Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İngiltere, BBC muhabirinin gözaltına alınmasının ardından harekete geçti

İngiltere, BBC muhabirinin gözaltına alınmasının ardından harekete geçti

İngiltere’nin Çin Büyükelçisi, dışişleri bakanlığına çağırıldı.
Salı, 29 Kasım, 2022 - 19:15
Şanghay'da kapanma önlemlerine karşı protestolar sürüyor. (Reuters)

Londra yönetimi, koronavirüs kısıtlamaları sebebiyle ilgili protestoları takip eden bir BBC muhabirinin gözaltına alınmasına sert tepki gösterdi.

İngiliz hükümet kaynaklarının aktardığı bilgilere gör İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Şangay’da BBC muhabiri Edward Lawrence’ın gözaltına alınmasının ardından Çin’in Londra Büyükelçisi Zheng Zeguang’ı bakanlığa çağırdı.

İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly, olayı ‘son derece rahatsız edici’ olarak nitelendirmişti.

BBC geçtiğimiz pazar günü, Çin’in ‘sıfır ‘koronavirüs politikasına karşı Şanghay’daki protestoları takip eden bir muhabirin gözaltına alındığını ve polis tarafından darp edildiğini aktardı.

BBC tarafından yapılan açıklamada, Şangay'daki protestoları takip ederken gözaltına alınan ve elleri kelepçelenen gazeteci Lawrence'a yönelik muameleden büyük endişe duyulduğu kaydedildi.

BBC göre, ülkede akredite bir gazeteci olarak görevini yapaan Lawrence polis tarafından darp edildi.

Kurumun sözcüsü, BBC’nin Çinli yetkililerden Edward Lawrence’ın serbest bırakılmasının ardından herhangi bir resmi açıklama veya özür almadığını söyledi.

Geçtiğimiz hafta sonu başkent Pekin ve Şangay'ın yanı sıra Wuhan ve diğer şehirlerde binlerce insan  Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’ın ‘sıfır koronavirüs’ politikasına karşı sokaklara döküldü.


Editörün Seçimi

Multimedya