Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Çavuşoğlu: Türkiye ve Mısır önümüzdeki aylarda büyükelçi ataması yapabilir

Çavuşoğlu: Türkiye ve Mısır önümüzdeki aylarda büyükelçi ataması yapabilir

Pazartesi, 28 Kasım, 2022 - 17:00
Erdoğan ve Sisi, Katar Emiri’nin yanında Dünya Kupası’nda el sıkıştı (EPA)

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bugün yaptığı açıklamada, Türkiye ve Mısır’ın önümüzdeki aylarda tam diplomatik ilişkilere yeniden başlayabileceğini ve büyükelçi atamasının olabileceğini söyledi.

Çavuşoğlu Ankara’da gazetecilere yaptığı açıklamada, iki ülkenin bakan yardımcıları arasındaki siyasi istişarelerin yakında tekrar düzenlenebileceğini ifade etti.

Yıllarca süren gergin ilişkilerin ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mısır Cumhurbaşkanlığının ikili ilişkilerde yeni bir başlangıç ​​olarak tanımladığı gelişmeyle geçtiğimiz günlerde Katar'da Mısırlı mevkidaşı Abdulfettah es-Sisi ile el sıkışarak bir süre sohbet etmişti.

Erdoğan dün yaptığı açıklamada, Mısır ile ilişkilerin inşası sürecinin iki ülke bakanlarının görüşmesiyle yeniden başlayacağını ve bundan sonra müzakerelerin gelişeceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı önceki gün Konya Millet Bahçesi'nde düzenlenen etkinlikte gençlerle bir araya geldiği sırada yaptığı açıklamada, Katar’da düzenlenen 2022 FIFA Dünya Kupası sırasında yaklaşık 30-45 dakika Sisi ile görüştüğünü belirterek, “Şimdi alt düzeyde bakanlarımız gidiş gelişleri başlatsınlar, ondan sonra da biz görüşmelerimizi genişletelim, geliştirelim” ifadelerini kullandı.

Her iki ülke, geçtiğimiz yıl dışişleri bakanlığının üst düzey yetkilileri arasında istişarelere başlamıştı.


Editörün Seçimi

Multimedya