Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Zelenskiy: Rusya füzeleri bitene kadar saldırılarını durdurmayacak

Zelenskiy: Rusya füzeleri bitene kadar saldırılarını durdurmayacak

Salı, 29 Kasım, 2022 - 09:00
Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy başkent Kiev’in dışındaki Vışhorod kasabasına yaptığı ziyarette (AP)

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya’nın altyapıya daha fazla saldırı düzenleyeceğini beklentisiyle Ukraynalılara soğuk ve karanlık bir hafta daha beklemelerini tavsiye etti ve Moskova’nın füzeleri bitene kadar saldırıların durmayacağını söyledi.

Rusya, Ekim ayı başından bu yana neredeyse her hafta Ukrayna’nın enerji altyapısına büyük ölçekli füze saldırıları başlattı ve her saldırı bir öncekinden daha fazla hasara neden oldu.

Zelenskiy dün gece yaptığı bir konuşmada, bu hafta milyonları ısıtma, su ve elektrikten mahrum bırakan, şimdiye kadarki en şiddetli saldırılar olan geçen haftaki saldırılar kadar şiddetli olabilecek yeni saldırılar beklediğini söyledi.

Ukrayna Devlet Başkanı, “Teröristlerin artık yeni saldırılar planladığını anlıyoruz. Bunu kesin olarak biliyoruz. Ellerinde füze olduğu sürece maalesef durmayacaklar” dedi.

Kiev, Rusya’nın Ukrayna’nın altyapısına yönelik saldırılarının sivillere zarar vermeyi amaçladığını ve bunu bir savaş suçu haline getirdiğini vurguluyor.

Moskova, amacının sivillere zarar vermek olduğunu reddetse de, Ukrayna Rusya’nın taleplerine boyun eğmedikçe sivillerin çektikleri ıstırabın sona ermeyeceğinin altını çiziyor.

Pazar günü kar yağdı ve sıcaklıklar donma noktasında seyretti. Elektrik ve merkezi ısıtma kesildiği için Rus hava saldırıları başkent Kiev ve çevresinde milyonları etkiledi.

Şehir yetkilileri, işçilerin elektrik, su ve ısıtma kaynaklarındaki kesintiyi düzeltmeye yakın olduğunu, ancak sınırlı kullanım gerektiğini bildirdi.

Kışın yaklaşmasıyla çatışmalar yeni bir aşamaya giriyor.

Rus kuvvetlerinin kuzeydoğuda ve güneyde Dnipro Nehri’nin diğer yakasına çekilmesiyle, kara cephe hattı, birkaç ay öncesine göre yarı yarıya küçüldü. Bu da Ukrayna kuvvetlerinin yeni bir atılım gerçekleştirmek için zayıf müstahkem noktalar bulmasını zorlaştırıyor.

Kremlin, Rus güçlerinin Dnipro Nehri üzerindeki ön cephede savaşın başlarında ele geçirdiği Zaporijya Nükleer Santrali’nden çekilme planları olduğuna dair iddiaları yalanladı.

Ukrayna devlet nükleer enerji şirketi Energoatom’un Başkanı Petro Kotin Pazar günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın Mart ayında ele geçirdiği Zaporijya Nükleer Santrali’nden çekilebileceğine dair işaretler olduğunu bildirdi.

Kotin, “İnsan çantalarını toplayıp çalabildikleri her şeyi çaldıkları izlenimine kapılıyor” dedi.

Rus askerlerinin santralden ayrılması hakkında konuşmak için henüz erken olup olmadığına dair bir soruya ise Kotin, “Henüz çok erken. Bunu şu anda görmüyoruz ama onlar ayrılmaya hazırlanıyorlar” diyerek yanıt verdi.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov ise buna yanıt vererek, “Hiçbiri olmadığı ve olamayacağı için gösterge aramaya gerek yok” dedi.

Rusya, bölgeyi ilhak ettiğini ve santrali Rus Atom Enerjisi Kurumu’nun kontrolüne verdiğini iddia ediyor.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA), nükleer bir felaketi önlemek için santral ve çevredeki askeri çalışmaların durdurulması çağrısında bulundu.

Santralin bulunduğu Enerhodar kentindeki Rus atadığı yönetim, santralin halen Rus kontrolünde olduğunu belirtti.

Yönetimin açıklamasında, “Medya sık sık Rusya’nın nükleer santralden çekilip ayrılmayı planladığına dair yalan haberler yayıyor. Bu bilgi yanlış” denildi.

Rus kuvvetlerinin bu ayın başlarında çekilmesinden bu yana elektrik ve ısınmadan mahrum kalan güneydeki Herson’un Valisi Yaroslav Yanushevich, elektrik abonelerinin yüzde 17’sinin elektriğe sahip olduğunu ve yakında diğer bölgelere de sağlanacağını bildirdi.

Ukrayna, Moskova’nın topçu ateşi avantajını etkisiz hale getirmenin yanı sıra, kısmen ön hatların gerisindeki Rus mevzilerini hedef almasını sağlayacak Batı füze sistemlerinin konuşlandırılması nedeniyle saha savaşlarında bir avantaj elde etti.

Pentagon, Boeing’in Ukrayna’ya 150 kilometre menzilli füzelere takılabilen ve daha fazla Rus hedefini menzile sokabilen küçük, ucuz hassas güdümlü bombalar tedarik etme teklifini değerlendiriyor.

Kaynaklara göre, Boeing’in Karadan Fırlatılan Küçük Çaplı Bomba (GLSDB) olarak adlandırılan önerilen sistemi, Ukrayna ve ABD’nin Doğu Avrupa’daki müttefikleri için yeni mühimmat üretimine başlamaya yönelik yaklaşık 6 plandan biri.


Editörün Seçimi

Multimedya