Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Pakistan Talibanı, Svat Vadisi'nde haraç kesiyor: ‘İnsanlar istenen parayı öderlerse güvende olacaklarını düşünüyor’

Pakistan Talibanı, Svat Vadisi'nde haraç kesiyor: ‘İnsanlar istenen parayı öderlerse güvende olacaklarını düşünüyor’

Pazartesi, 28 Kasım, 2022 - 09:45
Eski Başbakan İmran Han'ın hükümetin erken seçim kararı alması için baskı yapmak üzere planladığı özgürlük yürüyüşü öncesinde, kırmızı bölgeye girişi engellemek için kullanılan nakliye konteynırlarının yakınında polis memurları ve teçhizatlı askerler duruyor. (Reuters)

Pakistan'ın Hayber-Pahtunhva Eyaleti’nin sadece on yıl önce Pakistan ordusu tarafından Taliban ve diğer silahlı gruplardan temizlenen bir bölgesi olan Svat Vadisi'nde şantaj eylemleri tüm hızıyla sürüyor.

Polis ve yerel halk, Svat Vadisi'nde iş adamlarından bağış talep eden Taliban'ın artan gasp hadiselerinin farkında. Bu iş adamlarından bazıları, şayet Taliban'ın taleplerini yerine getirmezlerse korkunç sonuçlarla karışılacakları yönünde tehditler alıyor.

Yerel polis güçlerinin milislerle baş edemediği ifade edilirken, çoğu iş adamının yerel yönetime güvenmediği ve Taliban’a bağış adı altında gasp parası ödemeye devam ettikleri belirtildi.

Haraç kesme, Taliban’ın komşu ülke Afganistan'da iktidara yeniden geldiği Ağustos 2021'den sonra artış gösterdi.

Hareketin üyeleri, Taliban’ın Afganistan'daki zaferinden sonra Pakistan topraklarına dönmeye başladı. Etki alanlarında terör saldırılarına, adam kaçırmalara ve gasp olaylarına karıştılar. Taliban Hareketi, Pakistan askeri operasyonlarının bir sonucu olarak 2009'da bölgeden ayrılmadan önce Svat Vadisi'nde büyük bir varlığa sahipti.

Svat Vadisi’nde görevli bir polis memuru, "Bağış adı altında yapılan bu gasp eylemi, Pakistan Talibanı'nın on yıllık bir uygulamasıdır ve şimdi bu uygulama vadide çarçabuk yayılmaya başlamıştır. Lakin insanlar bize şikayetlerle gelmiyorlar çünkü Taliban Hareketi’ne istenen parayı öderlerse daha güvende olacaklarını düşünüyorlar" dedi.

Pakistan Talibanı'nın terör faaliyetleri 2007 ve 2009 arasındaki dönemde zirveye ulaştı. Taliban Hareketi’nin Afganistan’da iktidara gelmesi, Pakistan Talibanı için güvenli bir sığınak oluşturdu ve örgüt yavaş yavaş eski faaliyetlerini yeniden uygulamaya başladı.

Yerel polisin tahminlerine göre, Svat Vadisi çevresindeki bölgelerdeki varlıklı nüfusun yüzde 80 ila 95'i şu anda Pakistan Talibanı tarafından gasp ediliyor. Pakistanlı Muhmand, "Onların özel bir ödül ve ceza sistemi var. Alternatif bir hükümet kurdular, peki halk onlara nasıl direnecek?” dedi.

Pakistan Talibanı’nın uyguladığı bu sistem genellikle Svat Vadisi'ndeki zengin iş adamlarının istenen tutarı ödemelerini talep eden kısa mesajlar almasıyla başlar ve bunu çoğu zaman parayı ödemezse iş adamını silahlı örgüt üyelerinin ziyaret edeceği tehdidi izler. Ardından iş adamı istenen parayı bir aracıya gönderir ve bu aracı ise parayı doğrudan Taliban’a aktarır.

Hayber-Pahtunhva'daki Bilim ve Teknoloji Bakanı Atıf Han, iki ay önce Pakistan Talibanı’ndan üç gün içinde 8 milyon rupi ödemesini talep eden bir şantaj mektubu aldığını, aksi takdirde öldürüleceğini iddia etti.

Geçtiğimiz günlerde, Svat Vadisi'nde 20 yıldır otelcilik ve ulaşım işiyle uğraşan bir iş adamı, Pakistan Talibanı üyeleri tarafından kendilerine 5 milyon rupi ödemesi için tehdit edildi. Pakistan ordusu ve hükümetinin ülkede süregelen siyasi krizle başa çıkmak için çaba sarf ettiği şu günlerde bu suç faaliyetlerine son vermek için fazlaca meşgul olduğu ifade edildi.


Editörün Seçimi

Multimedya