Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır su politikasını iklim değişikliğine uyumlu hale getiriyor

Mısır su politikasını iklim değişikliğine uyumlu hale getiriyor

Mısır, su konusunda ‘iklim değişikliğine uyum’ girişimini hayata geçirmek için adım atıyor
Pazartesi, 28 Kasım, 2022 - 14:45
Mısır Su Kaynakları ve Sulama Bakanı Hani Suveylem, Su Sektöründe İklim Değişikliğine Uyum Girişimi’ni başlatma prosedürlerini tartışmak üzere video konferans yoluyla düzenlenen bir BM toplantısında (Mısır Su Kaynakları ve Sulama Bakanlığı)

Mısır, 27. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Taraflar Konferansı (COP27) kapsamındaki Su Günü’nde resmi olarak başlattığı Su Sektöründe İklim Değişikliğine Uyum Girişimi’ni hayata geçirmek için harekete geçiyor. Mısır bunu, Afrika kıtasındaki ülkelere yönelik projeler hazırlamak ve uygulamak için uluslararası ortaklarla iletişim kurarak gerçekleştiriyor.

Bu yöndeki açıklamalar, Mısır’ın ‘Su Sektöründe Uyum Girişimi’ hükümlerini hayata geçirmek için uyguladığı mevcut ve gelecekteki prosedürleri tartışmak üzere, Su Kaynakları ve Sulama Bakanı Hani Suveylem, Mısır’ın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi temsilcisi Büyükelçi Usame Mahmud Abdulhalik ve Cenevre Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ahmed İhab Cemaleddin arasında video konferans yöntemiyle düzenlenen toplantıda dile getirildi.

Mısır Sulama Bakanlığı’ndan pazar günü yapılan açıklamaya göre, Sulama Bakanı toplantıda ‘COP27 İklim Konferansı sırasında, uluslararası toplumun dikkatini su konusundaki aktivitelere ve Mısır ve ortaklarının son birkaç aydaki iklim değişikliğine yönelik çabaların sonuçlarına dikkat çekmedeki büyük başarıya’ değindi. Ayrıca ‘bu başarının, iklim değişikliğine uyum için Afrika ülkeleri başta olmak üzere sahada hayata geçirilmesi gereken bir çalışma ve projelerin sadece başlangıcı olduğunu’ da vurguladı.

Mısır Sulama Bakanı, “Su sektöründe iklim değişikliğine uyuma yönelik uluslararası girişim, iklim konferansı sırasında çeşitli hükümetlerden ve uluslararası kuruluşlardan büyük destek aldı. Bu girişimi sahada hayata geçirmek için gerekli prosedürlerin yerine getirmeye başlanması için bu desteğin üzerine katılarak devam edilmesi gerekiyor. Bu bağlamda Mısır, gelişmekte olan ülkelerde, özellikle Afrika ülkelerinde iklim değişikliğine uyum alanında uygulanacak projeleri hazırlamak için uluslararası ortaklarla iletişim kurmaya başlandı” açıklamasında bulundu. Bakan şu ifadeleri de sözlerine ekledi:

“Önümüzdeki birkaç ay içinde, girişimin fiilen uygulamaya konulması için gerekli usule ilişkin adımlar atılacak. 1 Ocak tarihine kadar girişimin hedefleri ve projeleri belirlenecek, organizasyon yapısı oluşturulacak ve girişim için bir sekreterlik kurulacak. Mart ayına kadar ise, girişim için net projeler içeren ayrıntılı bir planı içeren bir eylem planı belirlenecek. Girişimin ve projelerinin tüm detayları, Mart ayında yapılması planlanan Birleşmiş Milletler ara dönem gözden geçirme konferansında duyurulacak.”

Şarku’l Avsat’ın Mısır haber ajansı MENA’dan aktardığı habere göre Mısırlı Bakan, Mısır ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasındaki iş birliğine atıfta bulunarak, ‘gelecek yıl BAE’de yapılacak olan COP28’in etkinlikleri sırasında su sorunlarının ve bu sorunların küresel düzeyde iklim değişikliği ile ilişkisinin vurgulanacağını’ belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya