Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Çin’de koronavirüs kısıtlamalarına karşı düzenlenen gösteriler Pekin ve Şangay’a sıçradı

Çin’de koronavirüs kısıtlamalarına karşı düzenlenen gösteriler Pekin ve Şangay’a sıçradı

Pazar, 27 Kasım, 2022 - 09:30
Şanghay’da slogan atan protestocuları gösteren bir kare (AFP)

Çin’de sıkı kapatma tedbirlerine karşı günlerdir devam eden gösteriler, Şanghay ve başkent Pekin’e sıçradı.

AFP’nin haberine göre, yüzlerce gösterici Pekin’deki Tsinghua Üniversitesi’ndeki katı yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kısıtlamalarına karşı düzenlenen protestolara katıldı.

Öğrencilerden biri, “Şu anda 200 ila 300 kişi var. Milli marşı söyledik ve ‘Özgürlük kazanacak’ sloganları attık” dedi.

Görgü tanıklarına göre, bugün Şangay’da da, yaklaşık üç yıldır süren ‘Sıfır Kovid’ politikası çerçevesinde yetkililer tarafından uygulanan katı kapatma önlemlerini protesto amaçlı gösteriler düzenlendi.


Buradaki gösterilerde, Devlet Başkanı Şi Cinping’i istifaya çağıran ve Çin Komünist Partisi’ne tepki gösterilen sloganlar atıldı.

AFP’nin haberine göre, ayrıca Sincan’daki Urumçi’de karantina altındaki apartmanda çıkan yangında hayatını kaybeden 10 kişiyi anmak için Şangay merkezinde gösteri yapıldı.

Koronavirüs salgınıyla mücadeleye yönelik katı politika, Çin’de giderek artan bir öfkeye neden oluyor.


Ulusal Sağlık Komitesi tarafından bugün yapılan açıklamada, Çin’in dün 3 bin 709’u semptomatik ve 36 bin 82’si asemptomatik olmak üzere 39 bin 791 vaka ile yeni bir rekor kaydettiği duyuruldu.

Ülkede koronavirüs kaynaklı yeni bir ölüm kaydedildi ve toplam ölüm sayısı 5 bin 233’e ulaştı.


Ülkede, gösterilerle ilgili sosyal medyada kısıtlamaya gidildi ve Weibo platformunda protesto fotoğraflarının yayınlanmasından kısa bir süre sonra ‘Urumçi Yolu’ hashtagi yasaklandı.

Vakaların büyük kısmı Chongqing ve Guangzhou şehirlerinde kaydedilirken, büyük şehirler hala salgını kontrol altına almak için mücadele ediyor.

Mevcut birçok aşıya rağmen ve dünyadaki diğer ülkelerin aksine Çin, vakalar ortaya çıkar çıkmaz izolasyon önlemlerini uygulamaya devam ediyor.


Editörün Seçimi

Multimedya