Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD’nin Yemen Özel Temsilcisi, Umman’da Yemen’de istikrarı destekleme çabalarını görüştü

ABD’nin Yemen Özel Temsilcisi, Umman’da Yemen’de istikrarı destekleme çabalarını görüştü

Salı, 29 Kasım, 2022 - 14:15
ABD’nin Yemen Özel Temsilcisi Timothy Lenderking ve Umman Dışişleri Bakanlığı Diplomatik İşler Müsteşarı Halife bin Ali Harisi (Umman)

ABD’nin Yemen Özel Temsilcisi Timothy Lenderking, dün Maskat’ta Ummanlı yetkililerle bir araya gelerek, Yemen’de istikrarı desteklemek için sarf edilen çabaları görüştü.

Umman resmi haber ajansı ONA’ya göre Lenderking, Dışişleri Bakanlığı Diplomatik İşler Müsteşarı Halife bin Ali Harisi ile Yemenli tarafların Yemen ve bölge ülkeleri için güvenlik ve istikrarı sağlayacak siyasi bir çözüme ulaşmalarına destek olmak için gösterilen çabalar hakkında görüştü.

Lenderking, Yemen’deki barış çabalarını desteklemek için dün Umman ve Suudi Arabistan’ı kapsayan bir Körfez gezisine başladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından Lenderking’in ziyaretlerine ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Birleşmiş Milletler’in aracılık ettiği ateşkesin (2 Ekim’de sona eren) yarattığı ortam, Yemen’in birkaç yıldır barış için sahip olduğu en iyi fırsatı sunuyor. Bu kritik anda, Husilere Yemenlilerin savaşa dönüş değil, barış çağrısı yaptığını hatırlatıyoruz. Bu amaçla Husileri, çok ihtiyaç duyulan kaynakların akışını kesintiye uğratan ve ülke genelinde acıları şiddetlendiren Yemen limanlarına yönelik saldırıları derhal durdurmaya çağırıyoruz. Bu tür saldırılar yalnızca Yemenlileri başka bir anlamsız şiddet ve ıstırap döngüsüne sürükleme riskini taşıyor. Bunun yerine Husileri barış için bu fırsatı değerlendirmeye, BM ile işbirliği yapmaya ve sekiz yıllık yıkıcı savaşı sona erdirmenin tek yolunun müzakere edilmiş kapsamlı bir siyasi çözümden geçtiği fikrini kabul etmeye çağırıyoruz.”

Husi grubu Ekim ayında yaptıkları açıklamada, devlet güçlerinin kontrolündeki eyaletlerden elde edilen petrol ve gaz gelirlerinden devlet memurlarının maaşlarını ödenmesini istemeleri üzerine ateşkesi uzatma müzakerelerinin çıkmaza girdiğini duyurdu.


Editörün Seçimi

Multimedya