Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Lübnan: Görev süresi dolan Cumhurbaşkanı Avn 4 bin kişiyi vatandaş yapmak istiyor

Lübnan: Görev süresi dolan Cumhurbaşkanı Avn 4 bin kişiyi vatandaş yapmak istiyor

Lübnan Başbakanı Mikati, görev süresi dolan Cumhurbaşkanı Avn’ın ‘4 bin kişiye vatandaşlık verilmesi’ talebi hakkında açıklama yaptı
Salı, 29 Kasım, 2022 - 12:15
Lübnan Cumhurbaşkanı Avn ve Başbakan Mikati, Avn’ın görev süresinin bitiminden önceki toplantılarından birinde (Dalati ve Nahra)

Görev süresi anayasal olarak dolan Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn ile Başbakan Necib Mikati arasında, Başbakanın, Avn’ın 4 bin kişiye vatandaşlık verilmesi talebini reddettiği açıklamaları sonrasında anlaşmazlık yaşandı.

Mikati’nin geçen pazar akşamı bir televizyon kanalında yaptığı açıklamalarının ardından Avn’ın ofisi tarafından, Başbakanı açıklamalarını yalanlayan ve onu ‘gerçekleri çarpıtmakla’ suçlayan bir bildiri yayınlandı.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgiye göre bildiri, verilere de değinerek, ‘Başbakan Mikati’nin insanlara vatandaşlık hakkı tanıyan bir kararname çıkarma konusunu anlatma şekline’ odaklandı. Söz konusu bildiride, “Cumhurbaşkanlığı departmanları, Lübnan vatandaşlığı almak için çok sayıda talep aldı. Çünkü bu konu, anayasa uyarınca Cumhurbaşkanının münhasır yetkilerinden biridir. Talepler, dikkatle incelendi, sert ve özel kriterlere göre sıralandı. Bu kriterlere uymayan başvurular değerlendirme dışı bırakıldı” ifadelerine yer verildi. Ayrıca, “Onaylanan kriterler arasında, örneğin Lübnanlı bir annenin çocukları, uzun süredir Lübnan’da yasal olarak ikamet edenler, ticari veya endüstriyel müessese sahibi olanlar, insani nedenler ya da kayıtlarında bir hata oluşanlar, Lübnan’a büyük hizmetler verenler var” denildi.

Lübnan'da 6 yıl cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan Mişel Avn'ın görev süresi 31 Ekim'de sona ermişti.

Mecliste son olarak 14. cumhurbaşkanını seçmek için 17 Kasım'da düzenlenen 6'ncı oturumda da hiçbir aday yeterli oyu alamamış, Meclis Başkanı Nebih Berri, 7'nci oturumun 24 Kasım'da gerçekleştirileceğini bildirmişti.

Cumhurbaşkanı adaylarında "Hristiyan olma" şartının arandığı ülkede, siyasi partiler arasında uzlaşıya varılamaması nedeniyle yeni cumhurbaşkanı seçilemiyor.

Avn'la beraber Lübnan'ın Fransızlardan bağımsızlığını kazandığı 1943'ten bu yana cumhurbaşkanlığı koltuğu 4. defa boş kalıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya