Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran'ı Kadının Statüsü Komisyonu’ndan çıkarmak için BM oylaması gerçekleştirilecek

İran'ı Kadının Statüsü Komisyonu’ndan çıkarmak için BM oylaması gerçekleştirilecek

Salı, 29 Kasım, 2022 - 11:15
Tahran'da Mahsa Amini'nin ölümüne yönelik protestolardan bir kesit (Reuters)

Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi'nin 14 Aralık'ta ABD'nin İran'ı, toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadınların güçlendirilmesiyle ilgilenen BM Kadın’ın Statüsü Komisyonu’ndan çıkarmaya yönelik bir karar taslağını oylayacağı ifade edildi. Oylama, Washington’un, Tahran'ı kadın haklarından yoksun bıraktığı ve protestoları acımasızca bastırdığı için cezalandırmak için baskı yaptığı bir zamanda gerçekleştirilecek.

ABD dün, İran'ın politikalarını ‘kadınların ve kızların haklarına ve Kadının Statüsü Komisyonu'nun yetkisine açıkça aykırı’ olmakla suçlayan hareketle ilgili bir karar taslağı sundu.

İran, her yıl Mart ayında toplanan ve toplumsal cinsiyet eşitliğini ve kadınların güçlendirilmesini teşvik etmeyi amaçlayan 45 üyeli komisyondan dört yıllık bir döneme yeni başlamıştı.

ABD tarafından hazırlanan karar taslağına göre, İran, 2022-2026 yılları arasını kapsayan üyelik süresinin geri kalanında Kadının Statüsü Komisyonu'ndan çıkarılacak.

54 üyeli BM Ekonomik ve Sosyal Konseyi, İran'ın komisyondan atılıp atılmayacağını oylayacak.

İsminin açıklanmasını istemeyen bir BM diplomatı, "ABD ve diğer ülkeler, İran'ın BM Kadın’ın Statüsü Komisyonu’ndan çıkarılmasına destek sağlamak için yoğun temas halinde" dedi.

Söz konusu diplomat, “Başlarda tereddütlü olan bazı ülkeler olsa da bunu başaracak görünüyorlar” ifadelerini kullandı.

22 yaşındaki Mahsa Amini'nin Eylül ayında polis nezaretinde hayatını kaybetmesinden bu yana İran’da protestolar devam ediyor.

İran rejimine 1979 devriminden bu yana en cüretkar meydan okuma olarak yorumlanan gösteriler, tüm İran şehirlerine yayıldı.

İran, karışıklıklardan ‘yabancı düşmanları’ sorumlu tutuyor.


Editörün Seçimi

Multimedya