Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Çin’deki protestocular neden ellerinde beyaz boş kağıtlar tutuyor?

Çin’deki protestocular neden ellerinde beyaz boş kağıtlar tutuyor?

Pazar, 27 Kasım, 2022 - 14:15
Protestocular Şangay’da beyaz boş kağıtlar tutuyor (Reuters)

Çin’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı uygulanan katı kısıtlamalara karşı sokaklar ve büyük üniversitelerde düzenlenen protestocularda beyaz boş kağıtlar taşınması merak konusu oldu.

Sosyal medyada yer alan fotoğraf ve videolarda, Nanjing ve Pekin gibi şehirlerdeki üniversitelerde gösteri yapan öğrencilerin, sansür veya gözaltına alınmaktan kaçınmak için kullanılan bir taktik olan ‘sessiz protesto’ ile beyaz boş kağıtları tuttukları görüldü.

Dünyadaki çoğu ülke koronavirüs ile bir arada yaşamaya çalışsa da Çin katı bir ‘Sıfır Kovid’ politikasına bağlı kalıyor.

En son öfke dalgası, ülkenin batısındaki Urumçi’de Perşembe günü karantinaya alınan bir apartmanda çıkan yangında 10 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından patlak verdi.

Apartman 100 güne varan sürelerle tecrit önlemlerine tabi tutuldu ve karantina önlemlerinin apartman sakinlerinin yangından kaçışını engellemiş olabileceği yönünde spekülasyonlar ortaya çıktı.

Tanıklara ve görüntülere göre, Şangay’da Cumartesi gecesi geç saatlerde yangın kurbanları için mum yakılarak bir anma töreni düzenlendi ve katılımcılar yine ellerinde beyaz boş kağıtlar tuttu.

Nanjing kentindeki Çin İletişim Üniversitesi’nin merdivenlerinde duran bir kadının da elinde boş bir beyaz kağıt tuttuğu görüldü.

Pekin’deki prestijli Tsinghua Üniversitesi’nde bugün milli marşı söyleyen kalabalık da ellerinde beyaz boş kağıtlar tuttu.

Devlet Başkanı Şi Cinping döneminde muhalefet neredeyse silindiğinden, ülkede halk protestoları nadir görülüyor.

Bu durum, vatandaşları sansürlü bir kedi-fare oyununda öfkelerini yalnızca sosyal medya aracılığıyla dışa vurmaya zorladı.

2020’deki Hong Kong protestoları sırasında, aktivistler ulusal güvenlik yasası kapsamında yasaklanan sloganlardan kaçınmak için protesto sırasında ellerinde beyaz boş kağıtlar tutmuştu.

Ayrıca bu yıl Moskova’daki göstericiler tarafından Rusya’nın Ukrayna’daki savaşını sessizce protesto etmek için de aynı yöntem kullanılmıştı.

Birçok Çinli, WeChat veya Weibo hesaplarında boş beyaz bir kağıt tutarken çekilmiş fotoğraflarını yayınlayarak dayanışmalarını gösterdi.

Weibo’da bu sabah ‘beyaz kağıt’ hashtagi engellendi ve bu sansür kullanıcıların tepkisine neden oldu.

Kullanıcılardan birisi, “Boş bir beyaz kağıttan korkuyorsanız, içten içe zayıfsınız demektir” yazdı.


Editörün Seçimi

Multimedya