Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Ürdün Kralı 2. Abdullah ve Yemen Başkanlık Konseyi Başkanı Alimi, bölgenin güvenliğini tartıştı

Ürdün Kralı 2. Abdullah ve Yemen Başkanlık Konseyi Başkanı Alimi, bölgenin güvenliğini tartıştı

Salı, 29 Kasım, 2022 - 11:15
Ürdün Kralı II. Abdullah, dün Amman'da Yemen Başkanlık Konseyi Başkanı Reşad el-Alimi'yi kabul etti (SABA)

Yemen Başkanlık Konseyi Başkanı Reşad el-Alimi, dün (Pazartesi) Ürdün'ün başkenti Amman'da Ürdün Kralı II. Abdullah ile Husi milislerinin petrol limanlarına yönelik terörist saldırılarını artırmasının ardından bölgedeki son gelişmeleri görüştü.

Yemenli kaynaklar, Başkan Reşad el-Alimi'nin liderlik konseyinin iki üyesi Tarık Salih ve Abdullah el-Alimi ile birlikte resmi bir ziyaret için Amman'a gittiğini ve burada Ürdün Kralı ile ülkesindeki durumu görüştüğünü bildirdi.

SABA haber ajansına göre, görüşmelerde İran rejimi tarafından desteklenen Husi milislerin artan terör faaliyetleri ışığında Yemen’deki gelişmeler ve bölgenin güvenliği ele alındı. İki taraf ayrıca iki ülke arasındaki işbirliği alanlarını ve ortak güvenlik sorunlarıyla yüzleşmek için ikili koordinasyon da dahil olmak üzere çeşitli düzeylerde Ürdün’den gelecek desteği gözden geçirdi.

Yemen Başkanlık Konseyi Başkanı, Ürdün'ün ‘Arap Koalisyonu çerçevesinde Yemen halkının yanı sıra devlet kurumlarını eski haline getirme ve terörist Husi milislerinin darbesini sona erdirme özlemleri çerçevesindeki onurlu pozisyon alması’ nedeniyle teşekkür etti.

Resmi kaynaklar, Ürdün Kralı’nın görüşmede Yemen'i, halkını, topraklarının birliğini, güvenliğini ve meşru ulusal kurumlarını destekleme konusundaki kararlılığını tekrarladığını ifade etti.

Ayrıca ilgili ulusal, bölgesel ve uluslararası referanslara göre Yemen halkının çektiği acıları hafifletmek ve Yemen'de barış ve istikrarı yeniden tesis etmek için Ürdün'ün mevcut her türlü desteğe açık olduğu ifade edildi. Yemen Başkanlık Konseyi, artan terör saldırılarına yanıt olarak Husi milislerine karşı caydırıcı cezai tedbirlerin uygulanması gerektiğini vurguladı.

Yemen Başkanlık Konseyi Başkanı, İran destekli milisleri, saldırıların sonuçlarından ve insani yardımların Yemenlilere ulaştırılamamasından sorumlu tuttu.

Yemen Başkanlık Konseyi, ‘Husi milislerini insani yardım malzemeleri üzerindeki yansımaları ve barış ve istikrarı tesis etme çabalarına düşmanca yaklaşımının yansımaları da dahil olmak üzere Yemen'de yıkıcı terörist tırmanışının korkunç sonuçları’ olarak tanımladığı olaylardan sorumlu tuttu.

Yemenli yetkililer, Husi milislerin Hadramut ve Şebve vilayetlerindeki petrol ihraç edilen limanlara terör saldırıları düzenlediğini belirterek, Birleşmiş Milletler (BM) önerilerine göre ateşkesi yenilemeyi ve genişletmeyi reddettiğini ifade etti.

Öte yandan Ürdün Senatosu Başkanı Faysal el-Fayez Pazartesi günü Yemen Başkanlık Konseyi Başkanı Dr. Reşad el-Alimi ve beraberindeki heyet ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi. Fayez, Ürdün'ün güvenlik ve istikrarı yeniden tesis etmeye, Yemen'in toprak bütünlüğünü sağlamaya ve halkının acılarını sona erdirmeye yönelik tüm Arap ve uluslararası çabaları desteklediği bir zamanda ülkesinin Yemen'deki meşruiyetin yanında olduğunu vurguladı. 

Yemen'de güvenlik ve istikrarın sağlanmasına yönelik çabalar çerçevesinde Fayez, Ürdün'ün ‘Körfez girişimi, Ulusal Diyalog Konferansı sonuçları ve ilgili BM Güvenlik Konseyi kararları uyarınca’ Yemen krizine siyasi bir çözüm getirilmesinin önemini vurguladı.

İran'ın Yemen'in içişlerine müdahalesini reddeden Fayez özellikle Taiz'e giden yolların ve geçişlerin açılması konusunda ateşkese uyulması çağrısında bulundu.

Fayez, “Ürdün'de Kral II. Abdullah'ın direktifleri altındayız. Zorlukların üstesinden gelebilmesi için tüm imkanlarımızı Yemen'in önüne koyuyor, güvenlik ve istikrarı sağlama ve Yemen halkının bütünlüğünü koruma çabalarını destekliyoruz” dedi.

Fayez ülkesinin, Yemen veya herhangi bir Arap ülkesinin içişlerine müdahaleyi reddettiğini yineledi. Fayez, “Bu, Ürdün'ün her zaman Arap birliğini sağlamaya çalışan ve güvenliği, istikrarı ve birliğini bozma girişimlerine karşı koyan ulusal ve pan-Arap konumundan kaynaklanmaktadır. Bugün Arap saflarının birliğine ve aramızdaki kardeşlik bağlarının güçlendirilmesine her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var” dedi.

Ürdün Temsilciler Meclisi Başkan Yardımcısı Ahmed es-Safadi Pazartesi günü Yemen Başkanlık Konseyi Başkanı Dr. Reşad el-Alimi ile bir araya geldi. Safadi, Ürdün'ün Yemen'e destek olmaya hazır olduğunu vurgulayarak, ülkesinin Yemen'in birlik, güvenlik ve istikrarını artıracak her adımı desteklediğine işaret etti.

Safadi, “Kardeşlerin yanındayız ve güvenlik ve istikrarı yeniden tesis etme ve ülkenin birliğini sağlama çabalarını gerçekleştirmek için Yemen'deki meşru hükümeti destekliyoruz” dedi.

Yemen'de siyasi bir çözümün ve Yemenlileri daha fazla felaket ve çatışmadan kurtarmanın önemini vurgulayan Safadi, Ürdün'ün Yemen'in içişlerine müdahaleyi reddettiğini, Körfez girişimi, Ulusal Diyalog Konferansı sonuçları ve Yemen'deki durumla ilgili BM Güvenlik Konseyi kararlarına bağlı olduğunu ifade etti.


Editörün Seçimi

Multimedya