Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Google Haritalar'da neden çirkin ifadeler tekrarlanıyor?

Google Haritalar'da neden çirkin ifadeler tekrarlanıyor?

Pazar, 27 Kasım, 2022 - 07:15
İskenderiye'deki Aziz Mark Katedrali... (Arşiv)

Google Haritalar'da "çirkin söz" olayları neden tekrarlanıyor? Bu, özellikle dini yerleri etkilediği için birçok Mısırlı açısından endişe kaynağı haline gelen bir soru. Mısır için Arapça versiyonundaki Google Haritalar uygulamasında Kahire'deki Seyyide Aişe Camii'ni ararken, “çirkin bir kelimenin” ortaya çıkması olayından günler sonra, İskenderiye'deki Aziz Mark Katedrali'ni ararken de aynı konu tekrarlandı.

İskenderiye'deki Aziz Mark Katedrali, sosyal paylaşım sitesi kullanıcılarının (cuma akşamı) Google Haritalar uygulamasının Mısır’daki Arapça versiyonunda Katedrali ararken ortaya çıkan rahatsız edici bir kelimenin kaldırılmasını talep eden geniş bir hashtag çalışması başlatmasının ardından Google arama motorunun zirvesinde yer aldı.

Katedral olayından önce Kahire'deki Seyyide Aişe Camii, sosyal paylaşım sitesi kullanıcılarının camiyi ararken ortaya çıkan saldırgan terimin kaldırılmasını talep eden bir kampanya başlatmasının ardından Google arama motoru trendlerinde ikinci olmuştu. Kullanıcılar daha sonra Google arama motorunda binlerce kişinin önce camiyi aramaya çekip, ardından bilgileri düzenleme ve caminin adını yazma özelliğini seçerek caminin adını doğru yazmalarını sağladı. Nitekim birkaç saat sonra başvuru yanıtlandı ve söz konusu ifade kaldırıldı.

Geçen Ekim ayı sonunda bu sefer benzer bir olay yine Seyyide Aişe Camii'nin adının yanında saldırgan bir ibare görünmesiyle yaşanmış ve o dönemde Google Haritalar uygulamasına baskı yapmak için bir kampanya başlatılmış ve olumlu bir dönüş gerçekleşmişti. Üç olayda da saldırgan sözlerin ortaya çıkış nedenleri belirtilmedi ve olayın failleri açıklanmadı. Ancak mesele artık Mısırlıların tepkisini çekiyor.

 


Editörün Seçimi

Multimedya