Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Venezuela hükümeti ve muhalefeti Mexico City bir anlaşma imzaladı

Venezuela hükümeti ve muhalefeti Mexico City bir anlaşma imzaladı

Pazar, 27 Kasım, 2022 - 12:30
Mexico City’de imzalanan anlaşma sonrası Venezuela hükümeti ve muhalefet heyeti (AFP)

Venezuela hükümeti ve muhalefeti dün (Cumartesi), ABD, Fransa, Norveç, Meksika ve Kolombiya tarafından yakından izlenen müzakereler neticesinde Meksika’nın Mexico City şehrindeki sosyal koruma alanında ikinci bir kısmi anlaşma daha imzaladı.

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığı habere göre Meksika Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard, Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro ve muhalefet heyeti, tüm Latin Amerika’nın umudu ve siyaset için bir zafer teşkil eden müzakereler sonrasında bu anlaşmayı imzaladıklarını duyurdu.

Analistlere göre bu anlaşma, Karakas yönetimine uygulanan ABD yaptırımlarının hafifletilmesine yol açabilir. Nitekim ABD hükümeti Cumartesi günü,  Chevron petrol grubuna Venezuela’daki arama faaliyetlerini kısmen yeniden başlatma yetkisi verdi.

Hazine Bakanlığı, grubun Venezuela’daki yan kuruluşunun faaliyetlerine Venezuela kamu şirketi Petroleos ile ortaklaşa kısmen devam edebileceğini ve ncisinin Chevron tarafından yapılan petrol satışlarından herhangi bir gelir elde etmeyeceğinden emin olabileceğini belirtti.

15 ay askıya alınan müzakereler, Kolombiya ve ABD’nin araya girmesiyle yeniden başladı.

Müzakerelerin yeniden başlamasıyla yakından ilgilenen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, bu mükemmel haberlere övgüde bulundu ve somut sonuçlar elde edilmesi için destek vereceğini açıkladı.

Buna karşılık İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Paris, Madrid’in Venezuelalılar isterse rol oynayabileceğinden bahsetti.


Editörün Seçimi

Multimedya