Güney Kore Devlet Başkanı Yoon, tır şoförlerinin grevini sonlandırmak için kararname imzaladı

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol (AA)
Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol (AA)
TT

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon, tır şoförlerinin grevini sonlandırmak için kararname imzaladı

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol (AA)
Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol (AA)

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol, 6 aydan kısa süre sonra tekrar greve giden tır şoförlerinin iş başı yapması için kararname imzaladı.
YONHAP ajansının haberine göre, Yoon, haftalık kabine toplantısının ardından açıklama yaptı.
Yoon, yayınlanan kararnameye dair, "Bugün hükümet, ulusal ekonomi ve halkın geçim kaynakları için daha ciddi bir krizi önlemek amacıyla çimento sektöründe mal taşımayı reddedenler için idari bir emir çıkarıyor" ifadesini kullandı.
Çimento ve çelik taşımacılığındaki grev nedeniyle ülke genelinde inşaat ve üretimin durduğuna işaret eden Yoon, "Sanayi üssümüz harap olma tehlikesiyle karşı karşıya. İnsanların günlük hayatı bile tehdit altında" dedi.
Yoon, tır şoförlerinin, kendi çıkarları için ulusal ekonomiyi ve insanların hayatını rehin aldıkları sürece haklı görülemeyeceğini söyledi.
Greve gidenlerin eylemlerine katılmayı reddeden tır şoförlerine yönelik saldırıyı "kabul edilemez suç" olarak nitelendiren Yoon, "Görev sürem boyunca emek ve yönetim arasında hukukun üstünlüğünü sağlam şekilde tesis edeceğim. Hukuksuzluklara asla taviz vermeyeceğim. Yasa dışı eylemlerin sorumluluğu sonuna kadar sıkı şekilde takip edilecek" şeklinde konuştu.
Yoon ayrıca, bazı metro ve demir yolu çalışanlarının da dayanışma grevleri başlatma hazırlığında olduğuna dair haberler aldığını belirterek, herhangi bir yasa dışılığa sert şekilde cevap verileceğini vurguladı.
Güney Kore'de tır şoförleri, akaryakıt fiyatlarındaki artış nedeniyle 7 Haziran'da grev başlatmış, hükümetin artan akaryakıt fiyatlarına karşı harekete geçmesini talep etmişti.
Greve giden tır şoförleri, hükümetin taban ücret sistemi "Güvenli Nakliye Tarifesi"ni 3 yıl uzatmasına rağmen sistemin kalıcı hale getirilmesini istemişti.
Yaklaşık bir hafta süren 11 bin tır şoförünün katıldığı grev, kargo taşımacılığında aksamaya ve maddi kayıplara neden olmuştu. Grevin yerel üretimi de etkilediği, 1,2 milyar dolarlık zarara neden olduğu bildirilmişti.
Tır şoförleri, 14 Haziran 2022'de Ulaştırma Bakanlığı ile anlaşmaya varmalarının ardından greve son vermişti.Biden'ın tanıyamadığı Demokrat Senatör, Başkan'ın çekilmesi gerektiğini söylüyor

ABD Başkanı Joe Biden ve Massachusetts'in Demokrat Temsilcisi Seth Moulton (Reuters)
ABD Başkanı Joe Biden ve Massachusetts'in Demokrat Temsilcisi Seth Moulton (Reuters)
TT

Biden'ın tanıyamadığı Demokrat Senatör, Başkan'ın çekilmesi gerektiğini söylüyor

ABD Başkanı Joe Biden ve Massachusetts'in Demokrat Temsilcisi Seth Moulton (Reuters)
ABD Başkanı Joe Biden ve Massachusetts'in Demokrat Temsilcisi Seth Moulton (Reuters)

Massachusetts'in Demokrat Temsilcisi Seth Moulton, Joe Biden'a yarıştan çekilmesi çağrısında bulunduğunu ve Başkan'ın kendisini tanımıyor gibi göründüğünü söyledi.

Moulton geçen ay Fransa'nın Normandiya bölgesinde düzenlenen bir D-Day (II. Dünya Savaşı'nda ABD'nin Normandiya'ya çıkarma yapmasının yıldönümü -ed.n.) etkinliğinde başkanla birlikteydi. Temsilci, The Boston Globe için kaleme aldığı ve cuma günü yayımlanan görüş yazısında, Biden'ın kendisini "tanımıyor gibi göründüğünü" yazdı.

Elbette herkes yaşlandıkça böyle şeyler yaşayabilir ama birkaç hafta önceki felaket münazarayı izlerken, Normandiya'da gördüklerimin daha derin bir sorunun parçası olduğunu anladığımı kabul etmek zorundayım. Bu, önemsediğim bir kişinin zor bir gece geçirmesinden çok, her şeyin Biden'ın kasımda Donald Trump'ı yenme kabiliyetine bağlı olduğunu anladığım için çarpıcı bir farkına varıştı.

Temsilci, yazısında doğrudan Biden'a hitap etmeyi sürdürdü.

Biden için sevdiği ve ustalaştığı işte 4 yıl daha çalışma şansından vazgeçmenin ne kadar zor olacağını tahmin edebiliyorum. Ama bu sizinle ilgili değil Sayın Başkan. Bu durum, ulusal güvenliğimizi tehlikeye atacak ve sıradan Amerikalılar için hayatı daha da kötüleştirecek narsist bir yalancı ve hüküm giymiş bir suçluya karşı seçimi kazanmak için en iyi şansımızla ilgili.

Moulton, Biden'ın 2024 başkanlık seçiminden çekilmesi için kamuoyu önünde çağrıda bulunan 35 Demokrattan biri. NBC News'un aktardığına göre, Delaware sahilindeki evinde Kovid-19'u atlatma sürecindeki Biden, parti liderlerinin ihanetine uğradığını düşünüyor.

Biden'a açıkça istifa çağrısı yapanlar arasında, ikinci bir Donald Trump başkanlığının demokrasi için bir tehdit olduğunu söyleyen 6 Ocak Kongre Komitesi üyeleri de var.

Temsilci Adam Schiff "ikinci bir Trump başkanlığı demokrasimizin temelini sarsacaktır ve Başkan'ın kasımda Donald Trump'ı yenip yenemeyeceği hakkında ciddi endişelerim var" dedi.

Öte yandan Temsilci Jamie Raskin de Başkan'a "gelecek dört buçuk ayda inandıkları her şeyin tehlikede olduğunu" ve "yeniden dirilen monarşi ve baskı güçlerini yenmek gibi öncelikli bir yükümlülükleri olduğunu" söyledi.

Eski Başkan Barack Obama ve Temsilci Nancy Pelosi de dahil diğer etkili Demokratların, Biden'ın kenara çekilmesi için kapalı kapılar ardında baskı yaptığı bildirildi.

Ancak Biden'ın kampanyası, başkanın yarıştan çekilmek gibi bir planı olduğunu tekrar tekrar yalanlıyor.

Independent Türkçe