Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rusya ve Çin’den enerji sektöründe iş birliği vurgusu

Rusya ve Çin’den enerji sektöründe iş birliği vurgusu

Salı, 29 Kasım, 2022 - 14:15
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Çinli mevkidaşı Şi Cinping’in geçtiğimiz Şubat ayındaki görüşmesinden (AP)

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin ile ekonomik ve ticari ilişkilere övgüde bulunarak, Moskova ile Pekin arasındaki ilişkilerin özellikle enerji sektöründe geliştiğini bildirdi.

Putin, bugün başlayan 4. Çin-Rusya Enerji İş Forumu’na  gönderdiği kutlama mesajında, “4. Rusya-Çin Enerji İş Forumu'nun açılışı vesilesiyle size hoş geldiniz diyorum. Uluslararası duruma rağmen, Rusya ile Çin arasındaki kapsamlı ortaklık ve stratejik etkileşim büyümeye devam ediyor. Her zaman enerji, ekonomik iş birliğimizin ana ve en dinamik alanlarından biri olmuştur” ifadelerini kullandı.

Rusya Devlet Başkanı mesajında, ülkesi ve Çin'in petrol, gaz, kömür ve elektrik sektörlerinde üst düzey ilişkiler sağlamayı başardığını vurgulayarak, Çin'de nükleer santral inşası ve Rusya'nın Kuzey Kutbu'nda sıvılaştırılmış doğal gaz üretimi gibi ortak projelerin hayata geçirildiğine değindi.

Öte yandan Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ise, enerjinin Çin-Rusya iş birliğinin mihenk taşı olduğunu vurgularken, Moskova ile Pekin arasında enerji sektöründeki iş birliğinin dış zorluklara rağmen sürdürülebilirlik gösterdiğine dikkat çekti.

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığı habere göre Şi, ülkesinin Rusya ile uluslararası enerji güvenliğini desteklemeye hazır olduğunu vurgulayarak, Çin'in enerji sektöründe Rusya ile sağlam bir ortaklık kurma niyetinde olduğunu belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya