Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Plastiğe karşı yenilebilir ambalaj alternatifi

Plastiğe karşı yenilebilir ambalaj alternatifi

Salı, 29 Kasım, 2022 - 11:15
Deniz bitkilerinin yenilebilir ve biyolojik olarak parçalanabilir kaplar (AFP)

Londra'da bir girişim, deniz yosunundan yapılmış yenilebilir veya biyolojik olarak parçalanabilir ambalajlar geliştirerek toprak ve okyanus kirliliğini azaltmaya yarayan bir çözüm buldu. Notpla girişimi (sürdürülebilir ambalaj markası), ürünleri sayesinde, iklim değişikliğiyle mücadeleye yenilikçi katkılar sağlarken, bu yıl Birleşik Krallık tahtının varisi Prens William tarafından oluşturulan Earthshot ödülüyle 15 finalist arasından seçildi.

Notpla macerası, yaklaşık on yıl önce Londra'daki Imperial College ve Royal College of Art'ta tasarım inovasyonu okuyan İspanyol Rodrigo García González ve Fransız Pierre Paslier tarafından küçük bir Londra mutfağında filizlendi.

35 yaşındaki paslier, “L'Oréal’da ambalaj mühendisiyken, şampuan şişelerinden krem ​​kaplarına kadar plastikten yapılmış ambalajlar geliştirirdim. Kısa sürede, çevreye karışan daha fazla plastik yapmaktansa çözümler üzerinde çalışmak istediğimi fark ettim” ifadelerini kullandı. Gonzalez ve Palier, petrokimya endüstrisinden gelen plastiklerin aksine, doğal ve biyolojik olarak parçalanabilen malzemelerden yapılmış ambalajlar tasarlamaya çalışıyor.

Paslier, farklı bitkileri test ettikten sonra, “deniz yosunu özleri bulduk ve doğada bulabileceğimize çok yakın, hatta yenilebilir olabilecek çözümler geliştirebileceğimizi fark ettik” dedi.

Ohoo ismi verilen yenilebilir ambalajların video görüntüsü yatırımcıların ilgisini çekerek internette geniş çapta yayıldı. Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığı habere göre 2014 yılında Gonzalez ve Paslier Notpla girişimi kurdu. Hali hazırda 60’dan fazla çalışanıyla öneli bir genişleme aşamasında olan girişim, ürünlerini endüstriyel ölçekte üretmeye yakın.

Firmanın geliştirdiği, yaklaşık iri çeri domates büyüklüğündeki ve deniz yosunu özlerinden hala sır olarak saklanan bir yöntemle yapılan ambalaj, her türlü sıvıyı paketleyebiliyor. Festivallerde kullanılmak üzere su, kokteyller veya örneğin 2019'da Londra Maratonunda koşuculara dağıtılan enerji içecekler bunlara örnek. Ohoo isimli madde ağızda çiğnendiğinde jelatinimsi bir dokuya sahip bir şeker haline gelir. 


Editörün Seçimi

Multimedya