Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Şiddetli yağışlar Libya’nın batısını vurdu 2 kişi hayatını kaybetti

Şiddetli yağışlar Libya’nın batısını vurdu 2 kişi hayatını kaybetti

Sel, Batı Libya şehirlerinin sorunlarını derinleştirdi
Salı, 29 Kasım, 2022 - 11:00
Batı Libya şehirlerini vuran şiddetli yağmurların etkilerinin bir kısmı (Libya Ulusal Birlik Hükümeti İçişleri Bakanlığı)

Batı Libya şehirlerini vuran kötü hava dalgası, iki kişinin ölümüne, yolların çökmesine ve altyapının hasar görmesine neden olan sellere ve sağanak yağışlara neden oldu. Yoğun yağışlar vatandaşların mağduriyetini derinleştirdi.

Trablus'taki Ulusal Birlik Hükümeti (UBH), yağmurun etkilerini hafifletmek için çeşitli kurumların arama kurtarma ve yardım faaliyetlerine devam ettiğini bildirdi. Hükümet, vadi yatağının geçtiği bölgelerdeki tüm sakinlere ve oraya yakın olan Halet el-Furjan, Ayn Zara, Ebu Selim ve Vadi er-Rebi bölgelerinde herhangi bir acil duruma hazırlanmak ve selin akıntıyı terk etmesi durumunda bir dizi prosedürü takip etme çağrısında bulundu.

Emniyet Müdürlüğü, vatandaşların eve sel sularının girmesi durumunda zemin kattan elektrik akımını kesmelerini, yiyecek ve içme suyu hazırlamanın yanı sıra tüm önemli ve değerli belge ve paraları bir çantaya doldurup yüksek bir yere koymalarını tavsiye etti.

Birçok bölgede sağanak boyutuna ulaşan şiddetli yağışlar, farklı cadde ve tünellerin kapanmasına neden olurken, Batı dağları üzerindeki bazı yerleşim yerlerinde kötüleşen hava koşulları nedeniyle elektrik ve haberleşme kesildi. İki firmada görevli teknisyenler kamu yaşamının aksamasına neden olan arızanın giderilmesi ve vatandaşlara yeniden hizmetin verilmesi için çaba sarf ediyor.

Şarku’l Avsat’ın yerel kaynaklardan aktardığı habere göre UBH İçişleri Bakanı İmad Trabelsi, Trablus’un, Cenzur, Tacura, Garabulli, Nevahi-i Erbaa bölgeleri ve ayrıca Tarhuna ve Gıryan şehirlerindeki emniyet ve güvenlik teşkilatlarının başkanlarına önlemleri yükseltme talimatı verdi. İmad Trabelsi, emniyet teşkilatlarının yöneticilerinden ani hava değişimleriyle yüzleşmek ve ihtiyaç sahiplerine yardım sağlamak için acil durum ve kurtarma ekipleri oluşturmalarını istedi.

Pazarı pazartesiye bağlayan gece boyunca, Gıryan Emniyet Müdürlüğü'nün (kuzeybatı Libya) güvenlik hizmetleri, Ulusal Güvenlik Kurumu, yardım kuruluşları, sağlık ve itfaiye ekipleri ile iş birliği içinde Abdulkerim İnibe ve Ali Kriyo adlı iki kayıp kişiyi aramakla meşguldü. Arabalarıyla şehir merkezindeki vadiyi geçerken Tibesti kavşağındaki akıntıya kapılan iki kayıp vatandaşın boğulma sonucu ölü bulunduğu açıklandı ve tüm yasal işlemler savcılık denetimine alındı.

İçişleri Bakanı, ilgili makamlarla koordineli olarak, vadilerdeki heyelanlara, toprak erozyonuna ve yollarda su birikmesine neden olabilen büyük miktarlarda yağışlara karşı koymak için çalışma ekipleri atadı.

Bakan ayrıca trafiği düzenlemek için şehirlerin ana ve tali yol kavşaklarında, giriş ve çıkışlarında polis devriyelerinin bulunması talimatını verdi. Bakanlık, vatandaşları dikkatli ve tedbirli olmaya, talimatlara ve trafik kurallarına uymaya çağırdı.

UBH Başbakanı Abdülhamid Dibeybe boğulan vatandaşların ailelerine taziyelerini sunarken, pazartesi günü Trablus ve Jadu belediyeleri de dahil olmak üzere birçok bölgede eğitime ara verildiğini duyurdu. Beni Velid'deki (Kuzeybatı Libya) Emniyet Müdürlüğü, bazı vadilerde sağanak yağışlara neden olan şiddetli yağışlar sonucunda trafiği kolaylaştırmak için güvenlik güçlerinin devriyelerinin sürdüğünü söylerken, Beni Velid - Tarhuna bağlantı yolunu kullanacak vatandaşları kötü hava koşulları konusunda uyardı.

Nevahi-i Erbaa Emniyet Müdürlüğü, "Vadi el-Mecnin" Barajı’nın çöktüğüne dair söylentileri yalanlayarak, bu haberlerin gerçeklerden yoksun olduğunu belirtti. Barajın önünde açıklamalarda bulunan Emniyet Müdürü Nureddin Ali el-Şetvi Libyalılara güvence vererek, barajdaki su seviyesini gördüğünü ve açıklamaları dinlediğini belirterek, “Barajın su depolama kapasitesinin yeterli olduğu ve şu anda doluluk oranının yüzde 10 olarak tahmin edildiğini” söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya