Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran’da başörtüsüz bir kadına hizmet veren banka müdürü görevden alındı

İran’da başörtüsüz bir kadına hizmet veren banka müdürü görevden alındı

Pazar, 27 Kasım, 2022 - 12:00
İstanbul’da dün düzenlenen İranlı kadınlara destek mitingi (AFP)

Zorunlu başörtüsü kuralına karşı protestoların yaşandığı İran’da, bir banka müdürü başörtüsü takmayan bir kadına hizmet ettiği için görevden alındı.

80 milyondan fazla insanın yaşadığı ülkede, 1979’dan bu yana kadınların saçları ve boyunlarını örtmeleri gerekiyor.

Şarku’l Avsat’ın Mehr haber ajansından aktardığına göre, Tahran yakınlarındaki Kum vilayetinde Vali Yardımcısı olan Ahmed Hacızade, “Perşembe günü Kum’daki bir bankada, başörtüsü olmayan bir kadına hizmet veren banka müdürü valinin emriyle görevden alındı” dedi.

Bankanın müdürünün görevden alınması, 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin 16 Eylül’de kıyafet yönetmeliğini çiğnediği iddiasıyla ahlak polisi tarafından alındığı gözaltında hayatını kaybetmesinin ardından patlak veren protestoların sürdüğü bir dönemde yaşandı.

Mehr’de yer alan haberde, başörtüsü takmayan kadının videosunun sosyal medyada çok tepki topladığını vurgulandı.

Vali Yardımcısı Hacızade, “Devlet kurumlarında başörtüsü takmayla ilgili kanunun uygulanması, müdürün sorumluluğundadır” dedi.

İran’daki bankaların büyük çoğunluğu devlete ait.

Kesin rakamlar vermeyen İranlı yetkililere göre, protestolar başladığından beri aralarında güvenlik güçlerinin de yer aldığı çok sayıda kişi öldü ve binlerce kişi gözaltına alındı.


Editörün Seçimi

Multimedya