Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran, ABD’nin Umman Körfezi’ndeki petrol tankerine Tahran’ın saldırdığı yönündeki suçlamaları reddetti

İran, ABD’nin Umman Körfezi’ndeki petrol tankerine Tahran’ın saldırdığı yönündeki suçlamaları reddetti

Pazartesi, 28 Kasım, 2022 - 10:15
Umman açıklarındaki bir petrol tankerini hedef alan İran yapımı SİHA’nın enkazına ilişkin ABD ordusu tarafından paylaşılan fotoğraf (AFP)

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, ABD’nin Umman Körfezi’nde bir petrol tankerine düzenlenen saldırının arkasında İran’ın olduğu yönündeki suçlamalarının asılsız olduğunu söyledi.

Liberya bandıralı Pacific Zircon adlı petrol tankeri, geçtiğimiz hafta Umman açıklarında silahlı insansız hava aracı (SİHA) ile hedef alındı.

ABD ordusuna göre, SİHA kalıntısına yönelik analiz sonucunda, petrol tankerine saldırıda kullanılan SİHA’nın, İran’ın Ukrayna’yı işgalinde kullanması için Rusya’ya sağladığı türden olduğu görüldü.

Bahreyn’de konuşlu ABD Donanması Beşinci Filosu, İran yapımı Şahid 136 enkazı da dahil, tankeri hedef alan saldırıyla ilgili soruşturmanın fotoğraf ve ayrıntılarını yayınladı.

Açıklamada, SİHA’nın geminin kıç kısmında 30 inç (76 cm) genişliğinde bir delik açtığı, ayıca gemide bulunan bir içme suyu deposu ve filikaların zarar gördüğü bilgisi verildi.


Editörün Seçimi

Multimedya