Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Dünyanın en büyük aktif yanardağı Mauna Loa 38 yıl sonra harekete geçti

Dünyanın en büyük aktif yanardağı Mauna Loa 38 yıl sonra harekete geçti

Salı, 29 Kasım, 2022 - 11:00

ABD’nin Hawaii adasında bulunan dünyanın en büyük aktif yanardağı olan Mauna Loa yaklaşık 40 yıllık sessizliğinin ardından Pazartesi günü yeniden uyandı.

Amerikan Jeofizik Enstitüsü tarafında yayınlanan uyarıya göre, Mauna Loa’da yaşanan patlamalar Pazar günü gece yarısı başladı.

Enstitü, yanardağın hala kraterinden lav püskürttüğünü, ancak sorunun ‘şu anda yerleşim bölgeleri için herhangi bir tehdit’ oluşturmadığını belirtti. Yetkililer herhangi bir tahliye emri vermedi. Ancak önlem olarak bazı yollar kapatıldı.

Enstitü, magmanın yeraltında daha kolay ilerlemesine izin vererek, patlamanın yarık alanına doğru ilerlediğine dair hiçbir belirti olmadığına dikkati çekti.

Enstitü ayrıca Pazar günü yayınladığı ilk uyarıda, Mauna Loa yanardağında yaşanan patlamanın erken aşamalarının hızla gelişebileceği, lav akışının rotasının ve ilerleyişinin hızla değişebileceği konusunda uyarıda bulundu.

ABD’li meteorologlarda yanardağın çevresinde volkanik kül uyarıda bulundu. Bu durumun, bölge sakinlerinin solunum güçlüğü çekmesine, motorların veya elektronik sistemlerin çalışmasında aksamalar yaşanmasına neden olabileceğini belirtildi.

Pasifik takımadalarının en büyüğü olan Hawaii adasında yer alan Mauna Loa 4 bin 169 metre yüksekliğindedir. Volkan, 1843’ten bu yana sonuncusu 1984’te olmak üzere 33 kez patladı.


Editörün Seçimi

Multimedya