Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Dünya Sağlık Örgütü maymun çiçeği yerine ‘mbox’ı ismini kullanacak

Dünya Sağlık Örgütü maymun çiçeği yerine ‘mbox’ı ismini kullanacak

Salı, 29 Kasım, 2022 - 08:30
Enfekte bir kişinin hücresindeki maymun çiçeği parçacıklarının renkli elektron mikrografı (Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü-AP)

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) maymun çiçeği ile eşanlamlı olarak yeni tercih edilen bir terim olan ‘mbox’ı kullanmaya başlayacaklarını bildirdi.

WHO hastalığın mevcut adının ırkçı ve damgalayıcı olduğu yönündeki şikayetler üzerine başkalarını da aynısını yapmaya çağırdı.

WHO tarafından dün yapılan açıklamada, “İki terim, ‘maymun çiçeği’ terimi aşamalı olarak kullanımdan kaldırılmadan önce bir yıl boyunca eşzamanlı olarak kullanılacaktır” denildi.

Bu yılın başlarında WHO, hastalığa yeni bir isim geliştirmek için bir kamuoyu istişaresi başlattı ve 200’den fazla öneri aldı.

ABD, isim değişikliğini destekleyen ülke ve kuruluşlar arasında yer aldı.

ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanı Xavier Becerra, “Hastalıkla ilişkili damgalamayı azaltmak, mbox hastalığını ortadan kaldırma çalışmalarımızda kritik bir adımdır” dedi.

WHO, küresel uzmanların diğer faktörlerin yanı sıra bilimsel uygunluk, mevcut kullanım ve telaffuz kolaylığını düşündükten sonra mbox’ta karar kıldıklarını belirtti.

Mbox hastalığı 1958’de keşfedildi ve ilk semptom geliştiren hayvanın adını aldı ve bu yıla kadar çoğunlukla Batı ve Orta Afrika’daki bir grup ülkede yoğunlaştı.

Mbox’ın endemik olmadığı yaklaşık 100 ülke, viral hastalık salgınları bildirdi.

WHO’nun mevcut hastalıklara yeni isimler bulma yetkisi var. 

Genel olarak WHO, herhangi bir hastalık veya virüsü bir ülke, bölge, hayvan veya etnik grupla ilişkilendirmekten kaçınmaya çalışıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya