Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İranlı rapçi Tomac Salihi idam cezasıyla karşı karşıya

İranlı rapçi Tomac Salihi idam cezasıyla karşı karşıya

Pazar, 27 Kasım, 2022 - 12:30
İstanbul’da 26 Kasım 2022 Cumartesi günü İranlı kadınları desteklemek için düzenlenen mitingde, insanlar ellerinde rapçi Tomac Salihi ve İran’da öldürülen çocukların fotoğraflarını taşıyor (AFP)

Mahsa Amini’nin ölümünün ardından patlak veren protestolara destek verdiği için tutuklanan İranlı rapçi Tomac Salihi’nin Cumartesi günü basına kapalı bir şekilde yargılanmasının ardından ailesi, hayatının tehlikede olduğunu söyledi.

İran, Amini’nin Tahran’da tutuklandıktan sonra 16 Eylül’de öldürülmesinin ardından patlak veren protestolara yönelik baskısını yoğunlaştırdı.

İnsan hakları örgütlerine göre Salihi, rejimi kınadığı ve protestolara destek verdiği için geçen ayın sonlarında tutuklandı.

İran’da yer alan New York merkezli insan hakları örgütü tarafından yapılan bir Twitter paylaşımında, İranlı muhalif rapçi Salihi davasının ilk oturumu bugün kendi seçtiği bir avukat olmadan gerçekleşti.

Salihi’nin ailesi ise yapmış olduğu bir Twitter paylaşımında, İran’da ölümle cezalandırılan suçlar kapsamında sayılan ‘savaş’ ve ‘yeryüzünde bozgunculuk’ suçlamalarıyla karşı karşıya olana oğullarının hayatının büyük tehlikede olduğunu belirtti.

Salihi, Ekim ayı sonunda tutuklanmasının ardından, 2 Kasım’da İran devlet medyası tarafından yayınlanan bir video kaydında görünene kadar kayıptı.

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığına göre, Salihi’nin tutuklanmasından bu yana ilk kez ortaya çıktığı belirtilen videoda, gözleri bağlı bir adam Salihi olduğunu ve hata yaptığını ifade ediyor.

Aktivistler, rapçinin İran devlet medyası tarafından yayınlanan videosunu zorla itiraf olarak değerlendirdi ve kınadı.

Salihi, onlarca gazeteci, avukat, aydın ve sivil toplumdan tutuklananların içerisinde önde gelen biri.

Salihi Kanda CBC TV’ye, “Gücünü, parasını ve silahlarını elinde tutmak için tüm milleti öldürmeye hazır bir mafya var” diyerek vermiş olduğu röportajdan sonra tutuklandı. İran devlet medyası, Salihi’nin ülkenin batı sınırını geçmeye çalışırken tutuklandığını bildirdi. Ailesi Salihi’nin o sırada ülkenin batısındaki Çaharmahal ve Bahtiyari eyaletinde olduğunu doğruladı. Ancak sınırı geçmeye çalıştığını yalanladı.

Ailesinin bu açıklaması İran Kürdistanı’ndaki insan hakları örgütü, Kürt rapçi Saman Yasin’in zorla itiraf almak için ağır işkence gördüğünü bildirdiği bir anda geldi. Örgüt, İranlı yetkililerin savaş suçlamasıyla tutukladığı Saman Yasin’in, ailesine aleyhinde alınan kararlar hakkında bir bilgi vermediğini belirtti. Yetkililer, İran’ın şiddet yanlısı mahkeme sisteminin en az 6 protestocuya ölüm cezası verdiğini ve binlerce kişiyi ayaklanmaya karışmakla suçladığını açıkladı.


Editörün Seçimi

Multimedya