Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır hükümeti ekmek sübvansiyonuna devam edecek

Mısır hükümeti ekmek sübvansiyonuna devam edecek

Pazar, 27 Kasım, 2022 - 10:00
Mısır Bakanlar Kurulu’nun bir önceki toplantısından bir kare (Mısır hükümeti)

Mısır hükümeti ‘ekmeğe sübvansiyona devam edeceğini ve karne ile düzenli olarak vatandaşlara dağıtılacağını’ belirtirken, hükümet yetkilisi de ‘buğday rezervlerinin 5 ay yeteceğini’ belirtti.

Mısır Bakanlar Kurulu dün (Cumartesi), bazı internet siteleri ve sosyal medya platformlarında ‘Karne ile sübvansiyonlu ekmek alan vatandaşların paylarının düşürülmesine yönelik karar alındığı’ haberine yanıt verdi. Bakanlar Kurulu yaptığı açıklamada, ‘Karne ile sübvansiyonlu ekmek dağıtımı konusunda vatandaşın aldığı payın düşürülmesine yönelik haberlerin doğru olmadığını ve bu konuda herhangi bir karar çıkarılmadığını’ vurguladı.

Mısır Tedarik ve İç Ticaret Bakanlığı, ‘vatandaşa sübvansiyonlu ekmek payının karne ile verilmesine yönelik düzenin, günde 5 pita, ayda toplam 150 somun ekmeği olmak üzere belirlendiğini somun başına indirim olmaksızın 5 kuruş fiyat belirlendiğini’ açıkladı.

Tedarik Bakanlığı “Ay içerisinde karne ile verilen ekmekler, karne sahiplerinin ekmek puanlarındaki farkı çeşitli tayın noktalarından aldığı gıda ve gıda dışı mallar da dahil olmak üzere toplam puanlar üzerinden hesaplanır” açıklamasında bulundu.

Bakanlık vatandaşlara, ‘fırınların, karneler ile kişiye tahsis edilen sübvansiyonlu ekmek sayısına uymamaları durumunda şikayette bulunmaları’ çağrısı yaptı.

Mısır Bakanlar Kurulu’nun cumartesi günü yaptığı açıklamada, “Mısır’daki belediye fırınları, vatandaşların karne ihtiyacını karşılamak için günde 270 milyon ekmek üretiyor. Karne sahiplerine bir somun ekmek 5 kuruşa veriliyor. Ekmek fiyatlarındaki farkı devlet karşılıyor. Ekmeğin üretim maliyeti 85 kuruşa ulaşıyor. Yani üretilen her bir somun için devlet 80 kuruş, vatandaş ise sadece 5 kuruş ödüyor. Vatandaşa ayrıca karnesinde kalan, hak ettiği her ekmek için 10 kuruş veriliyor. Bu, kalan ekmek puanları sayısına fiş olarak ekleniyor. Söz konusu fişler, her yeni ayın başında bakkallardan ‘ekmek puan farkı’ adı altında gıda malzemesi almak için harcanabiliyor. Bu, bakkallardan alınacak aylık gıda ürünlerine ek olarak yapılıyor” ifadelerine yer verildi.

Bu sırada, Tedarik ve İç Ticaret Bakanı Yardımcısı İbrahim Aşmavi cumartesi günü yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Mısır’ın buğday rezervleri 5 aydan fazla, şeker rezervleri ise 4 ay yeterli. Mısır'ın bitkisel yağ rezervleri yaklaşık 5 ay, pirinç rezervleri ise 4 ay yeterli.”


Editörün Seçimi

Multimedya