Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Fas Halk Hareketi Partisi’nin yeni Genel Sekreteri Muhammed Ozin

Fas Halk Hareketi Partisi’nin yeni Genel Sekreteri Muhammed Ozin

Fas Halk Hareketi Partisi’nin genel sekreterlik görevine Muhammed Ozin seçildi
Pazar, 27 Kasım, 2022 - 15:00
Fas Halk Hareketi Partisi Genel Sekreteri Muhammed Ozin (Şarku’l Avsat)

Fas Halk Hareketi Partisi’nin (parlamento muhalefeti) 14. Ulusal Kongresi’nde genel sekreterlik görevine, partiyi 30 yılı aşkın bir süredir yöneten Muhammed el-Enser’in yerine Muhammed Ozin seçildi. Seçim, yaklaşık bin 300 üyeden oluşan delegelerin Özin’in seçilmesi lehine ellerini kaldırdığı genel kurulda gerçekleşti. Tek rakibi, partinin Ulusal Konsey üyesi olan İdris el-Zeveyni genel sekreterlik yarışından daha önce çekilmişti.

Parlamento’da milletvekili olan Ozin, daha önce 2012-2015 yılları arasında Gençlik ve Spor Bakanı olarak, ondan önce de Dışişleri Bakanı olarak görev yapmıştı.

Ozin’in parti liderliğinden uzak olmasına rağmen, konferansta, parti başkanı olarak kendisi için yeni bir pozisyonun verilmesi onaylandı. Bu konum, onu iç yönetimde bir makama getiren fahri bir pozisyonu temsil ediyor. Cuma akşamı Rabat’taki Prens Mevlay Abdullah salonunda gerçekleştirilen kongrenin açılış oturumuna bir dizi siyasi lider katıldı. Bu kişilerden en önde gelenleri Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Sekreteri Abdulilah Benkiran ile Milli Bağımsızlar Birliği Partisi siyasi büro üyeleri Mustafa Paytaş ve Muhammed Ocar’dı.

Kongrede, Özgünlük ve Modernite Partisi’nden (PAM) Ekonomik Entegrasyon ve Mikro Girişim Bakanı Yunus es-Sukkari, İlerleme ve Sosyalizm Partisi’nden Siyasi Büro üyesi Şarafat Afilal ve Anayasal Birlik Partisi’nin Siyasi Büro üyesi Hasan Abyaba da katıldı.

Toplantıda aralarında Abdulilah Benkiran da dahil olmak üzere çok sayıda davetli konuştu. İbn Kiran “Adalet ve Kalkınma Partisi ile Halk Hareketi aslında tek bir yapıdır. Bu partiler, -ayrılmadan önce Halk Partisini kuran- Mahjoubi Aherdane ve Dr. Abdulkerim el-Hatib adlı iki kahraman tarafından yönetilen tek bir harekettir” ifadelerini kullandı. Benkiran 1958’de Halk Hareketi Partisinin kuruluşuna atıfta bulunarak, “Hem el-Hatib hem de Aherdane, Fas’ın tek parti sistemine düşmesini önlemede önemli rol oynadı ve Fas’ın 1956’da bağımsızlığını kazanmasının ardından Bağımsızlık Partisi’nin siyasi yaşam üzerinde egemen olmasına karşı çıktı” ifadelerini kullandı.

Ocar ise dinleyicilere, Başbakan Aziz Ahnuş ve Milli Bağımsızlar Birliği Partisi başkanının sağlık nedenleriyle konferansın açılışına katılamadıklarını bildirdi. Ocar “Milli Bağımsızlar Birliği Partisi, Halk Hareketi Partisine özel bir takdir duyuyor, iki partinin liderlerinin arasında dostluk ve ortaklık ilişkileri bulunuyor” ifadelerini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya