Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır'da özel ders fiyatlarıyla ilgili tartışmalar yeniden gündeme geldi

Mısır'da özel ders fiyatlarıyla ilgili tartışmalar yeniden gündeme geldi

Özel ders ücretleri yasallaştırılmaya çalışılıyor.
Pazartesi, 28 Kasım, 2022 - 13:00
Mısır Eğitim Bakanı Rıza Hicazi okullları ziyaret ediyor. (Eğitim Bakanlığı'nın resmi sayfası)

Mısırlı aktris Dalya Mustafa, öğretmenlerin ders saati ücret listesine tepki verdiği video ülkedeki ‘özel ders’ sorununu yeniden gündeme getirdi.

Dalya Mustafa, Instagram'dan yaptığı açıklamada kimya öğretmeni aradığını, saat ücretinin 700 ila 900 Mısır poundu (28-37 dolar) arasında olduğunu görünce şaşırdığını vurguladı. "Mısır Eğitim Bakanlığı özel dersleri yasallaştırmaya giderken neden önlem almıyor?” diye sordu.

Mısırlı sanatçının yayını, sosyal medyadaki takipçileri arasında tartışmaya neden oldu. Konu basına taşındı. Ekonomik kriz devam ederken özel ders fiyatlarının yüksekliği tepki yarattı.

Mısır Eğitim Bakanı Rıza Hicazi geçen ekim ayının sonunda bakanlığın ‘özel dershaneleri’ yasallaştırmayı planladığını açıklamıştı. Bakan daha önce yaptığı açıklamada şunları söylemişti:

"Özel dersler hane gelirinin yaklaşık 47 milyar lirasına denk geliyor. Bunu da ne devlet ne de bakanlık görüyor. İleride bu merkezlerden vergi toplayarak bir akım oluşabilir.”

Ancak Hicazi’nin açıklamasını, ‘özel dersleri yasayla düzenlemek yerine bunlarla mücadele etmemek’ olarak değerlendiren ebeveynler ve uzmanlar arasında endişe uyandırdı.

Temsilciler Meclisi üyesi Dr. Feridi el-Beyadi daha önce hem Başbakan’a hem de Eğitim Bakanı’na verdiği bir brifingte, Eğitim Bakanlığı’nı kendi tanımladığı şekliyle ‘eğitim sürecini ticari bir meta olarak ele almakla’ suçladı.

Sosyal psikoloji palanında çalışmalar yürüten Pof. Dr. Suzan Fayed'in değerlendirmesine göre şu ana kadar henüz özel ders merkezleriyle ilgili eğitim planı devreye girmedi ve Eğitim Bakanlığı da özel derslere yönelik alternatif bir plan ortaya koymadı. Fayed, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Özel derslerin yasallaştırılması kabul edilemez. Durumu öğretmenle veli arasında bir mesele olarak görmek de daha az tehlikeli değil. Bazıları özel ders krizini ekonomik boyutla sınırlayabilir. Ancak bunlar, eğitim sürecinin seyrine nüfuz eden ve gelişme umutlarını engelleyen kabul edilemez davranışlar.”

Fayed, ‘krizin şiddetlenmesinin arkasında birkaç neden olduğunu belirterek bunların başında özel dersin öğrencilerin ve velilerin alışkanlığı haline dönüşmesi olduğunu vurguladı. Özel derslere başvurmanın nedenleri arasında Mısır eğitiminde başarı kavramının notlarla sınırlı olmasından ve gerçekle ilgisi olmayan, puan toplama yarışması haline gelmesinden kaynaklandığını vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya