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen yerel seçimlerde oyunu kullandı (EPA)

Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen, partinin yerel seçimlerde aldığı kötü sonuçlardan kendisinin sorumlu olduğunu söyleyerek iktidardaki Demokratik İlerici Partisi'nin (DPP) genel başkanlığından istifa etti.

Tayvan'ın ana muhalefet partisi Koumintag (KMT), başkent Taipei dahil olmak üzere birçok bölgede zafere ulaştı.

Tsai, seçimi yerel bir oylamadan daha fazlası olarak nitelendirerek, adanın kendi topraklarının bir parçası olduğunu söyleyen Çin ile askeri gerilimlerin ortasında Tayvan'ın demokrasisini nasıl savunduğunu dünyanın izlediğini söyledi.

Hem DPP hem de Pekin yanlısı olduğunu reddetmesine rağmen Çin ile yakın ilişkiler kuran Kuomintang, seçim kampanyalarını Tayvan'ın zengin ve kalabalık kuzey bölgesine ve başkent Taipei'ye odakladı.

Washington ve Pekin arasındaki kriz her geçen gün artarken, Çin, Ağustos ayında ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Taipei'ye yaptığı ziyarete tepki olarak Tayvan yakınlarında askeri tatbikatlar düzenlemişti.

Tayvan'ın ana muhalefet partisi Kuomintang, 2018'deki yerel seçimlerden sonra Tsai ile partisi DPP'yi 'Çin'le şiddetli bir çatışmaya girmekle' suçlamıştı.


Editörün Seçimi

Multimedya