Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan diyalog kültürünü yayma ve farklı kültürler arasında köprüler kurma çabalarına verdiği desteği yineledi

Suudi Arabistan diyalog kültürünü yayma ve farklı kültürler arasında köprüler kurma çabalarına verdiği desteği yineledi

Salı, 29 Kasım, 2022 - 17:30
Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz Bakanlar Kurulu toplantısına başkanlık etti (SPA)

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, Kral Selman bin Abdulaziz başkanlığında bugün Riyad’daki Yemame Sarayı’nda toplandı.

Bakanlar Kurulu, Suudi Arabistan’ın Fas’ta düzenlenen Birleşmiş Milletler Medeniyetler İttifakı Girişimi’nin 9. Küresel Forumu’na katılımı sırasında teyit ettiklerini yineledi.

Suudi Arabistan’ın diyalog kültürünü yayma ve farklı kültürler arasında iletişim köprüleri kurma çabalarına desteğinin yanı sıra güvenlik ve istikrarın hakim olduğu bir dünya için halklar arasında uyum ve birlikte yaşamayı teşvik etmeye olan ilgisi vurgulandı.

Kral Selman toplantının başında, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’den aldığı ve Kuveyt Emiri Şeyh Nevvaf el-Ahmed el-Cabir es-Sabah’a gönderdiği mektubun içeriği hakkında bilgi verdi.

Toplantıda, ilişkileri güçlendirmek ve tüm dünyada kalkınma, refah ve barışın sağlanmasına katkıda bulunacak her konuda uluslararası toplum ve kuruluşlarla işbirliğini güçlendirmek amacıyla Suudi yetkililer ve bazı ülkelerdeki muadilleri arasında gerçekleşen son görüşmeler ele alındı.

Enformasyon Bakan Vekili Dr. İssam bin Said’in toplantının ardından Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’ya bildirdiğine göre, Suudi Arabistan’ın Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü Yürütme Konseyi Başkanlığı’na (UNWTO) seçilmesi değerlendirildi.

Toplantıda bu gelişmenin, Suudi Arabistan’ın çok taraflı uluslararası eylemdeki etkili rolü ve küresel düzeyde kalkınmaya yönelik katkıları ve girişimleriyle sahip olduğu tanınmanın bir göstergesi olduğu ifade edildi.

Bakanlar Kurulu, Veliaht Prens Muhammed bin Selman, Riyad’ın küresel bir lojistik merkez olarak konumunu güçlendirecek, ulaşım, ticaret ve turizmi canlandıracak ve doğu ile batıyı birbirine bağlayan bir köprü görevi görecek Kral Selman Uluslararası Havaalanı’nın ana planını açıklamasına övgüde bulundu.

Bakanlar Kurulu, devletin 2030 Vizyonu doğrultusunda yaşam kalitesini, temel hizmetleri ve altyapıyı iyileştirmek, ekonomik ve turizm faaliyetlerini geliştirerek gayri safi yurtiçi hasılaya olan katkısını artırmak ve daha fazla iş imkanı sağlamaya yönelik çalışmalar da dahil olmak üzere Suudi Arabistan’ın tüm bölge ve şehirlerinin kapsamlı gelişimine gösterdiği ilgi ve hassasiyeti teyit etti.

Toplantıda, Suudi ekonomisinin 2022’nin üçüncü çeyreğine ilişkin performans göstergelerini ve petrol dışı ihracatta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13,1’lik artışın yanı sıra yerel ürünün rekabet gücünü artıracak çalışma ve girişimler gözden geçirildi.

Şura Meclisi’nin gündemindeki konular da dahil olmak üzere Ekonomi ve Kalkınma İşleri Konseyi, Siyasi ve Güvenlik İşleri Konseyi, Bakanlar Kurulu Genel Kurulu ve Bakanlar Kurulu Uzmanlar Kurulu’nun kararları hakkında bilgi verildi.

Bakanlar Kurulu toplantısında ülkenin iç işlerine ilişkin bir takım kararlar da alındı.

 


Editörün Seçimi

Multimedya