Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Kuveyt’ten kitap fuarında kuralları ihlal eden eserlere sansür kararı

Kuveyt’ten kitap fuarında kuralları ihlal eden eserlere sansür kararı

Salı, 29 Kasım, 2022 - 10:00
45’inci Uluslararası Kuveyt Kitap Fuarı geniş katılımla düzenlendi. (KUNA)

Kuveyt Enformasyon Bakanlığı Basın, Yayın Müsteşar Yardımcısı Lafi el Sabi dün bakanlığın, ülkede yayın ve dağıtım yerleri alanında yürürlükte olan yönetmelik ve sistemlere göre sansür yasasının tüm kitaplara uygulanmasını sağlamak için gerekli tüm önlemlerin alındığını duyurdu.

Şarku’l Avsat’ın Kuveyt Haber Ajansı KUNA’dan aktardığına göre Sabi, 45’inci Uluslararası Kuveyt Kitap Fuarı’nın etkinliklerinin sona ermesinin ardından yaptığı açıklamada, bakanlığın ülkede yürürlükte olan kural ve düzenlemelere uygun olarak konuşma ve ifade özgürlüğüne yeterli alan sağlamaya istekli olduklarını vurguladı.

Sabi, Özel teftiş ekiplerinin fuar boyunca tüm yayınevlerini sürekli denetlediğini, ayrıca basın sektörü temsilcilerinin de stantlarında bulunduklarını ve gözlem yaptıklarını belirtti. Ayrıca basın yayın sektörünün temsil ettiği bakanlığın, uluslararası sergide yayınlanan ve sergilenen eserlerde suiistimale yer verilmemesi ve bilim, kültür ve sanatın gerçek resmini yansıtması için yetkili makamlarla koordinasyon içinde çalıştığını da sözlerine ekledi.

Sabi, Uluslararası Kuveyt Kitap Fuarı’na katılan tüm yayınevlerine, kitap sansürü konusunda bakanlıkla sürekli iş birliği yaptıkları için en içten teşekkürlerini ve takdirlerini iletti.


Editörün Seçimi

Multimedya